Zawieszanie komutera przy ruszeniu obudowy, wysoka temp

Witam !

Mam 2 sprawy:

  1. Mój komputer gdy zostanie lekko ruszony zwiesza się i zdaża się tak, że po resecie muszę wyciagać baterie na pół godziny albo strzelać Clear Cmos’a. Czym jest spowodowane to wieszanie się przy lekkich ruchach ? Dodam, że ostatnio były problemy z biosem i ogólnie z MOBO: komputer-sie-nie-wlacza-t400023.html ale już to wszystko naprawiłem, wystarczył uptade BIOS’u.

Procesor: AMD Phenom x3 2,1GHz

Grafika: GF9600GT

RAM: 2GB OCZ 800MHz

Zasilacz: Chieftec 500W

MOBO: Gigabyte GA-MA770-DS3 (v 2.0)

  1. Byłem u kumpla, robiliśmy z jego komputerem i z głupa zainstalowałem SIW (System Information for Windows [chyba tak]). Gdy zobaczyłem temp. na jego procesorze omal nie zemdlałem… 65*C gdy się NIC nie robi, dochodzi do 75-80*C gdy jest w użytku (strzelam, bo wolałem nie sprawdzać). Według mnie jest strasznie wysoka temp. szczególnie dlatego, że ja mam AMD Phenom’a x3 i mam góra 30*C w spoczynku… Jego procesor to AMD Atlhon x2 5000+ (<-- chyba) o taktowaniu 2,6 Ghz.

EDIT:

Dodam, że jak go wyciągneliśmy i otworzyliśmy obudowę to po jakiś 10min. temp spadła do 53*C. Wiatrak ciągle chodził na MAX obrotach…

@MONCZKIN:

Myślałem, że będzie już dość opisowy. Sry, poprawię. :slight_smile:

Mathek9090 , nazwij proszę temat konkretnie. Inaczej wyciągnę konsekwencje. Przeczytaj proszę ten temat. http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?f=16&t=394978

Jaki model zasilacza?

Sprawdź czy wszystkie wtyczki dobrze siedzą w gniazdach i czy pamięci RAM są dobrze włożone.

  1. Temperatura jest za wysoka, ale bez przesady. Odkurzyć porządnie obudowę (najlepiej sprężonym powietrzem), zmienić pastę termo-przewodzącą pod chłodzeniem procesora. Warto też kupić dwa wentyle 120 mm - z przodu, aby wpuszczał powietrze z zewnątrz i z tyłu, aby ciepłe wylatywało na zewnątrz.

Puki co trzymać otwartą obudowę, bo wtedy już jest dosyć przyzwoicie.

@Adalbert:

http://www.ceneo.pl/638757 - dokładnie ten. Wtyczki wszystkie dobrze siedzą, ram również.

@ bart25:

Jest odkurzony, pasta jest zmieniona, z tyłu jest wentylator 80mm, z przodu można dokupić. Przy otwratej obudowie przed wyczyszczeniem i założeniem pasty spadło do 50*C. Teraz gdy jest wszystko zrobione temp. spadła o 5*C, czyli 60*C na luzie…

Widocznie źle nałożona pasta albo niedociśnięte chłodzenie. Ten procesor na boxowym chłodzeniu powinien mieć jakieś 40 stopni w spoczynku. Chyba, że wskazania temperatury są zawyżone.

Sprawdź innymi programami temperaturę. pomiar-temperatur-t340449.html

@bart25:

Nie są zawyżone bo radiator parzy…

@Adalbert:

Takie same są, po za tym sprawdzałem w BIOS’ie…

A jakieś pomysły co do moich zwiech ?

Sprawdź SMART dysku.

Odnośnie zwiech: wątpię, ale może zwarcie gdzieś?

@ Adalbert

SMART - czyli ?

@ bart25:

Ale na czym ? Mam tylko jeden wentylator wpięty gołymi kablami w molex’a, ale z nim nie ma problemu.

Wygląda to tak: http://img686.imageshack.us/i/dsc00072ge.jpg/

S.M.A.R.T. (ang. Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) – system monitorowania i powiadamiania o błędach działania twardego dysku. (Wikipedia)

Sprawdzisz go na przykład w programie HD Tune, zakładka Health.

Chodziło mi, że płyta główna może dotykać blachy obudowy i aby zapobiec spaleniu się podzespołów zasilacz odcina prąd.

@bart25

No to tutaj akurat jest wszystko dobrze, bo sprawdzałem niedawno właśnie HD Tune. Co do tej obudowy i blachy… Komputer mi się nie wyłącza tylko się wiesza, czyli prąd płynie.

W takim razie sprawdź RAM jakimś memtestem, najlepiej każdą kość z osobna kilka przebiegów.

A zasilacz sprawny, bo miałem takie kwiatki z OCZami, chyba wadliwa seria.

Chieftec 500W, nie sądzę ponieważ dzieje się tak gry dotknie się nie kabli a grafiki (przykładowo). Po za tym właśnie chyba tutaj leży problem, możliwe że MOBO ma jakieś beznadziejne wejście PCI Ex i po prostu się grafa odpina i dziękuję… Ja już nie mam siły do niego i go nie ruszam.