Zainstalowane 4 GB a dostępne 3,25 GB. Co z tym zrobić?

Witam, mam dwa następujące problemy:

  1. Mam 4GB RAM-u, a we właściwościach systemu pisze, że zainstalowane jest 4GB ale dostępne 3,25GB. Dlaczego tak jest i czy da się jakoś sprawić, żeby dostępny był cały RAM? System 64-bitowy żeby nie było.

200912091923492.th.png

  1. Chyba niechcący coś zmieniłem i teraz zamiast ekranu ładownia/uruchamiania systemu pojawia się “Ładownie plików systemu Windows” a po tym wersja systemu jaki mam. Jak sprawić, żeby znów pojawiał się ekran uruchamiania systemu (ten z nadlatującym logo Windows)?

dsc00417v.th.jpg

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Wchodzisz w Biosa -> Manual (lub Advanced) -> Chipset -> North Bridge Configuration -> teraz odnajdujesz ustawienie o nazwie Memory Remap Feature i włączasz je (Enabled)

Teraz system 64-bitowy powinien używać 4 GB ramu

Nagrzebałeś w ustawieniach rozruchowych, nie mam dostępu do Windowsa obecnie, wiec piszę z pamięci. Uruchom msconfig i jeśli dobrze pamiętam w zakładce usługi ustawiasz opcje wyświetlania ekranu ładowania systemu.

Pozdrawiam!

Jedna sprawa już rozwiązana. Ekran ładowania systemu już się pokazuje. Roobal mnie naprowadził - nie było to w zakładce Usługi a Rozruch. Musiałem odznaczyć “Dziennik rozruchu” i “Informacje o rozruchu systemu operacyjnego”.

A co do BIOS-u to nie mogę znaleźć opcji podawanych przez Punisher1948. Ale znalazłem coś takiego (w Advanced BIOS Features):

dsc00452s.th.jpg

I takiego (w MB Itelligent Tweaker):

dsc00453q.th.jpg

Kecarg , jeśli masz płytę główną ze stopki, to nic z tym nie zrobisz. Chipsety Intela z rodziny 945 nie obsługują 4GB RAM.

Tu pisze co innego

http://www.gigabyte.com.tw/Products/Mot … uctID=2404

Sprawdź w msconfig->rozruch->opcje zaawansowane ->sprawdź czy jest ptaszek przy “maksymalnej pamięci”,jeżeli jest to od ptaszkuj->restart.

@semtex: Już jest “odptaszkowane”.

Nie pisze, tylko jest napisane.

I co innego niby tam jest napisane? Zwrot “supports up to 4GB memory” jest raczej jasny, choć to chwyt marketingowy.

Ten chipset ma 32bitową przestrzeń adresową, więc nie zaadresuje 4GB RAM, tylko mniej. Wiem, bo w swoim laptopie mam inny chipset z tej rodziny i z włożonych 4GB dostępne mam tylko 2,99.