Jak wyczyścic kompa w środku?

Nigdy nie interesowałem się hardware jednak od jakiegoś czasu (około miesiąc) zaczynam się takimi bajerami bawić. Często rozkręcałem peceta aż wreszcie doszedłem do wniosku że nie będę go zakręcał. Stał wić komp odkręcony przez niecały miesiąc i nieźle się zakurzył. Czym to wyczyścić ? Zwykły odkurzacz może być ? ( :lol: )

Możesz go czyścicć zwykłym odkurzaczem ale musisz być ostrożny. Możesz używać równiż zwykłej szmatki.

W sklepach komputerowych mozna kupić rownież różne środki specjalne do czyszczenia komputera.

Witam!

Ja osobiście dosyć często mam okazję czyścić komputer w środku :).

Wystarczy Tobie jakiś pędzelek który “uniesie” kurz a odkurzaczem możesz go śmiało wciągnąć, dodatkowo możesz wykręcić wiatraki w kompie np. z karty graficznej, procka jak je masz i wyczyścić je oraz naoliwić np. WD40.

Ja dodatkowo wymontowywuje zasilacz i czyszczę wiatrak z zasilacza, ale jak tam chcesz nie musisz tego robić.

Pozdrawiam i miłych porządków.

mi po wyczyszczeniu wentylatorów temp. procka spadła o 5 stopni

Najlepiej gdyby to byl odkurzacz z regulacja sily ssania, gdzie moglbys zmniejszyc do minimum ssanie. To jest bezpieczniejsze szczegolnie, gdy zblizasz sie do roznorakich zworek, zlacz itd.

Najmniejsza sila ssania wciagnie kurz, a jest bezpieczniejsza przy zapobieganiu wciagania elementow plyty glownej :smiley:

pamietaj ze nie mozesz odkurzaczem wsysac tylko wysycac powietrze bo jak bedziesz wsysal to se plyte mozesz zjarac

najlepiej wystaw PC na balkon otwurz od boku i wydmuchaj caly kurz odkurzaczem (zachowaj okolo 30cm przestrzeni pomiedzy odkurzaczem a PC)

Czy mogę pomóc sobie pędzelkiem ?

No jasne. Do trudno dostępnych miejsc możesz też użyć sprężonego powietrza.

Jeżeli mamy być profesjonalni w czyszczeniu komputera to polecam przeczytać teraz to, co napiszę:

Do czyszczenia komputera przydadzą się:

  • Środki do czyszczenia styków;

  • Sprężone powietrze;

  • Mały pędzelek;

  • Antyelektrostatyczna opaska na nadgarstek (to już luksus);

  • Taśma piankowa;

  • Smar silikonowy;

  • Odkurzacz

A) Zlącza, styki, użyć można trójchloretanu. Substancja nadaje się też dobrze do czyszczenia obudowy. Dobry jest też alkohol.

Z takich poważnie dobrych substancji poprawiających kontakt możesz wykorzystać Stabilant 22.

B) Do czyszczenia komputera można wykorzystać także sprężony gaz.

Co do odkurzacza to jeżeli odkuracz ma metalową końcówkę, to należy BEZWZGLEDNIE uważac na to, by nie dotknąć obwodów płyty głównej.

C) Smar silikonowy można użyć do smarowania głowicy napędu dyskietek.

Smar silikonowy ma nie najlepszy zapach…:slight_smile:

To tak pokrótce. Jak będzie większe zapotrzebowanie to mogę napisać bardziej szczegółowo co i jak :slight_smile:

No to może ja dodam pare słów:

styki czyszcze gumką ołówkową twardą robi to super,

jak odkurzacz to tylko z końcówką plastikową, a najlepiej sprężone powietrze, płyn do styków żaden noname tylko firmowy, ewentualnie czysty spirytus.

Nie wytrzymałbym i bym go wypił :smiley: Więc odpada :smiley:

Jak przeczyścić wiatrak bo on się w niektórych szparkach zakurzył :smiley:

ja wykręciłem go i pędzelkiem dokładnie śmigiełko za śmigiełkiem

Są też o ile wiem takie końcówki do odkurzaczy w formie szczoteczki.

a co daje takie "przeczyszczenie kompa " ??

Np:

A tak poza tym to konserwujesz hardware i dzięki temu będzie dłużej sprawny niż takiego co “zapuścił” kompa :wink:

Kurz to zabójca elektroniki. :smiley:

a czym można wyczyścic wentylatorki ? :slight_smile:

Np pędzelkiem. Odkrecasz i czyścisz dokładnie, dodatkowo możesz naoliwić po wyczyszczeniu, to również wpływa na sprawność działania wentylatorków/wiatraczków :slight_smile:

Przeczytaj uważnie temat od początku to się dowiesz. :smiley:

a np. Karte graficzną pógłbym ten zielony plastik przetrzeć ściereczką czy patyczkiem do uszów :?: