Windows 7 64-bit nie widzi 4 GB RAM-u

Witam

Mam zainstalowane w komputerze 4 GB pamięci RAM i niby wszytko jest ok bo w biosie w całosci ja widzi natomiast gdy sprawdzam w systemie to mam komunikat że zainstalowana pamieć: 4 GB ( w użyciu 2,87 GB) nie rozumiem czemu tak jest. Widzi tyle co w Windowsie XP którego mam na drugim dysku. Czy ma na to wpływ to, że na tym samym komputerze mam zainstalowane dwa systemy: Windows XP (z którego już nie korzystam z resztą) i Windows 7 64-bit.

Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam

A nie masz przypadkiem karty graficznej zintegrowanej.Może to ona tyle pobiera ramu. :smiley:

Witam, rzuć okiem czy w BIOSIE masz znaznaczoną opcję Memory Remap. Powinna się znajdować w opcjach chipsetu.

z tego wynika, że system widzi 4, a aktualnie używa 2,87 GB pamięci

to chyba niemożliwe… żeby system pobierał naraz w jednym czasie prawie 3 GB RAMu :smiley: musiałbyś pracować z GTA 4 zminimalizowanym :D.

Z tego wynika że widzi 4 GB a uzywa tylko te 2,8 GB… zastosuj się do porady w moim poście do Twojego temtu (dubla) z kosza :smiley:

2.87 gb użycia to trochę dużo jak na sam windows;d chyba że używa aktualnie powiedzmy 1,5gb a reszte przekazal na buffer już?

* grafiki nie mam zintegrowanej

* opcji Memory Reamp w ogóle nie mogę znaleźc w ustawieniach Biosu mojej płyty głównej

* informacje “Zanstalowana pamięć 4 GB ( w użyciu 2,87 GB)” -nie do końca rozumiem, czy system ma do dyspozycji całą czy tylko to 2,87GB? bo jesli by korzystał z całych zasobów to nie powinno być chyba tej informacji o 2,87GB

A czy może mieć na to wpływ to że mam Windowsa XP na innej partycji dysku? Ponieważ pamiętam, że własnie 2,87 GB było w nim widziane.

7 zachowuje się tak jakby była 32-bitowa.

Pokombinuj z ustawieniami BIOS-u.

Sprawdź też ile RAM-u udostępnia Twoja płyta główna (kiedyś męczyłem się z ustawieniami, a okazało się, że mobo widzi maksimum 2,4 GB RAM-u z zainstalowanych 4 GB).:mrgreen:

Panowie, nie załapaliście. System wykrył 4GB pamięci, ale jest w stanie zająć 2,87GB, mimo, że w danej chwili wykorzystuje np. 1GB.

Wiem dobrze, bo się jakieś 4 dni temu borykałem z tym samym problemem.

Jeżeli masz bios Phoenix (srebrny) to szukaj w drugiej zakładce (u góry), czegoś w rodzaju Chipset Settings. Tam mogą być mostki (bridge). Przepatrz wszystkie opcje jeszcze raz.

niestety nie mam takiego biosu tylko AMI i to chyba w bardzo skąpej wersji bo praktycznie nic w nim nie można zrobić.

Masz ABIT-IL9, czyli Intel 945. Chipset Intel 945 nie potrafi zaadresować większej przestrzeni niż 4GB ram, czyli nie jest kompatybilny z 64bitowymi systemami, i tak będzie limit w adresowaniu.

Tu jest dokument który to udowadnia, strona 24 (punkt 1.3.2):

Maximum memory size: 

⎯ 4 GB for 82945G GMCH and 82945P MCH 

⎯ 2 GB for 82945GZ/82945GC GMCH and 82945PL MCH

Tylko te 4GB to jest cała przestrzeń adresowa (wielkość pamięci karty grafiki i innych urządzeń PCI tez się wlicza,czyli odejmuje się od dostępnego ramu, czyli cały 1GB to karta grafiki, jakbyś miał np. grafike z 128MB to byś miał ~3,7GB dostępnego)

czyli musisz zmienić płytę główną.

A ile ta płyta główna obsługuje RAMu?: Bo wszystkie mają jakieś ograniczenia, np. do 2GB, 4GB, 8GB, 16GB…

Jaka jest zajęta i całkowita ilość RAMu w Menedżerze Zadań?

Nie mam pojęcia czemu tam jest do 8GB jak oficjalna specyfikacja procenta chipsetu czyli Intela ma 4GB max (tyczy się WSZYSTKICH płyt na 945).