Wbudowany Bluetooth - wybiórcze działanie (Debian Jessie)

Witam serdecznie i proszę o pomoc.

Używam Lenovo Y570 Ideapad, który posiada wbudowany adapter Bluetooth. Zwykle w dystrybucjach typu Mint czy *buntu wszystko działa out of the box, tutaj mam trochę problemów. Posiadam Debiana Jessie stable i następujące paczki związane z bluetoothem:

ii blueman 1.99~alpha1-1+deb8u1 amd64 Graphical bluetooth manager

ii bluetooth 5.23-2 all Bluetooth support

ii bluez 5.23-2+b1 amd64 Bluetooth tools and daemons

ii bluez-obexd 5.23-2+b1 amd64 bluez obex daemon

ii bluez-tools 0.2.0~20140808-3 amd64 Set of tools to manage Bluetooth devices for linux

rc gnome-bluetooth 3.14.0-2 amd64 GNOME Bluetooth tools

ii libbluetooth3:amd64 5.23-2+b1 amd64 Library to use the BlueZ Linux Bluetooth stack

rc libgnome-bluetooth13 3.14.0-2 amd64 GNOME Bluetooth tools - support library

Wszystkie poza bluemanem były zainstalowane od razu. Zgodnie z poradnikami w internecie doinstalowałem bluemana i działa on niestety dość połowicznie. Okno menedżera uruchamia się po wydaniu polecenia blueman-manager, znajduje też bez problemu urządzenia z włączonym BT. W ustawieniach mogę bez trudu zmienić widoczność mojego laptopa, ale nie mogę zmienić jego nazwy w sieci. Próba sparowania urządzeń na osi komputer-smartfon oraz smartfon-komputer się nie udaje. Jeśli próbuję z telefonu, na laptopie nie pokazuje się popup, w którym powinienem wprowadzić pin. Jeżeli usiłuję to zrobić w drugą stronę - telefon nie reaguje, a na komputerze pojawia się błąd, iż nie udało się nawiązać połączenia. Co ciekawe, jeśli kliknę na ikonkę w tray’u i wybiorę opcję “Wyślij plik do urządzenia”, wszystko działa perfekcyjnie. Nie zdołałem jednak znaleźć żadnej drogi naokoło aby podejrzeć pliki smartfona na komputerze lub by wysyłać pliki z telefonu do komputera. Jedyne co znalazłem w internecie to polecenie zainstalowania paczki gnome-user-share, ale niestety nie dało to jakichkolwiek wyników.
Zależy mi na tym, żeby łączyć się przez menedżera graficznego, więc jeśli ktoś ma jakiekolwiek pomysły, byłbym niezmiernie wdzięczny.

Podejrzewam, że chodzi o jakieś braki w paczkach (w końcu przesyłanie plików działa jednostronnie), ale pewien być niestety nie mogę. Jeśli będzie to konieczne, dostarczę wszelkie potrzebne logi.

Nie wiem jak to jest na Debianie, czy Ubuntu, ale bluetooth zaczął u mnie poprawnie działać dopiero od jajka 4.2 - 4.3 . Coś naprawili. Teraz mam 4.6 i cały czas jest OK