Wizytówka - od czego zacząć

Znam się dość dobrze w Photoshopie i bardzo słabo w Corelu. Mam wykonać wizytówkę dwuwarstwową w kolorze i mam takie pytania z tym związane. Jakiej wielkości powinien być owy projekt i w jakim programie go zrobić. Bo ja osobiście chce go zrobić w Photoshopie. Proszę o jakieś dane techniczne z jakich parametrów ma się składać i w jakiej formie należy oddać do drukarni. Może link do jakiegoś jakoś dobrego szablonu?

W Corelu są szablony wizytówek.

W Polsce najpopularniejsze wizytówki mają rozmiar 90 x 50 milimetrów chociaż spotykane się także rozmiary 85x50 i 90x55 milimetrów. W pikselach dla 90x50 jest to 255x142. Lecz jeśli to powiększysz 2x a później podczas wydruku będzie zmniejszona, wizytówka zrobi się dokładniejsza.

Hmm, wizytówka powinna zawierać:

  • logo firmy w lewym górnym rogu,

  • nazwę firmy w prawym górnym,

  • i kolejno:

Imię i nazwisko

Stanowisko

Adres

Telefon/Faks/Mail

Tego nie bardzo rozumiem, może chodzi o dwustronną (4+4 jeśli to ma być z pełnego koloru CMYK) ew dwu kolorową (2+0) czyli z 2 pantonów ew składowych C, M, Y, lub K, ew chodzi o wizytówkę z uszlachetnianiem folią mat lub lakierem wybiórczym.

Spokojnie możesz zrobić to w PSie, można też w Corelu ale z efektami łatwo przesadzić a potem w drukarni cuda wychodzą :wink:

W 300 DPI, a więc w rozdzielczości w jakiej przygotowuje się rzeczy do druku to 18x12mm #-o

Bardzo ciekawa teoria, nie spotkałem się jeszcze z taką…

Już parę razy o tym pisałem, ale napiszę jeszcze raz: ustawienia dla pliku - w przypadku 90x50mm - rozmiar dokumentu 96x56xmm (po 3mm na spad), rozdzielczość 300 DPI, tryb kolorów CMYK, 8bit. Można też robić w RGB, plik źródłowy zajmuje mniej miejsca, a dostępne jest więcej efektów (w trybie CMYK niektóre efekty z menu Filtr nie są dostępne), podgląd tego jak to będzie wyglądać w CMYKu uzyskujemy pod klawiszem ctrl + y.

Następnie robimy linie pomocnicze - menu Widok, nowa linia pomocnicza i przy zaznaczonym poziomo wpisujemy 3mm (przeważnie aktywna jednostka to px czyli pixele), to samo powtarzamy dla 93mm a potem poziomo 3 i 53mm, można sobie dodatkowo włączyć miarki ctrl + r )

Co prawda zależy to od drukarni, ale 3mm to raczej standard. To nasze linie cięcia, to co będzie poza nimi zostanie obcięte, ale wystawać musi aby nie było problemów po przycięciu i białych krawędzi.

Następna sprawa to zadbanie o margines wewnętrzny ok 5mm od linii cięcia, tak aby ważne informacje nie zostały przycięte. Reszta zależy już od inwencji i pomysłowości autora projektu.

Gdy wizytówka jest już gotowa, zapisujemy psd’ka następnie spłaszczamy wszystko (warstwa, spłaszcz obrazek), zmieniamy tryb na CMYK, jeśli pracowaliśmy na pliku w RGB i zapisujemy jako tiff z kompresją lzw (trzeba zaznaczyć w oknie opcji), w tej formie wysyłamy do drukarni, oni już sobie zrobią z tego impozycję.

rosa656 , tak wiem, ale to są standardowe.

Xaros , thx za info

plunio7 , Ty piszesz o standardowej a mi chodziło o takie dwustronnej i w full kolorze.

Phenom , właśnie o to mi chodziło

Właśnie tak robiłem tylko w RGB. Resztę zrobiłem ogólnie podobnie ale nie całkiem na następny raz będę jednak już wiedziało co i jak. Dzięki wielkie za fachową pomoc.

hmm… jeśli nie miałeś z tym doczynienia polecam zainstalować pakiet microsoft office masz bardzo duzo gotowych wzorów wizytówek wszystko łatwo szybko i przyjemnie xD

a ja robię wizytówki dla mego ojca w takim specjalnym programie online na stronie www.easyprinting.pl. Też mają dużo wzorów dla różnych branż i można też załadować własne logo. :lol: jak dla mnie bomba :lol: