Zawieszanie się kompa w grach

Witam.

Mam taki problem - po włączeniu jakiejkolwiek gry po ok 1min zawiesza się mi obraz, mogę wejść w menedżera i zamknąć grę albo też nie mogę nic zrobić tylko reset.

Próbowałem już wszystkiego, nie wiem w czym jest problem, sprawdziłem RAM memtestem- żadnych błędów, kartę graficzną, procesor obciążając w 100% - też stabilnie, temp. w normie.

Instalowałem też starsze sterowniki od grafiki, system z Win7 na Xp zmienilem ale to nic nie dało.

Zasilacz 400W chieftec, napięcia w normie

9800gt, E4500, Asus P5QL-e

Już nie wiem co robić, macie jakieś pomysły?

hmm, a wcześniej gry działały normalnie?

Wcześniej działały normalnie, później zaczął się ten problem tylko że komputer zawieszał się raczej po dłuższym czasie.

Czyściłem styki od karty graficznej i ram, zamieniałem je miejscami i trochę to pomagało tylko że na krótki czas, np. pograłem 2h, włączam na drugi dzień i to samo.

Procesor jest podkręcany ale to nie ma znaczenia, czy jest OC czy na AUTO wszystko problem jest identyczny :frowning:

czy temp. karty graficznej podczas gry też sprawdzałeś czy tylko procka. Bo może pastę od wiatraka grafy trzeba wymienić na nową.

temp. karty graficznej jest w normie (37st w idle, w stresie wiatrak rozkręca się dopiero przy 65st.) pastę też ostatnio zmieniałem. Ustawiałem nawet ręcznie obr. went. na max ale nic to nie pomogło. Sprawdzałem ją też programem ATITool i żadnych błędów, może sprawdzić ją jakimś innym bardziej wiarygodnym programem Nvidii?

co do programów nvidii to niestety nie ma wiedzy w tym temacie i ktoś inny musiałby coś polecić.

To że w nazwie jest ATI nie oznacza że program odrazu działa niepoprawnie z kartami nvidii :]

Co do problemu to ustaw domyślne taktowanie procesora i ramu, na sztywno napięcie o 0,05V wyższe od domyślnego. Sprawdź czy wszystkie wentylatory pracują. Przetestuj komputer programem prime 95 (test blend), jeśli przejdzie bezbłędnie 5h to wykluczy procesor (i na dobrą sprawę też ram, ale do 100% pewności w przypadku ramu trzeba potestować go memtest’em).

Czy przypadkiem z pojawieniem sie niestabilności zestawu nie zgrała się aktualizacja sterowników do karty graficznej?

Procesor testowałem orthosem - żadnych błędów

Przetestowałem dokładnie kompa na starszych sterownikach na których wcześniej wszystko działało i problem jest identyczny. Podejrzewam zasilacz, co sądzicie o napięciach?

8b34ce09b6bb4e73m.jpg

Napięcia które wskazuje płyta główna są ok ale…

Widzisz… ze sprawdzaniem napięcia przez płytę główną jest ten problem że źródłem jej zasilania jest zasilacz którego napięcie mierzymy… tak więc dane te można traktować najwyżej orientacyjnie, a na dobrą sprawę mogą mieć mało wspólnego z rzeczywistością…

Karte graficzną potestuj może furmark’iem w trybie stability test. Jeśli to jej wina to w tym teście napewno się wywali/przegrzeje itp.

Co do orthos’a… testowałeś go za pomocą gromacs core czy jednego z pozostałych trybów? Bo te pozostałe są właśnie z prime’a i one dają pewność.

Zaznaczone zdanie sugeruje że to nie jest wina zasilacza, bo gdyby on spowodował zawieszenie to nie tylko karty graficznej.

Jak to jest dokładnie karta graficzna? nie sam typ, chodzi mi o producenta i dokładny model

9800gt zotac synergy edition

http://allegro.pl/item676340156_zotac_9 … ratis.html

Dodane 13.07.2009 (Pn) 19:30

żadnych błedów, grafa odpada

Dodane 13.07.2009 (Pn) 19:36

testowałem za pomocą small FFTs

Dodane 13.07.2009 (Pn) 19:45

w innej mniej wymagającej grze komp zawiesił się po dłuższym czasie i pomógł tylko reset, a tak to wyłądało

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b6c … ee1b3.html

Procesor i jego sekcja zasilania są ok jak wynika z testu smallfft… Furmark nie doprowadził do zawieszenia czyli garfika nie przegrzewa się… furmark obciąza tylko 1 rdzeń procesora czyli gra teoretycznie może spowodować większe obciążenie zasilacza… a napewno wszelakie 3dmarki… Jeśli wysypie się też w 3dmarku np 2006 (ewentualnie furmark + orthos (lepiej w trybie blend - testuje też ram systemowy) i zostawić to na dobre 5h) to faktycznie można celować w zasilacz…

Jeśli nie to powód zaczyna być dziwny…

GeForce 9800GT Zotac Synergy Edition to “magiczne” karty. Prawdopodobnie na rynek trafiła partia z błędem firmware, walczyłem z jedną sztuką. Pozornie sprawna, przechodziła praktycznie każdy test jaki włączyłem (raz w 3dMarku coś się kaszaniło, ale zniknęło zanim zareagowałem). A w grach: gubienie tekstur, zwiechy, nawet restarty komputera. Nie mówię tu o tych kartach w których po prostu przegrzewały się pamięci (bo i ten problem był), ale o “dziwnych uszkodzeniach”. Dopiero wymiana na kartę innego producenta wyjaśniła sprawę (błędy nie powtórzyły się więcej). Podobne “dziwne” objawy miewały 9800GT Palit, ale z nimi sprawa była prostsza - po dłuższym męczeniu 3dMarkiem pokazywały co potrafią 8)

Pytałem o model, bo z tego typu uszkodzeniami GeForce 9800GT Zotac i Palit już się spotkałem (o innych nic nie wiem, tzn. “u mnie działa”).

Czyli zostaje zasilacz i karta jako przyczyna. Najpewniejszy test: podstawić najpierw jedno a potem drugie. Na wszelki wypadek lepiej żeby to był zasilacz >450W i karta innego producenta.

Zamówiłem ten zasilacz http://www.komputronik.pl/index.php/pro … zedaz.html

także jutro będę wiedział czy to wina zasilacza. Co do karty graficzne to całkiem prawdopodobne że coś z nią nie tak, jest to niskodudżetowa grafa która nie ma dodatkowego chłodzenia na pamięciach i sekcji zasilania…

Dodane 14.07.2009 (Wt) 11:23

testowałem kompa 3dmark03, 06 i nic się nie zawiesiło

Dodane 17.07.2009 (Pt) 15:59

wymieniłem zasilacz i problem jest identyczny :frowning:

To i ja coś napiszę od siebie

Mam 9800gt synergy zotac i u mnie po 2-3h grania występuje zawieszenie się komputera tak jak to widać na screenie 1 i 2 wysłałem grafikę do serwisu bo z tego co wiem z doświadczenia na ten temat to stwierdziłem że wina leży po winie przegrzewającej się pamięci na karcie graf. Jednak serwis twierdzi inaczej,

to wypowiedź serwisu:

błedy które Pan przesłał na zdjeciach wystepuja na płytach gigabyte które maja problem z kartami zotac wersji oszczednosciowej zasilanie synergry

prosze zrobic upgrade biosu (Synergy opcje)

i zainstalowac sterowniki dedykowane http://www.zotac.com/index.php?option=c … 32〈=pl

Pozdrawiam

kolejna wypowiedź serwisu aby wyjaśnić że to nie są artefakty od przegrzanej pamięci na karcie graficznej:

artyfakty uszkodzonej pamieci wygladaja inaczej tu sa przekłamywane kolory oraz jednostki cieniowania , uszkodzona pamiec powoduje siatke kolorów lub pionowe lub poziome załamania obrazu

Pozdrawiam

No to tak zrobiłem zainstalowałem sterowniki od zotaca, zrobiłem upgrade biosu już myślałem że pomogło bo teraz grałem nieco ponad 3h ale tym razem komputer się nie zawiesił jedynie wyrzuciło mnie na pulpit z komunikatem ze screena nr 3 więc zrobiłem restart i znów grałem testując ją jednak po kolejnych 2,5h komputer zachował się identycznie jak na 3 screenie. Grafika wg programów do mierzenia temp nie przegrzewa się. Temp jest od 31 do 40 stopni a więc nawet powiedziałbym że w ogóle nie jest wysilona bo tyle powinna mieć przy normalnej pracy w windowsie. Próbowałem już ustawić ręczne chłodzenie karty od 20% do 90% mimo to grafika ma od 31 do 40 stopni i mimo to zachowuję się tak samo jak na screenie nr 3

Mi się skończyły pomysły może ktoś w końcu rozwiązał ten problem ?

Podobno to zasilanie “Synergy” ma problemy z płytami gigabyte tak twierdzi serwis.

Dodam że jak zmieniłem kartę na radeona 4850 pożyczoną to problem zniknął ale co z tego jak ja mam 9800gt i nadal problem.

http://mud.pl/nestor/zotac/1.jpg

http://mud.pl/nestor/zotac/2.jpg

http://mud.pl/nestor/zotac/3.jpg