Bootowanie Vista & XP pomoc

mam dwa dyski twarde obydwa na NTFS z czego na jednym jest windows xp na drugim jest vista prosze o pomoc bym mógł zrobić tak by wybierać podczas ładowania systemu który system odpalic

Prawy na moim komputerze i jedziemy:

(zakładka) zaawansowane -> uruchamianie i odzyskiwanie (klikasz ustawienia, aby wejść

TU MASZ SCREENA (jak do tego dojść):

beznazwy2aj7.th.jpg

no fajnie ale co ja mam tam wpisac :stuck_out_tongue: ?

Ciekawe jak instalowałeś Viste bo przecież gdy xp ma się np. na dysku C i instalujemy Vistę na drugim dysku czy drugiej partycji to instalator sam tworzy bootloader. (Jest on całkiem inny niż w xp i z poziomu xp nie da się go raczej ustawić, chyba, że z Visty.

(najprościej to jeszcze raz zainstalować Vistę ale oba dyski muszą być w systemie i polegać na instalatorze, jest na tyle inteligentny, że nie popsuje ci xp jeżeli tylko zainstalujemy Vistę na innej partycji czy dysku…)

Wybierasz system domyślny, a następnie jak długo ma się lista wyboru wyświetlać. Jednak jeżeli masz tak jak napisałem i dalej nic to kombinuj tam (w tej pierwszej ramce). Jest to w miare bezpieczne.

Edytuj plik BOOT.INI

wstaw jeszcze jadna linijke tutaj :slight_smile:

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /noexecute=optin /fastdetect

drugi system masz na drugim dysku fizycznem (rdisk(1)) czy na drugiej partycji (partition(2)) ?

Coś ty. Jak nie wie jak to zrobić w oknie to przy pliku zrobi sobie krzywdę.

Viste mam na 2 dysku posiada on zresztą tylko jedna partycje dysk na którym mam xp posiada 2 partycje z czego xp jest na D: :stuck_out_tongue: wiec jak mam wpisać tą drugą linię w boot.ini w xp ?

Spróbuj tak

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS=“Windows Vista” /noexecute=optin /fastdetect

ok gdzieś jest bład podczas włanczania kompa wyświetla sie lista jak wybieram Windows Vista to przełącza się na czarny ekran i w lewym górnym ekranie miga taka kreseczka i nic wiecej co jeszcze moge zmienić ??

Złączono Posta : 23.09.2006 (Sob) 8:51

albo mozna tez inaczej ustawiłem w biosie visty dysk jako pierwszy do bootowania by właczyć viste może w viscie zrobie ten wybór (xp vista ) podczas włanaczania tylko gdzie :stuck_out_tongue: ?

A napewno ustawiłeś ten parametr na disk(0) a rdisk(1) powinno działac.

Bo wcześniej pomyliłem się i napisałem Ci odwrotnie puźniej poprawiłem :smiley:

I jeszcze bez tego /noexecute=optin

multi(x) - informuje, że dysk podłączony jest do kontrolera ATA/SATA. W wypadku, gdy w komputerze znajduje się kontroler SCSI, wpis zmienia się na scsi(x). x jest numerem kontrolera liczonym od 0

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows Vista" /fastdetect

tak to wyglada i nic dalej to samo :frowning: czy to ma róznice jak dystk jest na innej taśmie ten od visty i jest na slave ? hmm ja juz sam nie wiem a gdzie znajduje się ogólnie mówiąc plik boot.ini w xp a gdzie w viscie ??

Pozostaje Ci zainstalowanie jeszcze raz Viste wtedy powinno już działac.

a niby czemu … odpada nie chce mi sie za duzo programów zainstalowałem …

To sprawdz co jest nie tak z tą ścieżką.

Start >> Uruchom >> msconfig >> BOOT.INI

okno.jpg

W Viscie uruchom wiersz polecen i wpisz bcdedit.exe. Tam będziesz mógł edytować.

The boot configuration data store could not opened.

Access is denied.

takie cos mi wyskoczyło i co mam zrobić by mógł w to wejść ?

Wpisz zamiast bcdedit.exe to bcdedit. Oczywiście uruchamiasz z konta administrator.

no fajnie… a jak sie zalogować na administratora ??

Otwórz Start, wpisz “cmd”, kliknij prawym przyciskiem na ikonie i Run as Administrator. Wpisz hasło albo potwierdź akcję.