Win 7 BOX - wirtualizacja - czy to legalne?

Witam serdecznie (moj 1 post)

Wiec - jestem posiadaczem Windows 7 home premium w wersji box.

W pudelku dostepne sa 2 plyty - wersja Win7 64 i 32 bit.

W kompie posiadam jeden (duzy) dysk twardy - na ktorym sa zainstalowane obok siebie Windows 7 (64bit) oraz Debian.

Po instalacji windows 7 na HDD zarejestrowalem/aktywowalem (nie wiem jak to sie nazywa :stuck_out_tongue: ) swojego (oryginalnego) windowsa i wszystko gra.

Jednak windowsa potrzebuje tylko czasem (ostatnio uruchamialem go z 3 tyg temu) - na codzien pracuje na debianie.

Zeby nie rebootowac kompa wtedy gdy potrzebuje windowsa wymyslilem sobie ze zainstaluje go na wirtualnej maszynie.

i teraz tak: zainstalowalem Win 7 (32bit) na virtualboksie i kiedy potrzebuje to sobie go uruchamiam pod debianem.

Czy Microsoft nie zabrania wirtualizowania Win 7 ?(kiedys chyba zabranial wirtualizowania Visty?)

Czy moge w ramach jednej fizycznej maszyny miec zainstalowane 2 wersje win 7 (ten sam klucz - w ramach 1 licencji) - jedna instalacja bezposrednio na HDD druga instalka na wirtualnej maszynie.

(oczywiscie nie uzywam jednoczesnie 2 instalacji bo jest to nie mozliwe)

Czy tak jest OK ? - czy tez musze usunac pierwsza instalacje z dysku i pozostawic tylko ten system zainstalowany na virtualboksie ? (a moze nie mozna wirtualizowac?)

Może być zainstalowany na maszynie wirtualnej pod warunkiem że nie będzie zainstalowany fizycznie na dysku, czyli tylko jedna instalacja, maszyna wirtualna jest tak samo traktowana jak normalna maszyna, z Twojego postu wynika że masz zainstalowany ten sam system dwa razy na jednym kluczu co już jest złamaniem licencji.

Będzie legalne jak wywalisz go z reala a zostawisz tylko na virtualu:)

Akurat ten kawałek licencji Windows 7 dotyczący wirtualizacji jest (na szczęście) zupełnie inny niż w Viście:

Wszystko będzie legalne, w przypadku Visty ograniczenia tyczą się wersji Home Basic i Premium. W przypadku Windows 7 nie ma takiego ograniczenia, jedynie edycja Starter nie może być wirtualizowana.

W przypadku instalacji jednej wersji na Windows na kilku wirtualnych maszynach równoważne jest z instalacją na kilku komputerach fizycznych.W końcu system operacyjny nie rozróżnia czy jest instalowany na sprzęcie fizycznym czy wirtualnym i sprzęt wirtualny jest tak samo traktowany jak fizyczny, więc system możesz zainstalować tylko na jednej maszynie wirtualnej i jeśli instalujesz wersję 32-bit to 64-bitowej nie możesz już zainstalować na innej maszynie, bo albo używasz jedną wersję albo drugą.

Tak samo instalacja systemu na kilku partycjach jest niezgodna z licencją, ponieważ według Microsoftu partycja jest traktowana jako osobne urządzenie dyskowe, więc tak na prawdę system może być zainstalowany na jednym dysku/partycji a ponieważ licencja BOX nie przypisuje systemu na stałe do sprzętu to tak na prawdę dysk z zainstalowanym systemem mógłbyś podpiąć pod inny komputer, bo jak pisałem system może być zainstalowany na jednym dysku/partycji w jednym czasie.

Pozdrawiam!

Dzieki za odpowiedzi.

Usune 1 instalke (ta bezposrednio zainstalowana) - zostawie ta zainstalowana na maszynie wirtualnej.