Wifi -> WISP -> Wifi - jakim sprzętem?

Witam

Mam radiówkę podłączoną anteną babuyaga do karty sieciowej w komputerze stacjonarnym. Mój dostawca przypisał mi IP i MAC (tzn. IP pobierane jest automatycznie, gdyż teraz wszystko zaznaczam na automatycznie i chodzi ;]). Teraz chcę rozdzielić ten sygnał tak, abym mógł mieć internet na komputerze oraz laptopie (czy np. na 2 komputerach). Czytałem trochę o tym i kolega mi narysował taki schemat - http://www.mateusz0.ovh.org/net.jpg. Mówił, że trzeba to zrobić na dwóch AP (można na jednym podobno, ale koszt >220zł). I teraz mam pytanie, jakie zakupić urządzenia, aby to wszystko chodziło? Szukałem na allegro i znalazłem takie: http://allegro.pl/item513558109_techniclan_war_54g_router_wifi_ap_client_wisp_qos.html. Tylko teraz czy takie będzie? Mam kupić 2 takie same? Czy może zdecydować się na jakieś inne? A może jest jakieś inne rozwiązanie?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Dobrze narysował(ładny rysunek :D) i Ci powiedział.

Na sprzęt polecałbym coś z TP-linka, np. TP-link TL 501G na odbiór(100mw), z tym że ma jedno wyjście LAN i nie posiada NAT więc ISP musiałby wpisać do AP adres MAC tego urządzenia a dostęp do Internetu dać innemu MACowi(TP-link TL 543G).

To jest moje pierwsza propozycja, dla mnie najlepsza o ile nie ma nic w umowie o niemożliwości rozdzielenia internetu na dwa komputery.

Druga 543G na odbiór, WISP i TP-link TL 501G na rozsyłanie.

Trzecia 2xTP-link TL 340G(z tym że dwa NATy są i takie troche niepotrzebne bawienie).

Czwarta 2x TP-link TL 543G(także dwa NATy by były).

Ogólnie to pierwsza propozycja to byś musiał mieć wszystko wpięte nie do APC a do AP(kompa po skrętce itp.)

Zrobisz jak chcesz, propozycje ułożone w kolejności najlepsza>najgorsza według mnie.

A czy w pierwszej propozycji (najlepszej) nie dało by się nie ingerować w AP ISP? Tzn. ja bym chciał tak, abym np. mógł do swojego AP przypisać MAC’a mojej karty sieciowej i nie byłoby problemów z ISP :). A druga sprawa, gdzie można kupić te urządzenia? Na allegro szukałem tego modelu i nie było… :frowning:

http://allegro.pl/52179_tp_link.html?order=t&view=gtext

Wczoraj miałem wszystko napisane to kurka, ubuntu musiałem reebotnąć i zapomniałem o napisanym poście ^^.

Nie wiem właśnie jakby to dokładniej wyglądało, spróbuję sobie ten sprzęt pożyczyć i skonfiguruje podobnie jak Ty musisz mieć, jak mi się nie uda pożyczyć to pogadam ze znajomym, może miał już podobną lub taką sytuację i działało, bo będzie chyba konflikt IP, a znowu jakby lewe IP do APC ustawił to nie wiadomo czy by połączenia źle nie nawiązywał, albo nie wiedział co robić. Napiszę na PW i edytuje posta jak coś się dowiem.

Wiekie dzięki :slight_smile: Tylko który wybrać najlepszy sprzęt z tych z allegro? :slight_smile: Jakie modele? Bo nie chce w ciemno kupować sprzęt który zaraz się rozleci, lub do którego nie będzie aktualizacji (mi tam niepotrzebne, ale wiadomo, że może coś polepszyć :slight_smile: ).

TP-link tl-501G na odbieranie(APC)

Tp-link tl-543G na rozsyłanie i maskowanie, nawet przy tych samych MACach będzie/powinno śmigać bez problemów.

Jakby był problem to można kolejność urządzeń odwrócić i już na pewno by działało.

A możesz napisać na PW czy odpisując na post: Co kolega miał na myśli, mówiąc można jednym urządzeniem ale koszt 220zł+ ? MikroTik i dwie miniPCI do tego obudowa samoróbka(po kosztach) i zapakowane full wypas :smiley:

Chyba chodzi o antenę Yagi-Uda, czyli typową antenę używaną też np. do odbioru telewizji (oczywiście telewizyjna różni się konstrukcją ponieważ przeznaczona jest na inne pasmo).

Przez jaką wtyczkę podłączona jest “baba jaga” do komputera?

Tak się składa że ja też mam podobną radiówkę, ale mam z niej wyjście na normalne RJ45, które podłączone było do standardowej karty sieciowej, a obecnie do zwykłego routera z wbudowanym switchem (bez modemu).

Ja Ci odpowiem :smiley: Takie ma http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c … tecker.jpg

Nic nie pisał, że ma jeszcze jakieś urządzenie do odbierania, pozatym, gdyby miał to za pewne jego kolega by to w swoim “rysunku” uwzględnił.

Mam antenę Babu-Yaga (nie jakaś TV, tylko służaca do wifi :P). Do odbierania aktualnie mam kartę sieciową połączoną z anteną, gdyż mam komputer :). Tylko myślałem nad kupnem laptopa i stąd ten temat, jak rozdzielić to wifi :). Bo teraz gdy będę miał już te AP’eki to mogę podłączyć komputer poprzez kabel rj-45 (będę musiał kupić nową kartę sieciową…) lub poprzez antenkę (którą miałem przy karcie sieciowej, a była nieużywana :slight_smile: ). A do antenki w 2 AP mogę chyba podpiąć wiele urządzeń (czyli komputer i laptop), tak?

Odnośnie

to nie wiem co miał na myśli…:D. Mówił, że są urządzenie, które mają już na dwie anteny i nie musiałbym kupować 2 AP. Mówił coś ponad 240zł, ale chyba mówił o używane, gdyż pytałem się kogoś innego, to mówił, że coś koło 350zł… No, a tańszym sposobem jest kupno 2AP no i wiadomo, że jeśli jeden z nich się zepsuje, to zawsze jest drugi zapasowy :). Odnośnie sprzętu to ktoś polecił mi TP-LINK TL-WR543G. I teraz pytanie, czy ten sprzęt jest sprawdzony? Gdyż mam zamiar kupić dwa takie urządzenia (czyli nie bawić się, że jedno to, a drugie inne, tylko jedno :slight_smile: ), a nie chcę, aby zaraz się rozleciał ;].

W sieci u nas pracuje parę urządzeń tych i nie ma problemów(śmigają non stop dopóki nie zabraknie prądu przez energetykę).

Już wiem dlaczego nie mogłeś znaleźć tych urządzeń co podałem bo źle napisałem modele ;p Z tym że ten router posiada NAT i byś miał dwa, oczywiście niczemu to nie szkodzi ale jest więcej zabawy w konfigurację i początkującemu to trochę mogłoby momentami problemów przysporzyć.

Ja dalej obstaję przy swoim czyli Tp link WA501G+TP-Link TL-WR543G, tymbardziej, że z tego co się dowiedziałem sam TP-link 501G ustawiony w klient maskuje już MACi co są za nim, czyli nawet nie musiałbyś na 99.9% podmieniać MAC adressu w porcie WAN TP-link TL-WR543G.

Witam! !!

Posiadam te urządzenia (TP-LINK TL-WR543G(ustawiony w trybie WISP, sklonowany MAC połączony skrętką z TP-LINK TL-WA501G, który z kolei rozsyła sygnał na cały dom, poza domem też łapie). Mam je od ponad roku i oba urządzenia chodzą 24 godziny na dobę, i żadnych problemów z nimi nie miałem. Także jak najbardziej polecam.

Kupiłem jednak dwa urządzenia: TP-LINK TL-WR543G :). Wszystko działa, było trochę problemów (a bo to kabel nie chciał łączyć ;/ [to normalne? :P), albo nie chciało w ogóle połączyć AP1 z netem [wiem, że trzeba było zmienić MAC w AP, ale nie dało się na całe AP zmienić ;/ ale w końcu klonowanie poszło… :)], albo nie było netu w AP2 [po godzinie zmieniłem dopiero IP w AP2 i poszło :D]), ale w końcu działa :). Dziękuję serdecznie za wszelką pomoc.

Mam teraz pytanie, w jaki sposób przenosić pliki i używać drukarki na drugim kompie? Na laptopie mam Viste Home Premium, a w kompie XP i potrzebuję z laptopa wydrukować coś na drukarce, która jest “w” kompie. Czy da się? Jeśli tak to jak? I jak przenosić pliki? Wiem, że jest udostępnianie, ale tak na szybko mi nie chciało coś chodzić…

I jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.

Tu masz jak zrobić udostępnianie w XP(z Visty spokojnie powinieneś się dostać takim samym sposobem), parę postów dalej jest napisane o drukarce, co też powinno działać bez większych problemów na Viście.

A jak udostępnić na Viście, musisz poszukać chyba opcji podobnych do XP tam, za wiele to się chyba nie zmieniło, albo ktoś może poda linka do tutka jak to zrobić pod Vistą.

Mam bardzo podobny problem, który jednak nie jest identyczny. Chcę podłączyć konsolę do gier (PlayStation3) do sieci właśnie poprzez WiFi. Mam internet radiowy (taki sam jak w temacie, taka sama wtyczka) i chcę się pozbyć starego PC, więc rozdzielanie sygnału przy pomocy PC nie wchodzi w grę. I teraz moje pytanie…czy router z WISP mogę podłączyć bezpośrednio do kabla internetowego (tego “śrubkowego”) bez udziału komputera klasy PC? Czy wtedy będę miał w domu/pokoju normalny dostęp do internetu bezprzewodowego (od czasu do czasu łączyć będę tez PSP)?

Z góry dziękuję za pomoc.

Problem masz taki sam jak autor tematu, także potrzebujesz dwóch urzadzeń, aby sygnał znowu nadawać u siebie w domu.

Ja nadal będę obstawał za TP-Link tl wa501g na odbieranie i TP-Link tl wr543g na rozsyłanie.

Dziękuję za odpowiedź, ale mam jeszcze takie pytania…hmm… TP-Link TL-WA501G muszę połączyć z TP-Link TL-WR543G jakimś kablem, czy one będą się komunikowały również bezprzewodowo? Z tego co widzę, to taki acces point, jak te TP-Linki może pracować tylko w jedną stronę, albo wysyłać, albo odbierać sygnał, stąd są potrzebne aż dwa, mam racje? Mam też rozumieć, że TP-Link TL-WA501G jest wyposażony w wejście na tę dziwną wtyczkę od mojej anteny, tak (sprawdzałem specyfikacje sprzętową urządzenia i widziałem w niej wypisane porty tylko na wtyki RJ-45)? Wie ktoś może, jak się fachowo nazywa taka “wkręcana” wtyczka? Przepraszam, że tak wypytuję, ale nie chcę wtopić niepotrzebnie pieniędzy i wolę się upewnić, że wszystko będzie ładnie i bezproblemowo działało.

Obydwa mają wejście na tę “wkręcaną” wtyczkę, wtyczka nosi nazwę RP-SMA.

Pod TP-Link TL WA501G, zamiast tej maluśkiej antenki wkręcasz kabel od swojej, od portu LAN tego do portu WAN TP-Link TL WR543G wpinasz kabel(bodajże jest w zestawie 1m takiego kabla na skonfigurowanie urządzeń). Później odpowiednia konfiguracja i tyle.

Niby jeden też może, ale to kiepska rzecz i śmiesznie działa. Tryb ten się nazywa Universal Repreater, jest np. w OvisLink 5470, ale nie polecam takiego rozwiązania.