Zabezpieczenie dysku zewnętrznego/pendriva hasłem

Witam.

Potrzebuję zabezpieczyć hasłem mój dysk zewnętrzny bez zbędnych komplikacji. Wiem, że istnieje TrueCrypt jednak czy tego programu można używać bez przeszkód na komputerach gdzie nie ma zainstalowanego TrueCrypta? Nie chcę też komplikacji w stylu “nie mogę zapisać danych na dysku” bo służy mi on jako backup istotnych dla mnie plików. Chce aby po zamontowaniu dysku i w momencie “wchodzenia” na dysk pojawiała się prośba o hasło do przeglądania, odczytywania czy nawet zapisywania czegokolwiek na dysku.

Przenośna wersja truecrypta i kontener w pliku.

Jakiś tutorial jak to zrobić?

Dodam, że oprócz plików tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych itp. jest też sporo z filmami HD :wink: Dysk ma 1TB. To jakaś przeszkoda dla TrueCrypta?

Jakie masz pliki to raczej bez większej różnicy. Wydajnościowo jest dość sprawny czyli nie powinieneś odczuwać różnicy w stosunku do normalnego otwarcia pliku.

Będziesz musiał zrobić parę kliknięć więcej niż chciałeś ale to i tak relatywnie najprostsza i najpewniejsza metoda.

Tutorial z tworzeniem kontenera masz tutaj(Zwróć uwagę na to że tutorial ma kilka stron) :wink: .

A tu o przenośnej wersji.

A ten:

http://www.dobreprogramy.pl/GBM/Moj-prz … 39408.html

To to samo co w wersji angielskiej?

Tak to jest dokładnie ten sam tutorial.

Rozumiem, że to jest to co chcę uzyskać? Hasło na dysk przenośny i dostęp do niego z dowolnego komputera, tak?

Dokładnie tak , jedyna niedogodność to konieczność uruchamiania truecrypta i montowania kontenera.

Niestety takie rozwiązanie nie wchodzi w grę gdy podłączam dysk pod TV w celu oglądania filmów? Hmmm i tu jest problem…