Jak oszczędzać baterię w laptopie?

Mam kilka pytań dotyczących oszczędnego używania baterii w laptopie. Chodzi mi o to, że mam nowego laptopa i co za tym idzie nową baterię do niego. Chciałbym aby mi ona jak najdłużej posłużyła.

Jest to bateria 8-ogniwowa, 4400/2200mAh; 71 watogodzin. Czas ładowania: 4/2.5 godziny do 95% pojemności (komputer włączony/wyłączony). Czas pracy komputera na zasilaniu z nowej baterii przy standardowym sposobie używania komputera około 2.5 godz.

Przed pierwszym włączeniem laptopa naładowałem baterię na maxa, potem ją rozładowałem prawie na maxa (powtórzyłem to 2 razy).

Pytania:

  1. Jak ładować baterię: czy za każdym razem rozładować całkowicie baterię i doładować do pełna? Czy doładowywać ją w dowolnym momencie, a tylko od czasu do czasu ją całkiem rozładować i doładować?

  2. Czy po naładowaniu baterii na maxa odłączać zasilacz sieciowy z gniazdka i pracować na laptopie tylko na zasilaniu z baterii (tak żeby nie przeładowywać baterii), czy po naładowaniu baterii na maxa pracować nadal na zasilaniu sieciowym? (czy laptop będzie wtedy zasilany z sieci z pominięciem baterii?)

  3. Czy zostawiać laptopa po zakończeniu pracy i zamknięciu systemu operacyjnego podłączonego do sieci (gniazdka) czy odłączać go (np. na noc, a rano podłączać od nowa do gniazdka)?

  4. Jak podłączać zasilacz do laptopa: czy najpier do sieci (gniazdka) a potem do laptopa, czy najpierw do laptopa a potem do sieci (gniazdka)?

  5. Czy w trakcie pracy na laptopie (na baterii) można podłączać go do sieci (gniazdka) np. gdy bateria jest już słaba, czy najpierw trzeba go wyłączyć żeby następnie podłączyć go do sieci (gniazdka)?

Ad 1

Poczytaj instrukcję do lapa co mówi o baterii i ładowaniu - ja staram się nową baterię naładować i rozładować 3 razy(do wyłączenia lapa).

Ad2

Pracuj na zasilaniu z zasilacza - bateria się naładuje na max,a lap chodzi na zasilaczu - gdy odłączysz zasilacz - lap przejdzie na zasilanie bateryjne - podłączysz zasilacz,lapa zasila zasilacz i ładuje baterię.

Ad3

Można zostawiać - wskazane tylko co jakiś czas rozładować baterię na min - choć te nowe baterie nie mają efektu pamięciowego,ale warto to robić.

Ad4

Nie ma różnicy - ale można najpierw wsadzać wtyczkę do lapa,później do sieci 230V.

Ad5

Można podłączać zasilacz w czasie pracy lapa.

Wzystko co powyżej zgodne z prawdą. Nowe baterie w aptopach są wykonane według nowoczesnych technologii pozwalających na praktycznie dowolność pracy z nimi.

Ważne są pierwsze ładowania:

A potem już zupełna dowolność.

Masz dostęp do sieci pracuj na zasilaczu, nie masz na akumulatorze.

W opcjach zasilania można sobie ustawić tryby pracy według określonych schematów, bądź dostosować zarządzanie energią do właśnych potrzeb (zarówno przy pracy z akumulatorem jak i zasilaczem).