Wybór pamięci RAM do laptopa

Witam,

  Mam laptopa Acer V3-571G z procesorem Intel Core i5 3210M, płyta główna to model Acera VA50_HC_CR, bios Acer v1.13. Chciałbym dokupić nowe pamięci ram 2x 4GB interesują mnie mianowicie te kości:" Kingston HyperX DDR3 4GB 1600MHz Non-ECC CL9 SODIMM 1.35 V Impact Black Series". Mam w związku z tym pytanie czy będą one poprawnie funkcjonowały w tym laptopie? Na tą chwile mam zamontowane 2 kości po 2GB 1333Mhz.

 

Jak rozbudować (dodać, zwiększyć) pamięć RAM w laptopie?

 

Przede wszystkim musimy ustalić kilka rzeczy:

Model naszego laptopa (naklejka znamionowa pod spodem laptopa lub z pudełka) – najlepiej zrobić zdjęcie

Model i producenta obecnie wsadzonej kości (uwaga są też modele ż wlutowanymi kościami lub tylko jedną)

Możemy to zrobić na dwa sposoby:

odkręcając oznaczoną klapkę lub spód w laptopie

używamy programów do sprawdzenia podzespołów komputera np. HWiNFO lub Aida64

 

Wiedząc już jaką dokładnie mamy kość pamięci, możemy sprawdzić jej parametry rozmiar w laptopach to zwykle SO-DIMM, typ (np.  DDR II, DDR III), szybkość (np. 800, 1333, 1600) oraz opóźnienie CL (np. CL4, CL7, CL9, CL10).

Zawsze najlepiej dokupić drugą identyczną kość (aby pracowały w trybie Dual channel), ale jeśli musimy wsadzić inną lub chcemy wymienić wszystkie możemy zrobić tak. Sprawdzić na stronie producenta pamięci jego listę kompatybilności:

Kingston

ADATA

Crucial

GOODRAM

G.SKILL

Corsair

GeIL

Mushkin

Integral

Hynix

Mushkin

AMD

Patriot

Qimonda

itp.

 

Albo dobrać kość na podstawie znanych parametrów (typ, częstotliwość, cl) - ta metoda ma jednak taką zadę że jest 90%-99% szans że dana konfiguracja zadziała, czyli jest margines błędu iż nie zadziała.

Zawsze upewniaj się że masz najnowszy wgrany BIOS przed dokładnaniem nowych kości.

i nie zapomnij o napięciu , jak masz 1.35v to kup tylko takie 

Na tą chwilę mam dokładnie takie kości pamięci:

  1. Hyuindai Electronics PC3-10700 (667MHz) która pracuje z napięciem wg programu CPU-Z 1.5V

  2. Nanya Technology PC3-10700 (667MHz) również pracującą z napięciem 1.5V

Obie w technologii DDR3 z opóźnieniem CL 9 o pojemności 2GB

 

Trochę mnie denerwuje że są to kości dwóch różnych firm ale tak już było od początku kupienia laptopa.

Odnośnie napięć to czy jeżeli pamięci RAM w tym momencie pracują pod wyższym napięciem to czy bezproblemowo mogę włożyć pamięci wymagające niższego napięcia? Odnośnie BIOSU to z tego co sprawdziłem na stronie Acera jest to najnowsza wersja na tą chwilę.

Szukałem również w instrukcji od komputera i tam nie znalazłem informacji aby można było włożyć pamięci pracujące z częstotliwości 1600MHz tylko 1333MHz, jednak sprawdzałem również stronę producenta płyty głównej i tam jak najbardziej sa takie kości obługiwane. Na stronie arc.intel.com spradzałem również czy mój procesor może współpracować z szybszymi pamięciami i tam nie widzę zastrzeżeń. W związku z czym pojawia mi się dylemat których kości szukać i czy szybsze będą poprawnie działały u mnie.

To super że w ogóle nie czytasz tego co ci się pisze:

Akurat sprawdzałem tą stronę, tyle że moje pytanie początkowe dotyczyło konkretnego modelu pamięci marki Kingston w których CL wynosi 9 przy częstotliwości 1600MHz. A jeżeli już tylko te dwie ukazane na stronie sa pasujące to mam pytanie dlaczego tylko one byłyby dobre skoro pamięc którą podałem na początku pracowałaby pod niższym napięciem i poza CL nie różniłaby się od nich.

Sprawdź sobie jeszcze pozostałych 20 producentów :stuck_out_tongue: