PC - na Windows się restartuje a na Ubuntu wywala błąd

Mój problem przedstawia się następująco:

Ostatnio kupiłem nowy sprzęt do komputera i po zamontowaniu wszystkiego okazało się, że komputer się co jakiś restartuje. Pracuję na systemie Windows 7 64bit

Wyróżniłem 2 rodzaje restartów:

  1. Komputer po prostu nagle się restartuje. Nieważne czy Windows już się załądowałczy jeszcze nie, PC nagle włącza się od nowa

  2. Windows jest już załądowany i można normalnie pracować. Nagle system się zawiesza - trwa to ponad 5s. - i wtedy się restartuje. Jeżeli komputer zrestartuje się właśnie w ten sposób , to po ponownym włączeniu się Windowsa otrzymuję nast. komunikat:

86617029.png

90281494.png

83828298.png

Oprócz tego pomyślałem, że sprawdzę jak sprawa ma się z Ubuntu (11.04 32bit). Tu już robi się ciekawie, bo system się nie restartuje, ale wywala błąd:

img1304fe.jpg

img1305oc.jpg

Da się wtedy jedynie wyłączyć lub zrestartować komputer, bo żadne klawisze nie działają. Nie da się też ruszać kursorem, który widać na zdjęciu.

Po za tym zaobserwowałem, że komputer restartuje się (lub wywala błąd jeśli działam na ubuntu) jedynie gdy włączam go po parogodzinnej przerwie (np. po nocy). Jeśli wyłączę go na kilka minut i włączę ponownie to jest w porządku, jednak jeśli włączę komputer rano (pierwszy raz danego dnia) to na pewno się on zrestartuje.

Byłem z tym u informatyka, powiedział, że wina tkwi w płycie głównej (podobno w Dzienniku Zdarzeń WIndowsa była informacja o błędzie kontrolera dysków). Wysłałem więc płytę na gwarancję i dostałem nową. Problem oczywiście nie zniknął. Być może płyty wcale nie wymieniono a być może problem tkwi w czymś innym.

Mogę liczyć na pomoc?

Moja konfiguracja:

ASUS M4N68T V2

AMD Phenom II X4 955 BE

4GB DDR3 GoodRAM

120GB SATA WD

Geforce 9600GT 512MB Gainward

Modecom Feel 500W (wiem, że zasilacz jest uważany za kiepski, ale na innym zasilaczu (Fortron) było to samo)

A co konkretnie dokupiłeś?

Spróbuj wyjąć pamięci tak żeby zostało tylko jedna kość i sprawdź czy problem dalej występuje.

Bardzo możliwe że pamięć jest walnięta. Z GoodRAMem to raczej normalka.

Kod błędu: 0xC1:

Dla pewności podaj jeszcze raport z tego programu: http://forum.dobreprogramy.pl/szukanie-przyczyny-bsod-pomoca-bluescreenview-t376739.html. I podaj dokładnie jaki sprzęt dokupiłeś, a nie piszesz ogólnikowo :expressionless:

Pusc Memtest.

Mam tylko jedną kość RAM. Była ona już wymieniona, aby sprawdzić czy to jej wina, ale okazało się, że nie. Memtest86+ jednak oczywiście zrobię

Dokupiłem:

ASUS M4N68T V2

AMD Phenom II X4 955 BE

4GB DDR3 GoodRAM

Modecom Feel 500W

Reszta sprzętu pochodzi z mojego poprzedniego komputera (który działał dobrze)

Zapomniałem napisać, że czasem po restarcie widzę jedynie czarny ekran. Dziwne jest też to, że komputer restartuje się jedynie rano (ma przerwę w nocy). Np. teraz pracuję na nim po ok. 5 restartach 0,5h temu

Oto dzisiejszy raport BlueScreenView:

==================================================

Plik zrzutu : 082611-32027-01.dmp

Data wystąpienia błędu: 2011-08-26 07:47:55

Typ błędu : MEMORY_MANAGEMENT

Kod błędu : 0x0000001a

Paramtr 1 : 00000000`00041287

Paramtr 2 : 0000000f`ffffff01

Paramtr 3 : 00000000`00000000

Paramtr 4 : 00000000`00000000

Spowodowane przez sterownik: ntoskrnl.exe

Spowodowane przez adres: ntoskrnl.exe+7cc40

Opis pliku : NT Kernel & System

Nazwa produktu : Microsoft® Windows® Operating System

Firma : Microsoft Corporation

Wersja pliku : 6.1.7601.17640 (win7sp1_gdr.110622-1506)

Procesor : x64

Adres błędu : ntoskrnl.exe+7cc40

Adres stosu 1 : 

Adres stosu 2 : 

Adres stosu 3 : 

Nazwa komputera : 

Pełna ścieżka : C:\Windows\Minidump\082611-32027-01.dmp

Liczba procesorów : 4

Wersja główna : 15

Wersja pomniejsza : 7601

Rozmiaru pliku ze zrzutem: 283 680

==================================================

Okno programu:

bsodview.jpg


Zrobiłem MEMTEST86+ 4.10 - pamięć przeszła wszystkie testy.

Może powinienem uruchomić test rano, gdy komputer się restartuje?

Raczej na całą noc zapuść Memtesta to zrobi więcej cykli testu, pojedyńczy cykl to może być za krótko. No ale dzisiejszy raport z BlueScreenView wskazuje na problem z pamięcią RAM. MEMORY_MANAGEMENT - czyli zarządzanie pamięcią, więc albo to coś z pamięcią RAM albo z płytą główną. Z kolei w oknie programu widać, że to było kilka różnych typów błędów, z czego większość to coś z pamięcią RAM. Odinstaluj też sterowniki od płyty głównej (jakoś, choćby przez menedżera urządzeń) i zainstaluj właściwe dla danej płyty - bo zapewne dysk z systemem był tylko przełożony bez reinstalacji systemu i ponownej instalacji sterowników. Jak to nie pomoże to albo pamięć RAM albo płyta główna do wymiany w ramach gwarancji :roll:

Sterowniki instalowałem właściwe, system instalowałem na tym modelu płyty.

Płyta gł. była już raz wymieniona na gwarancji - tydzień temu

Nie mogę włączyć komputera na całą noc, bo niestety hałasuje on tak, że słychać go w całym domu. Musielibyśmy się z rodziną na jedną noc wyprowadzić, żeby dało się zasnąć:)

Uruchomię test rano.

Dodane 27.08.2011 (So) 8:40

Zrobiłem rano MemTest86+ 4.10 - miałem 30208 błędów

Potem zrobię test jeszcze raz.

Czy te błędy jednoznacznie mówią o problemie z RAM?

Dodane 28.08.2011 (N) 13:26

Zrobiłem Memtest na każdym slocie DDR3 i za każdym razem miałem kilkadziesiąt tysięcy błędów.

Dodane 01.09.2011 (Cz) 11:02

Dzisiaj przy włączaniu komputera w pewnym momencie ekran był do połowy czerwony, a na tle tego czerwonego koloru były jakieś znaki (białe), były jednak tak małe i ściśnięte, że nie dało rady odczytać ani jednego. Oprócz tego było widać, że te znaki się zmieniają na inne. Trwało to kilka sekund i komputer się zrestartował.

Widywałem ten ekran już wcześniej, ale trwało to 0,5 sekundy i wtedy nie dostrzegałem żadnych znaków.

Mogę liczyć na pomoc?

Dodane 01.09.2011 (Cz) 16:13

Czerwony ekran pojawił się znowu, tym razem zdążyłem zrobić zdjęcie:

img1312uy.jpg