Windows 7 i Ubuntu obok - nieudana instalacja

Witam,

posiadam na jednym dysku Windows 7 + 3 partycje, na drugim chce zainstalować Ubuntu. Myślę, że 20 GB mi starczy na te wszystkie partycje do Ubuntu potrzebne. Jest jednak problem. Pobrałem już kilkakrotnie instalkę Ubuntu 64 bity, wypaliłem z nią kilka płyt i na każdej to samo.

A więc, odpalam komputer, wybieram z menu botowania CD/DVD, odpala się ta płytka, jest obraz ładowania Ubuntu, ładuje tak i ładuje, trwa to jakieś 30 sekund po czym wyskakuje biały ekran i nic nie można zrobić. Gdy czekam jeszcze chwilę to wysuwa mi płytkę z CD Roomu. Co może być przyczyną? Jakieś porady/wskazówki? Pierwszy raz mam problem z instalacją Ubuntu na kompie… Może błąd instalki? Jeżeli tak to jaką dystrybucje Ubuntu polecicie, podobną wizualnie i w obsłudze do Ubuntu?

Instaluje najnowszą 10.10 PL z www.ubuntu.pl. Proszę o pomoc.

Cóż… szczerze? Nie wiem, radzę sprawdzić wersje 32-bitową… to nie rozwiązanie problemu, ale wiem że ogólnie jest mniej problemów z wersjami 32-bit (linuks ma lepsze zarządzanie pamięcią i obsłuży 4GB RAM).

Jeśli jednak zależy na wersji 64-bitowej. to po ściągnięciu sprawdź sumy kontrolne, a przy nagrywaniu wybierz na bardzo wolną prędkość nagrywania.

Na razie skończyły mi się płyty. Pobrałem Ubuntu 10.10 ze strony Linuxa i już lepiej, bo przy odpalonym Windowsie po włożeniu płytki z Ubuntu to już odpala się Wubi, a w przypadku tego remixa z ubuntu.pl się nie odpalał. Jednak gdy chcę zainstalować to cały czas to samo. ;/

Może po prostu skorzystam z Wubi i zainstaluje Ubuntu obok Windowsa. Tylko jakie to będzie miało skutki? Bo system jak system będzie działał, ale coś pamiętam (kiedyś czytałem), że jakieś tam drobnostki są “inne”.

Dodane 09.01.2011 (N) 16:54

Wersja x64 czy x32 mam taki ekran:

http://img585.imageshack.us/img585/4538/20110109213.jpg

Instalujesz na komputerze z podpisu, karta graficzna GeForce 240? Bo wygląda właśnie na problem z kartą graficzną. Może spróbujesz instalacji alternate (instalator w trybie tekstowym)? Pobrać można stąd http://releases.ubuntu.com/maverick/ , jeśli x64 to ubuntu-10.10-alternate-amd64.iso.

Dokładnie GeForce GT 240 ;x

Ściągam to co powiedziałeś i sprawdzę zaraz.

Ale to nie będzie polska wersja? ;//

Jak wybierzesz podczas instalacji żeby było po polsku, to będzie.

Wielkie dzięki bo to znalazłem. Ale teraz jest taki problem…

Zainstalowałem Ubuntu w trybie tekstowym, wszystko poszło sprawnie. Jednak przy starcie systemu brakuje GRUBa i mam tylko windowsowy loader i od razu włącza mi się Windows 7. Próbowałem bootować drugi dysk, ale tam też nie ma GRUBA. Przy instalacji specjalnie wybrałem, aby zainstalował GRUBa i go instalował, nie wiem co jest teraz… ;/

Skąd mogę pobrać samego gruba i jak go wrzucić? Dysponuje tylko Pendrive 32 GB, nie mam płytek. ;p

A gdzie zaznaczyłeś żeby zainstalował GRUBa? W MBR?

Możesz w każdej chwili odpalić system z płytki/pendrive’a jako liveCD, chrootować się do zainstalowanego systemu na dysku i zainstalować/przeinstalować jeszcze raz GRUBa.

Właśnie jest problem, grub zainstalował mi się na Pendrive… Gdy wkładam pendrive to botuje mi Ubuntu, ale niestety tryb tekstowy ;/ Muszę wpisać login, hasło i potem jakieś komendy ;/

@ Jak nie uruchomię normalnie ubuntu to nie ma szans naprawić gruba ;/ Czemu Ubuntu uruchamia się w trybie tekstowym? ;/

No to w czym problem? Skoro możesz Ubuntu odpalić z pena, to zrób to i przeinstaluj GRUBa, tak żeby zainstalował siew MBR dysku twardego.

Co do trybu tekstowego - zainstalowałeś iksy, środowisko graficzne? Jeżeli tak, to zaznaczyłeś żeby startowało? Co się dzieje jak wpiszesz startx?

Mam wpisać startx tak? Już restartuje komputer i zrobię to.

@@

No i wygląda dalej na ten problem z kartą GeForce GT240 ;/ Wrzucam na Youtube filmik jak to wygląda… po Startx wyskoczyło, że trzeba zainstalować więc zainstalowałem, następnie się miał uruchomić Ubuntu i ekran biały i pełno małych czerwonych kropek, jakby Ubuntu miał wysypkę jakąś. ;/

Zaraz zarzucę link do filmiku, 130 mb wiec za 5-6 minut będzie na Youtube i podam link.

@edit:

Tak to wygląda:

http://www.youtube.com/watch?v=0eAJP22bj4g

(film zaraz będzie dostępny, jest w trakcie przetwarzania)

Prawdopodobnie włącza Ci się nouveau jako sterownik grafiki, to jest praktycznie eksperymentalne.

Rozwiązanie jest w piątym komentarzu:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1426745

Najlepiej by było jakbyś pokazał logi z /var/log/Xorg.0.log i ewentualnie /var/log/messages

Gdzie znaleźć te logi?

Z twojego linku piąty post:

Ale teraz jak dostać się do tych plików, co robić?

Podałem Ci przecież pełną ścieżkę czyli /var/log/Xorg.0.log i /var/log/messages

Jeśli nie ma tam takiego pliku to po prostu otwórz to tak:

(jako root) (w ubuntu: sudo su)

nano /etc/modprobe.d/nvidia-graphics-drivers.conf (wpisz to co masz tam wpisać,zapisz poprzez Ctrl + X,potwierdź)

Następnie dodaj linię nomodeset do /boot/grub/grub.conf (albo menu.lst nie pamiętam) i dodaj na koniec tam gdzie jest “quiet splash”

Nouveau to otwarte sterowniki pisane poprzez reverse engineering więc ma prawo nie działać z nowszymi kartami niestety.