Jak zmienić konto z uprawnieniami admina na konto usera?

Witam

Mam mały problem.

Postawiłem Win XP Prof, który domyślnie tworzy użytkownika z uprawnieniami administratora. Przelogowałem się na wbudowane konto administratora i nie mogę zmienić typu konta na konto z ograniczeniami. Dopiero po założeniu kolejnego konta z uprawnieniami admina mogę w tym pierwszym zmniejszyć uprawniania.

Nie potrzebuje 2 kont z uprawnieniami administratora. Wystarczy mi wbudowane konto administratora i konto z ograniczeniami dla użytkownika.

Ma ktoś jakieś pomysły jak to zmienić??

Pozdrawiam

Niegdyś słyszałem ze nie powinno się zbyt często z wbudowanego konta Administrator korzystać.

niech tamto(to drugie)konto zostanie a Administrator ukryj

Nie bardzo rozumiem, w czym problem ?

Przecież sam sobie odpowiedziałeś na pytanie

Domyślne konto z uprawnieniami administratora jest tworzone

po to, byś miał dostęp do wszystkiego, co oferuje system.

Z poziomu tego konta tworzysz następne konto - użytkownika,

na którym wprowadzasz ograniczenia wedle własnej woli.

Po włączenia komputera system automatycznie loguje Cię na konto Admina

( które dobrze byłoby zabezpieczyć takim hasłem, którego nigdy nie

zapomnisz - bo będziesz miał problem ).

Wylogowujesz się z tego konta ( poleceniem - przełącz Użytkownika )

i wchodzisz na konto Użytkownik ( również z hasłem )

No ale po co mi 2 konta admina (wbudowane + dodatkowe założone) Wbudowane konto administratora wystarcza mi i nie chce zakładać kolejnego konta z uprawnieniami administratora. Chciałbym mieć taką sytuację:

Wbudowane konto Administratora dla mnie + konto z ograniczeniami dla zwykłego użytkownika + wyłączone konto gościa.

A teraz mam tak : Wbudowane konto admina + konto admina + konto zwykłego użytkownika + wyłączone konto gościa.

Czy jest możliwość zrobić tą wersję:

Wbudowane konto Administratora dla mnie + konto z ograniczeniami dla zwykłego użytkownika + wyłączone konto gościa??

Może i jest, ale z reguły nie pracuje sie na wbudowanym koncie admina. Dla własnego bezpieczeństwa zakładasz drugie konto o prawach admina.

I tak zostaw :slight_smile:

Ja rozumiem o co chodzi, ponieważ kiedyś sam chciałem osiągnąć ten cel i rozwiązałem go w ten sposób.

Konto użytkownika z prawami admina (nie konto administratora) możesz wyłączyć w następujący sposób (z konta administratora):

  1. Start>Uruchom;

  2. Wpisujesz

    mmc

  3. W nowo otwartym oknie z menu Plik wybierasz Dodaj/Usuń przystawkę…

  4. Klikasz na Dodaj , z listy wybierasz Użytkownicy i grupy lokalne ;

  5. Zamykasz okno z listą, klikasz na zakończ, następnie klikasz dwukrotnie na nowo dodaną przystawkę, czyli Użytkownicy…

  6. Usuwasz konto użytkownika z prawami admina lub je tylko wyłączasz klikając na Właściwości zaznaczasz Konto jest wyłączone.

  7. Wszystko czego dokonałeś zapisujesz, pod jaką Ci tam pasuje nazwą w folderze domyślnym, czyli Narzędzia administracyjne i odtąd konto jest wyłączone.

Rozwiązanie to powoduje pojawienie się konta Administrator na liście wyboru (kiedyś wyłączyłem również to konto i nie mogłem nic zrobić w systemie co wymagało praw administracyjnych) ale chyba mniej więcej o to Ci chodziło ??

Jeśli dobrze pamiętam rozwiązanie to ma jedną wadę, do utworzenia kolejnego konta zwykłego użytkownika, wymaga jeśli dobrze pamiętam konta, którego chciałeś się pozbyć ale kolejne konto z ograniczeniami możesz przecież stworzyć szybko przy pomocy MMC.

Pozdrawiam!

Pisz dokładniej na czym polega twój problem, trochę mętnie napisałeś za pierwszym razem . Ja zrozumiałem że miałeś jedno założone przez system konto z uprawnieniami administratora i chciałeś go zmienić na zwykłe konto użytkownika. Jeśli tak to asterisk odpowiedział ci na to pytanie. Musisz mieć co najmniej jedno konto z uprawnieniami administratora między innymi po to aby nie pisać potem na forum, “nie mogę czegoś tam zmienić w systemie” bo win xp pozwolił mnie na zlikwidowanie uprawnień admina na wszystkich kontach w moim systemie.

Koledze chodziło o to, że Windows posiada wbudowane konto o nazwie Administrator, do którego ustawiasz hasło podczas instalacji systemu. Natomiast podczas instalacji systemu trzeba stworzyć konto o dowolnej nazwie, np. Admin, które również posiada te same prawa co konto Administrator, jednak nie jest ono wbudowane tylko stworzone.

Koledze dodatkowo chodzi o to, że chciał stworzyć konto o nazwie, np. User jako konto z ograniczeniami, jednak system na to nie pozwala i musi być choć jedno konto z prawami administratora (ja miałem niedawno ten sam problem), aby stworzyć konto User. W ten sposób stworzył 2 konta o nazwach Admin i User, do tego dochodzi konto wbudowane w system o nazwie Administrator, czyli razem istnieją w systemie 3 konta: Administrator (które przeważnie jest niewidoczne na liście w menadżerze logowania), Admin (które ma te same prawa co konto Administrator), User (konto z ograniczeniami). Kolega natomiast nie potrzebuje konta Admin, ponieważ do zarządzania systemem chce mieć tylko konto Administrator a na co dzień korzystać tylko i wyłącznie z konta User i czasami logować się na Administrator, aby wykonać zadania administracyjne.

Kiedy ja korzystam czasami z Windowsa, używam takiego samego rozwiązania i gdy potrzebuję coś zainstalować lub skonfigurować na koncie z ograniczeniami, aby się nie przelogowywać na Administratora, klikam PPM na instalce i z menu kontekstowego wybieram Uruchom jako Administrator , podaję hasło i instalator bądź program działa już na uprawnieniach admina na koncie z ograniczeniami.

Pozdrawiam!