Windows XP na wirtualnej maszynie

Mam pytanie. Ostatnio zainstalowałem sobie program Virtual Box. Chciałbym stworzyć wirtualną maszynę z windowsem xp, toteż zastanawiam się, czy jeśli mam legalne XP zainstalowane na laptopie to mogę je oprócz tego legalnie wrzucić na wirtualny komputer? Ten wirtualny będzie postawiony na komputerze stacjonarnym. A system do laptopa kupiłem osobno.Ta wersja XP była w takim brązowym kartoniku jak na tym zdjęciu http://www.ceneo.pl/showPicture.aspx?productID=1615865 To chyba jest wersja OEM. Więc pewnie może być tylko na jednym kompie na raz, ale czy to dotyczy także wirtualnych komputerów?

Jeden OEM = jedna maszyna, nie ważne czy fizyczna, czy wirtualna.

Nie tylko OEM ale i także BOX w wersji jednostanowiskowej.

Tym nie mniej jedna licencja jednostanowiskowa :arrow: jedna instalacja na jednym komputerze, dysku, partycji czy maszynie wirtualnej (względem M$ wszystkie sa jednakowo traktowane).

Jeśli już się czepiać, to trzeba dodać, że w licencji w Windowsach z rodziny Server jest rozróżnienie na maszyny fizyczne i wirtualne, ale to już właściwie inna bajka :wink:

I dlatego tam jest mowa o wystąpieniach zdarzenia.

post2352185.html#p2352185

Jeśli system jest zainstalowany na dysku i aktywowany to nie możesz legalnie zainstalować systemu na wirtualnej maszynie. Tak samo nie możesz mieć zainstalowanego tego samego systemu na tej samej licencji na dwóch dyskach i tak samo nie możesz instalować na osobnych partycjach, które są traktowane według Microsoftu jako osobne urządzenia dyskowe.

Nie napisałeś tylko jaki system masz na laptopie, tzn. na jakiej licencji, jeśli na laptopie jest na licencji OEM to nie możesz, jak pisałem wyżej, legalnie przenieść systemu na wirtualną maszynę, jeśli masz na licencji BOX to nie ma problemu. Jeśli kupiłeś już system dla laptopa to ten kupiony zainstaluj wtedy na maszynie wirtualnej, tylko pamiętaj że jeśli to będzie Windows XP na licencji OEM to zostanie aktywowany na wirtualnym sprzęcie i będzie z nim związana, więc nie będziesz mógł później normalnie zainstalować na fizycznym sprzęcie.

Pozdrawiam!

ok dzięki za odpowiedź :slight_smile: