Przegląd kart graficznych, małe zestawienie!

Witam. W związku z często pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi wyboru karty graficznej postanowiłem zrobić małe zestawienie różnych modeli z najniższej i średniej półki w oparciu o sprzęt dostępny obecnie na stronie http://www.komputronik.pl gdyż uważam że asortyment dostępny w tym sklepie jest pokaźny i w zupełności wystarcza żeby sie nim posłużyć do opisu poszczególnych modeli. Zanim przystąpie jednak do omówienia radzę początkującym użytkownikom przeczytać poniższe opisy/rady/definicje których użyłem w tym artykule. pozostali mogą przejść do właściwego tekstu. tak więc na początek radzę przeczytać:

technologie Nvidia:

:arrow: wszystko o serii GeForce7

:arrow: Turbo cache(TC)

Technologie ATI:

:arrow: wszystko o serii Radeon X1000

:arrow: Hyper Memory(HM)

wspolne:

64 i 128 bitowa szyna pamięci-różnice

:arrow: wydajność 64 bitowej karty i porównanie do 128 bit na przykładie fx5200

:arrow: PCI-Express, w tym także: szczegółowe omówienie technologii SLI, CrossFire i testy we wszystkich trybach dostępnych na PCI-E czyli x1/x2/x4/x8/x16 znajdziesz tutaj

:arrow: AGP w tym także testy i szczegółowe omówienie wszystkich trybów AGP 1x/2x/4x/8x znajdziesz TU

:arrow: wiekszość kart dostępnych jest pod magistrala PCI-e jednak są także modele pod AGP 4x / 8x. a są to:GeForce 6600 (rodzina),GeForce 6800 GS,GeForce 7600GS,GeForce 7800GS,Radeon X1600 (rodzina),Radeon X1300 (rodzina),Radeon X800 (rodzina),Radeon X700,Radeon 9600,Radeon 9550,Radeon 9250

:arrow: jeśli chodzi o testy,wykresy itp. to jeśli dana karta uzyskuje 30 klatek na sekunde to jest to wynik który pozwala cieszyć się mniej więcej normalną grą.najlepiej jest oczywiście jak karta uzyskuje jak najwięcej chociaż gracz nie zauważy różnicy pomiędzy 70 a 100 klatkami aczkolwiek karta uzyskująca więcej będzie wydajniejsza w nadchodzących grach ale nie należy się spodziewać 30 % różnicy będzie ona napewno mniejsza.

To tyle wstępu, czas na konkrety :

Karty z segmentu low-end czyli modele przeznaczone głownie do biurowych zastosowań/ekonomicznych PC w celu późniejszego rozbudowania-nie polecane dla zapalonych graczy

Do tego przedziału cenowego możemy zaliczyć karty z serii:GeForce 7300,6200 i Radeon X1300 .oczywiście ceny się bardzo różnią i mogą dochodzić do ponad 400 zł jednak są to modele oznaczone jako PRO/XT czyli najwydajniejsze.

Zacznę od serii GeForce.

:arrow: GeForce7300:LE,GS,SE, 6200TC

wszystkie modele kosztuja od 200 do 300 zł w zależności od producenta i ilości pamięci na karcie. najkrócej mówiąc są to karty z 64 bitową(pierwsze 3 modele) szyną do pamięci(jednak wyniki testów nie są tu wcale gorsze od konkurencji- niekiedy nawet lepsze), technologią turbo cache i co gorsza producenici dodają jeszcze do niektórych modeli tych kart aż 256 Mb ramu co jest kompletnym absurdem!różnica wydajności pomiędzy kartami ze 128 mega a 256 sięga kilku dosłownie % a niekiedy nawet 256 są gorsze(mowa oczywiście o kartach z najnizszej połki cenowej).to samo jest w przypadku innych tańszych modeli bo dodatkowa ilość ramu przydaje sie do gry w bardzo wysokich rozdzielczościach a tanie karty siłą rzeczy nie nadają sie do takiego grania. krótko mówiąc modele 7300 LE,GS,SE a także 6200 nadają sie bardziej do zastosowań biurowych i sporadycznego grania w starsze gry. Wszystkie posiadają technologie TC:

więcej o serii 7300,6200 znajdziesz w poniższych linkach,wyniki w grach,testach typu 3d Mark itp.

:arrow: specyfikacja kart

:arrow: test kart 7300 GS

:arrow: 7300GS na tle kilkudziesięciu innych modeli kart Nvidia i ATI

:arrow: porównanie 7300GS do Radeon X1300 LE

:arrow: 7300GS i inne karty wyniki testów

:arrow: artykuł:wybieramy najlepszą grafe do 299zł

:arrow: przerabiamy 6200 na 6600

:arrow:Radeon X1300,PRO,LE i HM (64 bit)

karty z rej serii można cenowo porównać z seria 7300, dodatkową zaletą mogłoby się wydawać jest to że wszystkie posiadają 128 bitową szynę,wyjątkiem są tu modele oznaczone jako LE i HM(hyper Memory) i ich opisywać z wiadomych względów nie będę gdyż mają 64 bitową szyne a o tym już pisałem. jeśli chodzi o modele X1300Pro i konkurencyjne 7300 GS to wybór pozstawiam czytelnikowi jednak abyście mogli sami zdecydować, niżej zamieszczam kilka artykułów:

:arrow: specyfikacja

:arrow: X1300Pro

:arrow: x1300 Pro na tle 6600

:arrow: X1300 pro vs 6600

:arrow: Sapphire X1300

:arrow: różnice między radeon X1300 Pro a X1300 Pro HM

:arrow: seria X1300 vs 7300

:arrow: X1300 pro

:arrow: X1300 vs Galaxy 7300GS

Seria Kart należących również do najniższego segmentu,aczkolwiek wystarczą do grania w nowe gry,bez przesadzania oczywiście w ustawieniach szczegółowości grafiki

Zdecydowanie lepszym zakupem ze “stajni” Nvidia jest model 7300 GT kosztujący nie co ponad 300 zł model posiada 128 bitową szyne do pamięci i adekwatnie wydajność chociażby w 3d marku 2006 rośnie o aż 250% w stosunku do pozostałych modeli z 64 bitową szyną i nie korzysta z technologii TC !Najmocniejsze radeony z tej serii czyli modele oznaczone jako XT wypadają lepiej w większości testów i gier a kosztują około 350 zł więc dokładając niewiele bo 50 zł mamy kartę bardz o atrakcyną w tym segmencie cenowym i można się o tym przekonać oglądając test:podkręcony Galaxy 7300GT kontra Saphire Radeon X1300XT który droższy o 60 zł niekiedy ma porównywalną wydajność jednak to już zalezy od kupującego co wybierze i za ile złotówek. Jedyną grą w której Nvidia zdecydowanie prowadzi jest DOOM 3 i nawet słabsze modele Nvidii radzą sobie lepiej w tej grze od Radeonów

Najlepszym modelem z tej grupy jest oczywiście model XT wydajnością dorównujący modelowi X1600Pro który jest nawet droższy.cena X1300XT dochodzić może nawet do 400 zł w zależności od producenta

:arrow: test 3 kart 7300GT

:arrow: seria GeForce kontra Radeon-najdroższe modele

:arrow: podkręcony Galaxy 7300GT kontra Saphire Radeon X1300XT

Podsumowanie: przejrzałem wiele testów wszystkich modeli z tej grupy,wydajność jak widać jest różna i zależy od producenta i konkretnego modelu. najatrakcyjniejszymi kartami są jednak Sapphire X1300XT DDR3 ok 380 zł,godniejsze polecenia są karty które omówię poniżej(szczególnie X800GTO)

Karty ze średniej półki wydajnościowej- czyli modele które zadowolą wiekszość graczy z niższym/średnim zasobem portfela oferujące wystarczającą wydajność w większości gier

seria GeForce 6600 jest obecnie wydajnościowo porównywalna do X1300Pro jednak w najnowszych grach obie karty słabo sobie radzą i kupno którejkolwiek z nich jest w wiekszości przypadków jednakowo dobry ponieważ róznica kilku % w tym segmencie nie ma większego znaczenia aczkowliek 6600 jest ciut wydajniejszy, na dowód tego TEST w teście widać ze 9800 pro również jest porównywalny do X1300 i 6600 i o ile cena będzie niewysoka to jest wart zakupu. Warto jednak wspomnieć ze serie Radeonów 9XXX i X700,X800 i pochodne nie obsługują SM3 dlatego też seria kart GeForce 6 jest tutaj bardziej zawansowana technologicznie i osiąga wyższe wyniki w 3d mark 06. co to jest SM3 i Różnice pomiędzy SM2 a 3 znajdziesz poniżej

:arrow: róznica w grafice między SM3(seria GeForce6) a SM2(Radeon X800) i pochodne wcześniej to nie miało znaczenia jednak teraz gry masowo wykorzystują shadery w wersji 3.0 i jak czytelnik zdązył zauważyc z powyższego artykułu widać różnice w generowaniu grafiki pomiędzy poszczególnytmi trybami graficznymi i niektóre gry wyglądaja po prostu ładniej na GeForce’ach a to może mieć znaczenie przy wyborze grafiki

  • chodzi o seriie GeForce 6,7 i serie Radeon X800 i pochodne.wnioski pozostawiam czytelnikowi.chociaż warto powiedzieć, że dopiero seria Radeon X1000 posiada pełne wsparcie dla SM3.

Porównując karty GeForce 6800XT i 7600GS(polecam GeForce 7600 GS Galaxy 128MB HDTV(500/1400 1.4ns)można stwierdzić ze 7600 jest sporo wydajniejszy i przy tym tańszy, na dowód tego dwa testy:

Sapphire Radeon X800 GT i X800 GTO kontra GeForce 6800 XT, czyli pojedynek kart AGP ze średniej półki

Co do przedzialu 350-400

pokaz mi Galaxy GeForce 7600 GS 256 MB GDDR3 Zalman Edition w tej cenie .popraw ona tam niepowinna sie znalesc.

tak wiem poprawiłem przedział cenowy, napisałem około 350-700 zł ponieważ zróznicowanie cenowe jest ogromne i ilośc modeli także a chciałem porównac mniej więcej te same chipy graficzne dostepne w różnych cenach w zajeżności od modelu właśnie. ten temat kosztował mnie sporo poszukiwań i pewnie zaraz zginie w “gąszczu” nowych tematów a jest tu przeciez sporo myslę przydatnych linków.

Hm… Przydatna rzecz, ale rynek kart graficznych zmienia się tak często że raczej nie sprawdzi się przedzial cenowy… ;(

to mogę zmienic jedynie kategorie ceny zastapic czym innym tylko czym

Złączono Posta : 12.09.2006 (Wto) 22:25

McDracullo poprawiłem nie co sprawę. dwa dni nad tym siedziałem i szperałem w sieci aby inni nie musieli tego robić! ale temat aby był widoczny musi byc przyklejony a nie zapowiada się na to:( i dwa dni roboty na marne

danzelmario no już widze że ceny usunołes. Czemu jednak w low-endzie znalazł się x1300XT? PRzeiceż on konkuruje z 7300GT któy równiez znajduje się w Low-endzie do biura! Przeicez na tej karcie pograsz już w nowe gry z rozsądną grafiką. 9500 czy 9550 też do kart do biura nie należą.

Jeszcze drobne poprawki i powinno być dobrze. Może później prośba do moda i przzyklei.

McDracullo no tak, nie zmienie teraz całej filozofii artykułu aczkolwiek karty z tej serii X1300 jak nie patrzec należą do najniższej półki.

Złączono Posta : 12.09.2006 (Wto) 23:40

McDracullo dzięki twoim radom poprawiłem temat. zrobiłem oddzielną grupę dla x1300XT i 7300GT bo masz racje nie są to karty do biura.

Złączono Posta : 12.09.2006 (Wto) 23:41

wysłałem info do moda zobaczymy co powie czy się temat w ogóle nadaje do przyklejenia,

Nie zaglądajcie nawet do Komputronika, bo ten sklep zdziera kase z ludzi !

Zobaczcie jakie ceny mają w http://www.znak.pl :smiley:

A wybór jest tak samo duży :mrgreen:

syl242 ja wiem, ale oparłem tylko swoj temat na dostępnych modelach a nie na cenach

danzelmario i teraz mi się podoba. Jeszcze jedno pytanko. Co z High-endem?

McDracullo ,dzięki myślę że teraz faktycznie jest lepiej. a co z high-endem?hm… nie chciało mi sie juz bo:

Albo robimy coś dobrze do końca albo nie robimy wogóle.

oj zdziwłbyś się. :wink:

Inna sprawa że karty high - end wymieniają się co chwile (non-stop nowości). Ale tego właśnie brakuje…

PS. Można by zrobić jeszcze zrobić wyliczenie wszystkich kart graficznych po kolei od najsłabszych do namocniejszych egzemplarzy.

PS2:a przejrzales wszystkei artykuy/odnośniki? tam jest dosłownie wszystko czego poszukiwacz karty graficzniej potrzebuje.no fakt albo robimy wszystko albo wcale ale i tak nikt nie docenil tego co jest:/ bo zadem z 3 modów sie nie skontakowałze mna… a oczywiście artyluł moge przebudować dodac co trzeba i w ogóle ulepszyc o 100 %(pod wpływem budującej i poamgającej krytyki takiej jak twoja, bo to można użnac wersja beta artykułu) ale skoro nikogo to nie interesuje to ja nie bede marnowal kolejnych 2 dni bo oczy bolą od śledzenia wykresów :slight_smile:

Złączono Posta : 14.09.2006 (Czw) 8:11

mniej więcej wiem czego brakuje :slight_smile: kart z najwyższej półki i sensownego zestawienia wszystkich kart od low do high.

Dokłądnie. I gdybyś np. uaktualniał arytkuł co jakiś czas o nowe karty… :wink: Było by bardzo fajnie :slight_smile: A co do przeklejeni coałości to wszytsko w swoim czasie. Moze si uda go jeszcze przykleić :slight_smile:

z tym problemu nie będzie

żeby temat się nadawał to juz byłby przyklejony myslę.

Złączono Posta : 14.09.2006 (Czw) 12:33

no ja nie wiem ile jeszcze info na PW musze modom wysłać zeby odpisali cos w ogóle-poradzili co dodac/zmienic itp to bym się wziął do pracy a tak?

Żeby któryś z forumowiczów mi jeszcze pomógł gruntownie przebudować temat to czemu nie.

jest kilku którzy mogli by się za to zabrać- pomóc mi. TY i wigrus mi do głowy przychodzicie :wink: bo się znacie panowie na rzeczy. razem byśmy stworzyli temat ze hoho! bo naprawdę napisać dużo i na temat do sporo czasu trzeba,sporo poszukiwań itp.

Złączono Posta : 14.09.2006 (Czw) 12:43

mam nawet wizje :slight_smile: praca zostałą by podzielona na 3. kazdy by zajał się swoja grupą! to co ja napisałem bym gruntownie przebudował np samym low endem bym się zajał. a to co sie tyczy sredniego bym dal tobie materiał i byś zrobił z tym co chcesz- nie zaczynałbys od zera przynajmniej :smiley:

Złączono Posta : 14.09.2006 (Czw) 12:44

a wigrusowi high end by był . to przykład ewentualnej współpracy, i w ciągu tygodnia powstało by coś myślę godnego uwagi!

no i ja o tym myślałem, żeby ktoś i pomógł, ale niestety ja odpadam, zauważyliście pewnie, że tera to rzadko zaglądam, a to szkoła, a to praca i brakuje czasu, oczywiście w jakiś sposób mogę pomagać, ale nie jako ten główny pomagający :frowning:

dzwonek na przerwe … ;(

Mam to samo… chętnie ale brak czasu… :frowning: Doba ma nadal tylko 24 godziny a zadań wzrosło o 300%… :frowning:

PS. Ostatnio spałem 3 dni temu :stuck_out_tongue:

to chłopaki to napiszcie mi na PW jak widzicie naszą wspolna współpracę,musielibysmy miec lepszy kontakt niz same forum. ktos musialby zarzadzac praca/korygowac bledy itp. i oczywiście też coś napisać jakos widze wigrusa w tym :slight_smile: albo Ciebie McDracullo , mi tam to obojętne kto z was by dostawał od poszczególnych osob swoje teksty i musial to no albo samemu poprawic albo dac do poprawki autorowi.

Oglądnijcie sobie ten filmik:

http://www.youtube.com/watch?v=crogKuHMnoo

Pomijając fakt że należy ci się tytuł archeologa roku to myślisz że ludzie na tym forum nie znają tej strony oraz nie wiedzą jak się nią posługiwać iż trzeba im filmik instruktażowy pokazać ?