Wybór dysku twardego

Witam,

Posiadam płytę główną Gigabyte™ GA-N650SLI-DS4L (rev. 1.0), która dysponuje czterema złączami SATA II 3Gb/s. W tej chwili mam podpięty dysk twardy Seagate Barracuda ST3500320AS pojemność: 500 GB, bufor: 32 MB, szybkość transmisji danych: 300 MB/s. Jakiś czas temu zauważyłem na agito.pl, że dostępne są w sprzedaży dyski twarde, które mają bufor 64 MB pamięci cache z interfejsem SATA III, np. WD Black WD1003FZEX (1TB, SATA/600). I tu mam pytanie: Czy ta nowsza generacja dysków z interfejsem SATA III, SATA/600 będzie u mnie działać, gdy zechcę kupić sobie taki dysk, jak np. WD Black WD1003FZEX?

Będzie działać.

Dysk będzie działać jedynie jego przepustowość zostanie ograniczona do możliwości kontrolera na płycie głównej.

Skoro już o tym wspomniano, tutaj znajduje się porównanie wydajności dysku talerzowego działającego na SATA 2 i SATA 3: http://www.overclock.net/t/898768/wd-caviar-black-640-gb-sata-ii-vs-sata-iii

Dla pojedynczego i standardowego HDD, SATA II nie jest jeszcze ograniczeniem. Chyba że kontroler na płycie słabiutki.

Ale jakieś ograniczenia w stosunku do sata III ma a ich porównanie zostało już podane. EOT

A czy dysk SSD mógłbym podpiąć?..

Oczywiście że tak. Pamiętaj tylko że i tak dysk osiągnie maksymalne osiągi zgodne z sata II. W każdym razie różnic w połączeniu dysk HDD/SSD nie ma żadnych. Oba obecnie są na złącze sata w różnych wersjach.

Żaden dysk talerzowy @ 7200 RPM nie wykorzystuje przepustowości SATA II (~ 270 MB/s.). Zatem żadnych istotnych dla użytkownika ograniczeń w tym przypadku nie ma.

Dziękuję wam za wzięcie udziału w moim temacie i udzielenie mi potrzebnych informacji :smiley: