Windows przestał widzieć partycję dysku

Witam,

Mam problem z jedną z moich partycji. Mianowicie za pomocą windowsowskiego narzędzia do zarządzania dyskami chciałem wydzielić sobie z niej trochę miejsca do utworzenia jeszcze jednej partycji. No i wszystko by było pięknie, gdyby nie to, że podczas tej operacji najnormalniej w świecie wywaliło mi Blue Screena, a po ponownym uruchomieniu komputera co prawda miejsce zostało wydzielone, ale stara partycja już w ogóle nie jest widoczna. Próbowałem użyć programu EaseUS Partition Recovery, ale nie udało mu się nic zdziałać. Rzucam screena, żeby pokazać ja to teraz wygląda (to 244,14 GB to utracona partycja, 48,83 GB zostało dopiero co z niej wydzielone). Jakieś pomysły jak ją przywrócić? Z góry dzięki.

 

Edit:

http://oi62.tinypic.com/2ykxov6.jpg

Spróbuj http://traxter-online.net/testdisk-photorec-odzyskiwanie-danych/

Co do utworzenia następnej 5 partycji. Nie dokonasz tego w takim układzie partycji, gdzie masz już 4 podstawowe i więcej nie da się utworzyć., Trzeba doprowadzić do 3 partycji podstawowych i następna rozszerzona i wewnątrz niej tworzysz partycje logiczne. Czyli w sumie dające się utworzyć partycje więcej jak 4. Easeus Partitiom Masters, ma możliwość chyba konwersji z podstawowej na logiczną, daje więc lepsze możliwości od systemowego zarządzania dyskami. Puki co masz problem z utraconą partycją i jak masz ważne dane na tej partycji. To spróbuj odzyskać programem z linka, jak nie partycje to chociaż dane. Jeśli nie było ważnych danych, to czy jest aktywna funkcja usuń tą partycję.

Partycji się nie zmniejsza z Windowsa, gdyż to on potrafi się przy takim procesie wysypać. Polecam GParted na USB/CD.

 

Jeśli np. w środku albo nawet pod koniec komputer się zresetował, system plików jest uwalony. O ile możesz spróbować powiększyć partycję do poprzedniego rozmiaru (co rzadko da poprawny rezultat), to jednak części danych (albo wszystkich) nie odzyskasz.

Dzięki wielkie, wygląda na to, że zadziałało. W każdym razie partycja została przywrócona i z tego co widze programy na niej zainstalowane działają bez problemów, więc chyba wszystko jest w porządku.

 

 

Cóż, człowiek uczy się na błędach :wink: Będę wiedział na przyszłość.

Pod Windowsem zmniejszysz partycje programem Easeus Partition Master. Potrafi nawet zmniejszyć partycję systemową. Ten program robi to w sposób który wymaga 3 ponownych uruchomień komputera, ale za to jest bezpieczny i nigdy się nie uwala.

Jeśli już mowa o zmniejszaniu partycji; systemowa i pozostałe. To nie można nie wspomnieć o wcześniejszych zabiegach, przed ostatecznym zmniejszeniem partycji. Mianowicie chodzi o dokonanie defragmentacji partycji która ma być zmniejszana i najlepiej z optymalizacją , a jak jest opcja pełna w defragmentatorze, to wykorzystać.  Aby dane zostały przeniesione bliżej początku partycji. Bo czasem te dane są dziwnie porozmieszczane po obszarze partycji, i dlatego mogą różne problemy być podczas operacji czy po. Proponowany Easeus Partition Masters, może sam prowadzić kroki z defragmentacją czy sprawdzaniem woluminu, przed właściwą operacją. Tak było w starszej wersji. Nie mniej jednak, osobiście zmniejszanie partycji dokonał bym gparted, wcześniej robiąc defragmentację z optymalizacją.