Wybór karty graficznej do 900zł

Mam dylemat, ponieważ wymieniam swojego GTX 750Ti na coś mocniejszego, ale nie bardzo wiem na co się zdecydować. Zastanawiam się pomiędzy Radeonem R9 380, a GTX 960 obie w wersji 4GB VRAM

Moja specyfikacja:

Płyta: MSI 760GM P-23

Procek: AMD FX-6300 (OC 4.1GHz)

RAM: 8 GB DDR3

Zasilacz: SilentiumPC Vero L1 500W

Ogólnie interesują mnie głównie te 2 karty które wymieniłem wyżej, (chyba, że ktoś ma jakieś sensowne sugestie innych kart). Bylbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś doradził mi, która będzie lepiej współpracować z moim procesorem.

wydajniejsza jest 380 ale lepiej będzie współpracować gtx 960 4gb. więc bierz gtx’a

Teraz przy niskopoziomowym API nie ma sensu brać 960tki. Chyba, że nie zależy ci na wydajności w nowych grach tylko w starszych.

nie w każdej grze tak jest

A co to jest to niskopoziomowe API? Jakiś nowy rodzaj sterowników?

tak api vulcan to coś w rodzaju open gl

Skoro tak to chyba lepiej wziąć tego Radeona, co nawet byłoby mi na rękę bo kupienie tego Radka wyjdzie mi taniej

Nie no, oczywiście masz racje. Są gry gdzie nvidia celowo kastruje nowe api, by działało gorzej niż stare (choćby z nowym tomb riderem). Ale nie w każdej grze nvidia będzie w stanie psuć wydajności ;)

Mam jeszcze jedno pytanie już bardziej związane z zasilaczem. Jak wyżej pisałem mam FX6300 i zasilacz Vero L1 500w.

Zastanawia mnie czy w ogóle r9 380, pójdzie na tym zasilacz. Również zastanawiałem się nad Radeonem r9 280x, który co prawda ma 3GB Vram ale za to większa wydajność, ale ponadto niestety ciagnie jeszcze więcej prądu.

I teraz kluczowe pytanie: jak obliczyć czy 500w zasilacz z 80 plus uciągnie to wszystko?

280X to nadal bardzo porządna karta (nawet trochę lepsza od 960)

 

powinien uciągnąć

 

 

możesz brać 380 ale przy niektórych grach może wystąpić narzut procesora na sterownik graficzny. w praktyce jest to kilkanaście fps do dołu. z czasem to minie (i już mija z dx12, ale tylko w win10)

Dzięki za odpowiedź. 

Cieszy mnie to, że to mija, tym bardziej, że mam już win10. Więc teraz mam dylemat 380 czy 280x.

Oglądając porównanie tych 2 GPU w grach na YouTube, 280x wydaje się mieć średnio ~7-10 FPS więcej w większości gier.

Jak wygląda sprawa z tymi sterownikami i DX12 w 280x. Będzie występował ten nieszczęsny narzut, przy win10 i grach z DX12?

 

przy 280x muszę cię zasmucić, oczywiście wspiera win10, sterowniki itd ale nie obsługuje dx 12 (tylko 11,1-11,2) i może być problem. wiec bierz 380

Do tego procesora nawet GTX 960 będzie za mocny, ale ze względu na narzut wybór jest tylko jeden i jest nim obóz Nvidia. 

Narzut jest pod DX11 i częściowo też pod DX12, gdyż nie ma jeszcze gier w pełni korzystających z niskopoziomowego API. 

 

Oczywiście, że wspiera DX12. Nie rozpowszechniaj bzdur. 

Dobrze, że mi o tym napisałeś. Skoro tak, to chyba jedynym słusznym wyborem jest GTX 960. Martwi mnie co prawda ta 128-bitowa szyna, no ale co poradzić. Jako że to Nvidia to będę miał przynajmniej spokój ze sterownikami i lepsze wsparcie gier na DX11.

 

Dzięki wszystkim za pomoc!

DX12/vulkan obsługuje już 7730/7750/7770/7790 w górę.
Do tego procesora śmiało możesz brać 380tkę a odyniec się nie zna co już wielokrotnie udowadniał na tym forum :wink:
960tka to marnowanie pieniędzy na dzień dzisiejszy.

To ja już jestem skołowany. Załóżmy teraz, że cena nie gra roli, a do wyboru mam:

Gigabyte GeForce GTX 960  WindForce 2X oraz Gigabyte Radeon R9 380 Gaming G1.

Która z tych kart sprawdzi lepiej sprawdzi się w GTA 5 i Wiedźminie 3 (z gier po premierze, tylko na tych mi zależy), oczywiście na procesorze FX6300. Co z tymi narzutami? A może wziąć pod uwagę Radeona R9 280X?

 

Edit:  Po przemyśleniu wszystkiego zdecydowałem się na GTX 960, a to powody:

  1. Temperatura - w Radeonie 70-75ºC pod obciążeniem to standard, w GTX około 60ºC, więc Radek przy tym to grzejnik.

  2. GTX zjada mniej prądu

  3. Wg benchmarków i testów GTX zrównuje się wydajnością z Radeonem po OC, nawet po podkręceniu Radeona (OC na 380 jest nieefektywne)

  4. Na produkty Nvidii jest większy popyt, więc jeśli za 2/3 lata chciałbym sprzedać tą kartę to pewnie będę mniej stratny niż w wypadku produktu AMD.

@DiamonBack 1,5zl mniej, mniej :wink:

Ciekawe porównanie starzenia się kart Nvidii i AMD.

https://www.techpowerup.com/reviews/Sapphire/R9_290_Vapor-X/25.html

Spójrzcie na 770 i 280x które w 2014 bezpośrednio konkurowały, zaledwie 2% różnicy

https://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_1060/26.html

Tutaj już 20% na korzyść AMD, dwa lata potem.

Rozjaśnij mi proszę bo z tego co widzę to testowane były na tym samym setupie i tych samych grach.

A w jaki sposób inaczej udowodnić, że Nvidia szybciej się starzeje? Nie ogarniam Twojego toku myślenia.

 

Spójrz na moje linki jeszcze raz. Karty były testowane na tych samych konfiguracjach i tych samych grach w jednym roku oraz tych samych konfiguracjach i tych samych grach w drugim roku. Test ten pokazał, że w tych nowszych grach, dwa lata po premierze GTX radził sobie sporo gorzej od karty AMD z którą bezpośrednio konkurował w trakcie premiery.