Windows 7 obok XP

Witam,obecnie mam windows XP,chcę zainstalować windows 7 jako drugi system,tak żebym później miał do wyboru który z nich uruchomić.Jak to zrobić? Czy jeżeli wskażę dysk C na instalację windows 7 to czy nie wymaże mi dotychczasowego windowsa XP? Tutaj pisze że jeśli wskaże partycje na której mam XP to przeniesie go do jakiegoś katalogu old. http://www.windows7.pl/forum/index.php/topic,378.0.html musze tworzyć nową partycję czy nie ma potrzeby?

Utwórz nową partycje i na niej zainstaluj 7. Najpierw instalujesz XP, a potem 7.

Ja tak właśnie zrobiłem - najpierw długi czas jechałem na jednym systemie; Win XP znajdującym się na partycji E, ostatnio zainstalowałem Win 7 na partycji C. Wszystko działa bezproblemowo - XP z 7 nie “gryzą” się. Powinno Ci się udać :wink:

Ok dzięki wam,powiem czy się udało za jakąś godzinę :slight_smile:

A mam pytanie: Jeśli ja chciałbym tak zrobić, ale nie na tym samym dysku(fizycznym) tylko na innym, ale żeby była możliwość wyboru systemu to mogę tak zrobić? bo chcę zainstalować xp na starszym dysku 40 gb, by sprawdzic wydajność gier.

Witam , prosze o pomoc

Mam obecnie win xp z trzema dyskami

C - xp, i programy waga 100gb

D- filmy, projekty itp waga 292gb

E - zdjecia , muzyka 205gb

i jak instalować win7? kasować C i tam tylko 7? czy kasować D i zrobić nowy D i dać mu 100gb i tam 7 instalować z czego musze stworzyć kolejny dysk na reszte GB ze starego D, a słyszałem ze w win7 7600 nie mozna wiecej dysków niż 4 (z czego ten czwarty to 100mb na start 7)

prosze o doradzenie co byscie zrobili

ja bym zmniejszył partycje D i stworzył nową i na niej właśnie zainstalował system Windows 7

mozna i tak, tylko czytałem tu na forum ze win7 widzi 4 dyski z czego ten 4 to ten z 100mb na start windowsa, wiec odchudzic D moge ale co z resztą jak to dodddac ? musze usunąć partyjce E i dopiero do niej dodac inaczej tego nie widze,

prosze o inne sprawdzone metody

Witam.

Właśnie dokonałem instalacji Windows 7 obok Windows XP. Mam taki problem.

Partycja C: Windows 7

Partycja E: Windows XP

Po instalacji użyłem programu VistaBootPro, aby dodać do bootloadera wpis dotyczący Windows XP.

Po restarcie otrzymałem błąd o braku pliku ntldr. Zatem wróciłem na Windows 7 i ręcznie z płyty z systemem Windows XP skopiowałem ten plik do E:\

Teraz podczas próby uruchomienia Windows XP komputer sam restartuje się.

Przed zainstalowaniem Windows 7 system Windows XP uruchamiał się poprawnie.

Co robić?

A w jakim celu grzebałeś cokolwiek w sprawie bootloaderów? Przecież od zawsze jest tak, że obok starszego systemu instalujesz nowszy (najlepiej na innej partycji) i sprawa załatwiona, nic więcej nie musisz robić. Wszystko działa od razu po zainstalowaniu nowszego systemu także nie wiem w jakim celu bawiłeś się z bootowaniem.

Teraz masz bagno mówiąc w skrócie…

Grzebałem, ponieważ Windows 7 nadpisał bootloader w taki sposób, że był tylko jeden wpis - Windows 7. A jak nietrudno się domyślić, objawiało się to tym, że od razu startował Windows 7, bez żadnej możliwości wyboru, co szczerze mnie zdziwiło.

ja mam pytanie podobne jak tu padło

Mam teraz zainstalowany windows 7 na dysku wd 160 GB, planuje zakup drugiego dysku 500 gb czy można zrobić tak że będę miał dwa dyski połączone naraz (jeden z xp drugi z 7) i jak włączam komputer to pyta się mnie który dysk chce używać ten z xp czy ten z vistą?

Teoretycznie, jeżeli zainstalujesz najpierw starszy systemm, to tak. Mi jednak rzeczywistość pokazała, że nie wszystko można przewidzieć :frowning: Spróbuj.

Właśnie nie zrozumiałeś :wink: mi chodzi o to żeby 2 dyski mieć podłączone naraz i na każdym system operacyjny, żebym nie musiał zawsze jednego podłąćzać i odłączać tylko przełączać dyski tak jak zmienia się konta… (dyski oczywiście twarde nie zewnętrzne) nie zamierzam instalować 2 systemów na jednym dysku

Zrozumiałem dobrze Twoją sytuację. Sądzę, że z dwoma dyskami bootloader Windowsowy też powinien zadziałac prawidłowo. Pewności nie mam, więc opieram to na przypuszczeniach.

Spróbuj sam, a się przekonasz :slight_smile:

Biorąc na logikę to dwa dyski powinny być widziane podobnie jak dwie partycje, więc chyba nie będzie problemu.

To, że musisz instalować najpierw starszy to bujda.

Możesz instalować jak chcesz.

Tylko jak chcesz najpierw nowszy a później starszy to pobierz program: easyBCD ten program działa na XP, Vista i 7, edytuje bootloadera visty/7