Windows XP i Vista na jednym kompie ale na różnych dyskach

Chcę na jednym kompie zainstalować zarówno system Windows XP SP2 jak również Windows Vista. Posiadam dwa dyski twarde, na jednym chciałem zainstalować XP a na drugim Viste. Czy jak tak zrobię to będzie mi się pojawiał na początku ekran wyboru systemu? czy może będzie się uruchamiał tylko ten system który będzie zainstalowany na dysku master?

poczytać tu

viewtopic.php?f=13&t=277436

i tu

viewtopic.php?f=2&t=275922

Poczytałem a teraz proponuję przeczytać mojego posta. Nie chcę tych systemów instalować na tym samym dysku, ale na rożnych partycjach tylko na dwóch oddzielnych dyskach twardych zamontowanych w jednym PC. wiadomo jednak że jeden dysk twardy to master natomiast drugi slave. Moje pytanie dotyczyło tego czy jak wypnę jeden dysk, a na drugi zainstaluję XP, następnie podepnę drugi HDD i na nim zainstaluję Vistę to czy będę miał ekran wyboru systemów czy będzie się uruchamiał tylko system zainstalowany na dysku master? Gdybym instalował wszystko na jednym dysku, ale na rożnych partycjach to bym nie pisał tego postu.

Najpierw należy zainstalować XP, później Vistę. Podczas uruchamiania komputera powinno być widoczne menu wyboru systemu.

Co dziwne, mogą zamieniać się się oznaczeniami dysków/partycji. Czyli jak XP jest zainstalowany na partycji/dysku C, a Vista na D, to po uruchomieniu Visty będzie ona na C, a XP na D. Po kolejnym uruchomieniu XP będzie on znowu na C, a Vista na D. Przy instalacji Visty trzeba więc uważać, bo można skasować XP, jeśli C i D mają tą samą wielkość (trudno rozróżnić).

To dotyczy sytuacji, gdy obydwa dyski są podpięte. Jeśli przy instalacji XP jest tylko jeden dysk, a zostanie podpięty drugi przed instalacją Visty, to menu rozruchowe pojawi sie na dysku z XP.

Jeśli przed instalacją Visty zostanie odpiety dysk z XP, to Vista go nie zauważy, a później nie będzie możliwości wyboru systemu.

Możliwe że BIOS ma opcję ustawienia dysku rozruchowego, albo można wybrać przy uruchamianiu systemu (niektóre BIOSy mają możliwość wyboru konkretnego nośnika po wciśnięciu np. F12).

Ustawienia master/slave nie mają większego znaczenia, dotyczą tylko sprzętowego sterowania interfejsem. Windows także nie rozróżnia dysków od partycji- dla niego są to dalej C, D itd.

W sumie- nie ma sensu instalować Visty i XP na różnych dyskach. Po reinstalacji XP i tak straci się możliwość startu Visty. Chyba że zainstaluje się oddzielny menedżer rozruchu.