Klonowanie profili w Win XP Pro PL

Z góry przepraszam za pytanie które pewnie będzie uchodzić za lamerskie…

Na swoim komputrze mam zainstalowany Win XP Pro PL SP1. Mam jeden profil charakteryzjącymi sie dość duzymi ingerencjami w Windows. Zależy mi na tym by stworzyć konto uzytkownika o ograniczonych uprawnieniach i z hasłem tak by uzywać go do surfowania po internecie. Tyle że zależy mi również by jak największa część ustwień wizualnych, optymalizacyjnych itp. była taka sama jak w koncie administratora. Co mam uczynić by SKLONOWAĆ profil / jego ustawienia do innego profilu, tak by móc następnie obnizyć jego uprawnienia…

Po zajrzeniu do Mój Komputer -> Własciwości -> Zaawansowane -> Profile… widzę tylko jeden profil (bo takowy wszak mam) o typie i stanie lokalnym którego nie mogę skopiować ani tym bardziej usunąć czy zmienić jego typu (pola nie sa podświtlone) Po wybraniu "konta użytkowników również nie za bardzo mogę sklonować w/w profilu tak by móc następnie, zmienić jego nazwę i obnizyć uprawnienia…

Może jest jakiś program którym można to uczynić w miarę bezboleśnie (Windows nie liczę )

Kanapon

Pomoc uzyskałem na innym forum dzięki Sz. Jaho. Sprawa wygląda tak:

Jak skopiować dane użytkownika z profilu systemu Windows XP do nowego profilu?

Po skopiowaniu danych użytkownika do nowego profilu stanie się on prawie duplikatem starego profilu i będzie zawierał identyczne preferencje i dokumenty oraz będzie miał taki sam wygląd jak stary profil. Jeśli stary profil uległ w jakiś sposób uszkodzeniu, można przenieść jego pliki i ustawienia do nowego profilu.

Uwaga: Metoda opisana w tym artykule może nie przenieść wiadomości e-mail z programu Outlook Express ani danych adresowych użytkownika powiązanych z profilem, z którego przenosi się dane. Usunięcie starego profilu może spowodować usunięcie tych danych, o ile wcześniej nie przeniesie się ich przy użyciu innych metod.

Tworzenie nowego profilu użytkownika

Zaloguj się jako Administrator lub jako użytkownik z poświadczeniami administratora.

Kliknij przycisk Start, a następnie kliknij polecenie Panel sterowania.

Kliknij polecenie Konta użytkowników.

Kliknij kartę Zaawansowane, a następnie kliknij przycisk Zaawansowane.

W lewym okienku kliknij folder Użytkownicy.

W menu Akcja kliknij polecenie Nowy użytkownik.

Wprowadź odpowiednie informacje o użytkowniku, a następnie kliknij przycisk Utwórz.

Kopiowanie plików do nowego profilu użytkownika

Zaloguj się jako użytkownik inny niż ten, do którego lub z którego profilu pliki będą kopiowane.

W programie Eksplorator Windows kliknij menu Narzędzia, kliknij polecenie Opcje folderów, kliknij kartę Widok, kliknij przełącznik Pokaż ukryte pliki i foldery, wyczyść pole wyboru Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego, a następnie kliknij przycisk OK.

Zlokalizuj folder C:\Documents and Settings\Stara_nazwa_użytkownika , gdzie C oznacza dysk, na którym jest zainstalowany system Windows XP, a Stara_nazwa_użytkownika oznacza nazwę profilu, z którego chcesz skopiować dane użytkownika.

Naciśnij i przytrzymaj wciśnięty klawisz CTRL, klikając każdy plik i podfolder w tym folderze, z wyjątkiem następujących plików:

Ntuser.dat

Ntuser.dat.log

Ntuser.ini

W menu Edycja kliknij polecenie Kopiuj.

Zlokalizuj folder C:\Documents and Settings\Nowa_nazwa_użytkownika , gdzie C oznacza dysk, na którym jest zainstalowany system Windows XP, a Nowa_nazwa_użytkownika oznacza nazwę profilu użytkownika, który utworzono w sekcji „Tworzenie nowego profilu użytkownika”.

W menu Edycja kliknij polecenie Wklej.

Wyloguj się z komputera, a następnie zaloguj się jako nowy użytkownik.

Źródło Microsoft Corporation

_________________

Dzięki netvalkerowi (którego niżej cytuję) z forum.win-os.pl dowiedziałem sie jeszcze o takim sposobie:

Start\Wszystkie Programy\Akcesoria\Narzędzia Systemowe\Kreator transferu plików i ustawień\Dalej\Stary Komputer\Dalej\Inny sposób [wskazujesz folder]

Teraz dodajesz to co ma się przenieść, oprócz ustawień które domyslnie winda przeniesie możesz dodać własne foldery!

Po utworzeniu plików, zakończ działanie kreatora. Utwórz nowy profil, zaloguj sie do niego ponownie odpal kreator i teraz postepujesz podobnie lecz zaznaczasz [nowy komputer] i wskazujesz wcześniej przygotowane pliki.

Inną sprawą jest kwestia zmiany uprawnień ale tu już z górki. Logujesz się jako administrator następnie prawym na mój komputer i zarządzaj, przechodzisz do [użytkownicy i Grupy lokalne\Użytkownicy] zaznaczasz użytkownika i lewym właściwość zakładka [członek grupy] i nadole masz dodaj\usuń. Usuwasz np. grupę [Administratorzy] a dodajesz grupę [użytkownicy].

I po kłopocie, a zarchiwizowane ustawienia zawsze później również możesz przywrócić.

Kanapon