Dysk - partycje

Siemka

mam dysk seagate 160 gb zrobiłęm partycje c 10 gb i zainstalowałem win98 i uruchomiłem program Partition Magic 8 Pro i tam jest do podziału 131 gb a nie 160 gb. Czyli on skraca dysk nie masz jakiegoś pliku żeby to naprawić najlepiej pod windowsa 98. Prosze o odpowiedz !!

Tak to już jest z dyskami. Za 1 GB producenci uznają 1000 MB a nie 1024 MB i stąd ta różnica.

jeżeli problem był by w tym co mówisz to różnica by wynosiła 3,8 gb a nie 29 gb

pozdro

Nie spotkałem sie z programem PartitionMagic 8 Pro,natomiast Partition Magic Pro o ile to ten sam, dzieli dyski wielkości 80 GB, może tutaj jest problem.Pozdrawiam

a może masz jakis obszar nie podzielony na partycje!

Jest jeszcze jedna możliwość, otóż po zminach partycji z zwiększa się rozmiar klastra. Po zrobienu partycji sformatuj dysk (najlepiej NTFS) ustawiąjąc rozmiar klastra na 4096 bajtów, lub jeżeli możesz to więcej. Nie zaznaczaj opcji szybkie formatowanie

Wiem tylko tyle, ze kupujac dysk nigdy nie ma sie takiej wielkosci jak byc powinno, ja mam 120 Gb a dostepnego miejsca 111 GB, Ty majac 160 GB powinienes miec w zwiazku z tym jakies 148 GB , rozumiem ze masz 10 Gb systemowe i 131 GB wolnego jeszcze nie podzielonego miejsca…

czyli razem 141GB, hm… to jest okolo 7GB za malo… :roll:

Ja mam identycznie… :o Dziwiłem się i myślałem, że to tylko tak u mnie jest… Dałem sobie z tym spokój, bo i tak więcej niż 10 % całego dysku nie wykorzystuje :-D. Jednak teraz patrze, że to tak już jest. :silly:

a po co wam wogóle takie kolosy?? ja mam 40GB z czego nawet połowa jest free!! :smiley: wszystko co mi bliskie wypala się w nero!! :wink:

a co do kolegi maiki to czym zrobiłeś tą pierwszą partycję?? fdiskiem??

No kazdy ma inne potrzeby, a widac ze koledze bardzo zalezy na ilosci dostepnego miejsca !!

Wiesz, jakbyś miał przez 6 lat tylko i wyłącznie 5 GB i byś męczył gdzie co upchać tak jak ja, to też byś stwierdził, że lepiej mieć już coś bardziej porządnego :D.

Może to Ci pomoże:

:arrow: http://www.chip.pl/archiwum/article_8966.html

Stosowny soft radzę pobierać wyłącznie stąd:

:arrow: http://www.seagate.com/support/disc/drivers/discwiz.html

Problem zapewne stanowi to, że Windows98 sam z siebie nie obsługuje tak dużych partycji…

PS W CHIPie (numer 8/2004) tematem numeru jest diagnostyka peceta, a jednym z jego tak jakby poddziałów jest właśnie zarządzanie pracą dysków twardych (strony 24-27). Szczerze polecam.

kido - post OT - nie wnosi nic nowego,

bo wyjaśnienie już padło - kasacja