Zaniżenie taktowanie pamięci ram, dobrze włożone?

Witam!

Posiadam płyte główną-MSI P35 Neo2-FIR/FR / P35 Platinum (MS-7345)

Pamięć RAM -Corsair Twin2X DDR2 2x 1GB 800MHz CL4-4-4-12 low latency

I takie moje wątpliwości, komp był składany w sklepie, jak otworzyłem obudowe zobaczyłem że w bankach pamięci jest to tak zrobione:

2 banki koloru zielonego są koło siebie mała przerwa i 2 banki koloru pomarańczowego. Moje ramy były włożone tak:

1 w zielony, 1 w pomarańczowy. I byłem pewny że tak nie jest dobrze, ale nic nie zmianiałem. Ale dziś włączam Everesta i mam takie coś:

Dlaczego te taktowanie to zaledwie 400Mhz, i timingi też złe?

W biosie timingi ustaw 4-4-4-12 i napięcie dla ramu 2.1V

ddr (dual data rate) podwójna przepustowość danych - rzeczywiste taktowanie jest mnożone raz 2 - wszystko ok. jeśli chodzi o konfigurację pamięci to albo zajrzyj do manuala dołączonego z płytą główną albo obserwuj informacje podawane przez POST w BIOSIE podczas startu (w momencie podania ilości pamięci) często kolejne informacje zawierają konfigurację pamięci w tym też info czy działa dual channell.

przestaw zworki na płycie głównej

(czyt. w książeczce od płyty głównej)

W przypadku pamięci DDR jak i DDR2 taktowania nie mnożymy razy dwa, jakbyś nie wiedział.

Pamięci DDR (jak i DDR2) przesyłają dane owszem po zboczu narastającym, jak i opadającym, ale dane są przesyłane dwa razy częściej, co nie oznacza, że układ pracuje dwa razy szybciej. Dodatkowo adresowanie wciąż odbywa się jedynie na zboczu narastającym, przez co wydajność DDR (jak i DDR2) w przypadku badania czasu dostępu jest tylko nieznacznie wyższa względem SDR - oczywiście transfer dużych partii danych będzie wykazywał niemal dwukrotny wzrost - jednak pamięci PC3200 są taktowane 200 Mhz i o 400 MHz’ach tam nie można mówić. Analogicznie PC2-6400 czyli DDR2-800 taktowane są zegarem 400 MHz, a nie żadnym 800 MHz.

JEDEC - organizacja standaryzująca pamięci - tak określa parametry pracy pamięci DDR (jak i DDR2):

PC3200: 200 MHz - 400 MT/s

PC2-6400: 400 Mhz - 800 MT/s

Ostatnie pojęcie to jest “MegaTransfery/sekundę”, co oznacza ilość transferów w ciągu sekundy w odbiciu do pamięci SDR jako podstawy. Jednak sama częstotlwość układu pozostaje taka sama - 200 MHz (ewentualnie 400 MHz w przypadku tych DDR2). Oczywiście marketingowcy i wszyscy dla pocieszenia samego siebie (wtedy gdy DDRy wchodziły na rynek) pisali o (wówczas) 266 Mhz’ach na DDR’ach zamiast o 133 MHz’ach w trybie DDR.

Ale jeszcze raz - transfer jest faktycznie dwa razy wyższy (niemal), ale nie czas dostępu - gdybyśmy mówili o 400 MHz’ach (czy 800 MHz’ach w przypadku tego DDR2) to czas dostępu również by był niższy, a taki nie jest. Czas dostępu w linii prostej zależy od częstotliwości, a więc jest to kolejne potwierdzenie, że 800 Mhz tam nie ma.

Oczywiście to co teraz napisałem to jest czepianie się, ale faktem jest że pisanie o 400 MHz na pamięciach PC3200, jak i 800 MHz przy pamięciach PC2-6400, jest naciąganiem, którego niestety dopuścili się niemal wszyscy. I tak oto na dzisiejszych kartach graficznych mamy pamieći taktowane zegarem 2 GHz, zamiast rzeczywistym 1 GHz, lub pamięci DDR2 800 MHz zamiast rzeczywistych 400 MHz.

Większość programów pokaże taktowanie rzeczywiste, a więc nie należy się obawiać i trzeba umieć radzić sobie przy tych dwóch częstotliwościach. Niemniej jednak pod koniec ery DDR1 był problem, gdyż wiele osób pisało, że ma pamięci 266 MHz i nikt nie wiedział czy mowa o Samsungach TCCD taktowanych rzeczywistym zegarem 266 MHz, czy może o jakiś kiepściznach wykopanych taktowanych zegarem 133 MHz.

technik_elektro [-X

też mam pytanie … czytałem ten wątek i sam sobie sprawdziłem w Biosie pamięci i coś muszę chyba poprzestawiać.

Mianowicie w zakładce:

Advanced -> Chipset -> North Bridge -> DRAM Clock/Timing Configuration

Mam trzy zakładki

DRAM Frequency [Auto]

DRAM Timing {Auto}

DRAM Bus Selection [Auto]

Mam pamięci Patriot Pc2-5300 Cl5 2Gb Dual Channel

I teraz w pierwszej zakładce mam ustawić: 666/533/400 itd ? *(które z tych na 99% 666 no ale wole zapytać)

W drugiej zakładce już nie wiem jak mam ustawić ?

W trzeciej mam ustawić Dual-Channel bo tak mają pracować.

Poustawiać tak jak mi wskażecie czy zostawić na Auto ?

edit/

Gdzie w Evereście znajdę te wszystkie Info :confused: Coś nie mogłem znaleźć.

jest to wytłumaczenie w takiej formie by forumowicz to zrozumiał, dobór słów nie ma znaczenia, używanie języka technicznego w tym wypadku w stosunku do użytkownika nie mający doświadczenia i wiedzy w tym temacie nie jest zasadne. wykorzystywana nomenklatura przez producentów jest teoretyczna.

o tym wszyscy wiedzą, ale przyjęło się jak się przyjęło

a więc cały wywód jest bezzasadny.

masz rację

timingi jakie podaje producent (najistotniejsze z nich) są wymienione w zakładce CPU-Z -> SPD

W trzeciej mam ustawić Dual-Channel bo tak mają pracować.

dual channel konfiguruje się za pośrednictwem odpowiedniego montażu pamięci w slotach -> wedle instruktażu opisanego w manualu.

Jeśli wciskanie innym, że pamięci mają w rzeczywistości dwa razy wyższe taktowanie jest poprawne, to powiedz, że jak jadą dwie osoby w aucie zamiast samego kierocy to one obydwie jadą dwa razy szybciej niż wynika z prędkościomierza.

Nie kłam i nie wciskaj kitu publicznie na forum!

Aha dzięki … teraz tylko z tymi Timingami wychodzi na to że muszę ustawić tak jak pisze pod 333MHz (screen)

5bbd32bf09ed8b2a.jpg

tylko tak w tej zakładce DRAM Timing są trzy opcje do wyboru:

Manual

Auto

Turbo

Ultra

Którą wybrać i przy okazji zmienić na takie jak powinny być. Czy zostawić na Auto… czy w ten sposób podkręcić jakby można pamięci ? Bo z tego co wiem czym niższe Timingi tym szybciej pamięci pracują.

sformułowanie użyte w kontekście przepustowości -> duble data rate, taktowanie ddr2 jest jakie jest, takie podaje producent i ja takiego używam, w przypadk np ddr2-800 clock 200Mhz, clock magistrali 400Mhz, teoretyczny transfer danych do 800m/s.

reasumując nic nie wnosisz do tematu, poza czepialstwem, pomawianiem i monotonną retoryką.

Manual, będziesz mógł określić parametry wedle tego co podaje producent (choć sa przypaki -> A-data ve, auto configuracja ustawia je wedle spd - auto) którego optymalne parametry są podane na kościach, w spd zaś te mniej.

możesz porównać zakłądkę Memory i SPD - jeśli parametry pokrywają się, możesz zostawić (za pewne tak będzie).

Pokrywają się- dzięki.

Hahaha! Ale się uśmiałem. Pamięci DDR2-800 taktowane są zegarem 400 MHz i nie ma tam niczego co by pracowało z zegarem 200 MHz. Doczytaj trochę i się doucz bo piszesz bzdury na forum. Nawet z nazwy masz “double data rate”, że chodzi o transfer danych, a nie częstotliwość.

radzę tobie doczytać bo nie rozumiesz podstawowych pojęć i nie rozróżniasz clock’a pamięci, magistrali itp. śmiejesz się przez łzy niewiedzy najwyraźniej, w ogóle prowadzenie z tobą polemiki staje się wyjątkowo nudne :-). ogarnij się bo smutno skończysz :).

Napisałem, że w przypadku pamięci DDR2-800 zarówno same moduły jak i matryca pamięci pracyje z częstotliwoscią 400 MHz. Jeśli jest inaczej to pokaż stosowne dokumenty.

BTW - w pozostałych tematach to już brak Ci odwagi, żeby odpisać?