Win7 się nie uruchamia, tryb awaryjny staje na classpnp.sys

Witam, wcześniej opisywałem tu mój problem z uruchamianiem systemu Windows 7 na laptopie Lenovo w tym wątku powracajacy-problem-startem-zamykaniem-windows-wirusy-t540669.html

Niestety, mimo, że wydawało mi się, że problem został rozwiązany (system urchamiał się już normalnie) okazało się, że jednak powrócił i komputer wcale nie chce się uruchomić.

Przy uruchamianiu normalnym zatrzymuje się na logo Windows i ładuje się w nieskończoność. Przy uruchamianiu w trybie awaryjnym zatrzymuje się po załadowaniu sterownika avgidsha.sys. Przywracanie systemu nic nie daje. Próbowałem użyć AVG rescue z pendrvie, ale wyskoczył mi komunikat o “invalid disc” czy coś w ty stylu.

Mam na dysku kilka ważnych plików, które chciałbym skopiować przed ewentualnym formatem (który w sumie też nie bardzo wiem jak miałbym zrobić, bo nie mam płytki z Windowsem, tylko partycję recovery).

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Edit: Po BARDZO długim bootowaniu, komputer wreszcie się uruchomił, ale problem najprawdopodobniej powróci. Co powinienem zrobić (poza wykonaniem kopii ważnych plików, które właśnie zaczynam kopiować na dysk zewnętrzny)

Edit2: Problemem raczej nie jest zainstalowany AVG bo przy Avaście tryb awaryjny też się nie uruchamiał, tyle, że zatrzymywał się na aswRvrt.sys

EDIT Po skopiowaniu wszystkich potrzebnych plików użyłem opcji OneKey Recovery żeby oczyścić dysk i zainstalować windowsa od nowa. Niestety po restarcie znów uruchamial się bardzo długo i się nie uruchomił, a w trybie awaryjnym stanął na classpnp.sys.

Sprawdzenie dysku

  • pobierz Hirens.BootCD.15.2.zip

  • rozpakuj plik Hirens.BootCD.15.2.zip (prawy przycisk myszy na plik - Wyodrębnij…)

  • po rozpakowaniu otrzymasz plik Hiren’s.BootCD.15.2.iso, nagraj go na płytę jako obraz, nie rozpakowuj tego pliku

Aby nagrać obraz ISO na płytę możesz użyć Active ISO Burner, nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością

  • uruchom komputer z płyty którą nagrasz

  • w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Mini Windows Xp i naciśnij Enter

hiren1.gif

  • poczekaj

hiren2.gif

  • po uruchomieniu Mini Windows XP uruchom z pulpitu HBCD Menu

  • w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HDD Scan (Old Version)

  • zaznacz opcje tak jak na obrazku i kliknij Start

  • poczekaj aż skanowanie zostanie zakończone i wykonaj zrzut ekranu albo zdjęcie

  • W HDD Scan (Old Version) kliknij S.M.A.R.T i wykonaj rzut ekranu albo zdjęcie

hirensboot1.th.jpg

hddscan.th.jpg

Kliknij w dany obrazek aby powiększyć

Sprawdzenie pamięci

  • pobierz Hirens.BootCD.15.2.zip

  • rozpakuj plik Hirens.BootCD.15.2.zip (prawy przycisk myszy na plik - Wyodrębnij…)

  • po rozpakowaniu otrzymasz plik Hiren’s.BootCD.15.2.iso, nagraj go na płytę jako obraz, nie rozpakowuj tego pliku

Aby nagrać obraz ISO na płytę możesz użyć Active ISO Burner, nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością

  • uruchom komputer z płyty którą nagrasz

  • w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Memtest86+ i naciśnij Enter

hiren1.gif

  • zostanie uruchomiony MemTest, poczekaj aż pamięć zostanie sprawdzona

Jak sprawdzać pamięć

Trzeba pamiętać, że pamięć należy sprawdzać w ten sposób, że zostawiamy w komputerze jedną kość pamięci i uruchamiamy test. Potem wyjmujemy pierwszą kość pamięci i wkładamy kolejną kość pamięci i uruchamiamy test. Czyli każdą kość pamięci sprawdzamy osobno. Inaczej mówiąc, jedna kość pamięci jest w komputerze, a druga na biurku i wykonujemy test. Potem zamieniamy kości miejscami - ta, która dotąd leżała na biurku jest w komputerze, a ta która dotąd była sprawdzana w komputerze leży na biurku. I znowu uruchamiamy test.

Udało mi się uruchomić komputer ponownie i dokończyć instalację Windowsa. Potem zrestartował się dwukrotnie (aktualizacje) i za każdym razem uruchamiał się poprawnie. Trudno powiedzieć czy problem zniknął, bo wcześniej też się zdarzało, że uruchamiał się kilka razy poprawnie, a potem przestawał działać. Czy jeśli komputer znów działa, to powinienem wykonać test RAMu i HDD tymi samymi programami co mi podałeś, czy raczej użyć innych? Od razu mówię, że nie bardzo wiem jak mam wyjąć RAM na biurko bo to jest laptop i nie do końca wiem jak go rozebrać, żeby nie zepsuć :confused:

Jeżeli masz czas, to dla pewności wykonaj testy tak jak podałem.

Póki co sprawdź pamięć bez rozkręcania laptopa. Jeżeli będą błędy, to pomyślimy dalej.

Czas mam, płytek nie mam czystych, a dziś święto, więc nie mam gdzie kupić w okolicy :stuck_out_tongue:

EDIT: Uruchomiłem ponownie komputer kilka razy (znów jakieś tam aktualizacje itd) i się włącza poprawnie ale bardzo długo to trwa, biorąc pod uwagę, że nie mam zainstalowanych żadnych programów poza tymi z windowsa.

Mógłbyś mi doradzić jakieś programy do sprawdzenia pamięci i dysku bez konieczności nagrywania CD?

  • pobierz http://hddguru.com/download/dl.php?file … ectum=1000

  • rozpakuj plik HDDScan_v31.zip (prawy przycisk myszy na plik - Wyodrębnij…)

  • po rozpakowaniu otrzymasz plik HDDSCan.exe, uruchom go

  • w polu Select drive wybierz swój dysk

  • Kliknij Tasks - Surface tests

  • w kategorii “test” zaznacz “verifiy” i kliknij OK

  • w głównym oknie programu kliknij dwa razy na dodane zadanie, w oknie które zostanie otwarte przejdź na kartę Map i zobacz na wyniki, to może trochę potrwać

  • po wszystkim kliknij też SMART w głównym oknie programu i wykonaj zrzut ekranu

http://www.imgup.pl/di/ACWP/capture.png

Zrobiłem skan, strasznie długo się skanował. Poza tym nadal uruchamia się bardzo powoli. W trybie awaryjnym nadal staje na tym samym pliku (classpnp.sys) i rusza po jakichś 5 min dopiero. Wyniki skanu:

hddscan-report.png

map.png

program.png

smart.png

Komputer póki co działa, ale biorąc pod uwagę jak wolno się włącza od razu po przeinstalowaniu systemu, wolę nie myśleć co będzie jak zainstaluję jakiekolwiek programy…

Spróbuj wymienić taśmę SATA. Jeżeli dalej będzie problem, obawiam się że czeka Cię wymiana dysku, bo dysk ma wiele wolnych sektorów (czas dostępu do nich jest wysoki = wolny).

Tzn jest coś nie tak albo z taśmą albo z dyskiem według tego programu? Ile takie coś może kosztować? Tak się składa, że mieszkam teraz w Hiszpanii i boję się trochę, że mogli by mnie chcieć oskubać bezczelnie. Na szczęście jeśli nie jest jakaś bardzo skomplikowana operacja to mam tu kolegę po informatyce. Poza tym: Jest zagrożenie, że mi dysk może paść w każdej chwili? Jestem teraz w trakcie robienia ostatnich poprawek do pracy magisterskiej i wolałbym wiedzieć jak często mam robić kopie zapasowe (i tak staram się często robic…).

Dzięki za pomoc!

Zbędne posty niedotyczące dyskusji poleciały do kosza. Trzymajcie się, proszę, głównego tematu wątku, a nie godziny w poszczególnych krajach.

Sorry za offtop i karmienie trolla.

Wracając do tematu: Taki wynik testu HDD na 100% oznacza problem ze sprzętem czy może raczej powinienem jeszcze czegoś innego popróbować? Bo w tym momencie zabawy z wymienianiem taśmy itd, będą mnie najprawdopodobniej kosztować, bo nie mam tu żadnego kumpla, który mógłby mi ze sprzętem pomóc teraz (ten co wspomniałem wcześniej jest na wakacjach i najwyżej mi może doradzać przez fb) a komputer mi jest potrzebny właściwie non stop…

Taśma kosztuje 3 zł.

Wynik oznacza, że dysk jest wolny, ale sprawny.

Jeżeli nie przeszkadza Ci, że jest wolny - używaj.

Tak czy inaczej rób kopie zapasowe ważnych danych.

Zwracam honor.A co doawarii ,to może spróbuj kliknąć f8(przed wyświetleniem loga windows) i wybierz opcję napraw.

Rozkręciłem dziś laptopa, żeby zobaczyć taśmę i okazuje się, że jej nie ma. Dysk jest podłączony bezpośrednio, wyjąłem go, podłączyłęm jeszcze raz i dalej działa tak samo. Windows zainstalował aktualizacje i po restarcie komputer znów nie może się włączyć. Na dodatek (to jeszcze przed rozkręceniem) nie wykrywa napędu CD. Na angielskich forach ludzie piszą, zawieszanie się na sterowniku classpnp.sys może być spowodowane problemem ze sterownikami, albo z czymś w Biosie albo ustawieniami bootowania, ale nie bardzo wiem jak mógłbym to naprawić. U nich tak samo jak u mnie problem wracał po formacie.

Hej,

Czy przypadkiem nie masz też problemów na przykład z urządzeniami USB podłączanymi do komputera?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Prawdę mówiąc to dysk przenośny działa dosyć kiepsko (rozłącza się co chwila) ale myślałem zawsze, że to wina dysku albo tego, że ruszam kablem czy coś. Myszka pod usb niby działa ok, ale chwilę się zastanawia zanim się uruchomi. Chyba się wybiorę z tym do serwisu jeśli nie dam rady teraz tego sam naprawić…

EDIT: Jeśli chodziło ci o to czy może mam je podłączone przy uruchamianiu, to nie, podłączam je dopiero po uruchomieniu komputera.

EDIT2: Przeskanowałem sobie jeszcze dysk Active SMARTem, który twierdzi, że nie widzi żadnych problemów z HDD:

dysk1.png

dysk2.png

EDIT 3:

Dziewczyna mi powiedziała, żebym spróbował zaktualizować BIOSa, jak tylko to zrobiłem to wszystkie problemy jak ręką odjął. Włącza się bardzo szybko, w trybie awaryjnym także. Widzi napęd DVD itd.

Bardzo dziękuję za pomoc wszystkim udzielającym się w tym temacie i w poprzednim, który założyłem i pozdrawiam!!

Hej,

Nie, bardziej chodziło mi o to, czy nie mamy do czynienia z problemem sprzętowym. Jeśli problem dotyczy napędów, a dodatkowo portów USB czy dźwięku można przypuszczać, że uszkodzeniu uległ mostek południowy na płycie głównej - bo to on jest odpowiedzialny za operacje na magazynach danych, BIOS, kartę dźwiękową czy kontroler USB. Ale skoro pomogła aktualizacja BIOS’u, to raczej taka diagnoza odpada.

Pozdrawiam,

Dimatheus