Zawieszanie się komputera, problem ze zmianą FSB

siemka :slight_smile: mam ten problem od dłuższego czasu i nie mogę znaleźć ani jego przyczyny ani sposobu na rozwiązanie :?

A mój problem jest taki, że komputer przy wzmożonym wysiłku (szczególnie w grach) nagle się zawiesza i bzyczy (i nie reaguje kompletnie na nic) i trzeba go zresetować (dzisiaj Battlefield 2 po prostu się wyłączył)

Dowiedziałem się, że może pomóc zmniejszenie szybkości FSB. Zmieniłem ze 166 na 133 i od tego czasu problem już nie występował, jednak po pewnym czasie zauważyłem, że taktowanie mojego komputera zmniejszyło się z 2,1GHz na 1,75GHz. Zmieniłem więc znowu FSB na 166, ale problem spowrotem się pojawił gdy oglądałem film…

czy można jakoś rozwiązać ten problem bez zmniejszania szybkości FSB? W końcu kupowałem komputer 2,1GHZ, więc dlaczego miałbym teraz zmniejszać…

Zrobiłem mały test temperatury podczas grania w Battlefield 2

FSB 133 Mhz:

temp. CPU: 51, 52, 53, 54

FSB 166 Mhz:

temp CPU: 55, 56, 57, 58

Mój komputer:

AMD Athlon XP 3000+

512MB RAM

Epox 8RDA3+

GeForce FX 5900XT (128mb)

Mam jeszcze jedno pytanie i właśnie nie wiem czy jest to związane zmniejszeniem szybkości FSB. Gdy włączałem komputer, klikałem na menu start i na przykład na Outlook Express, całe menu start się zawieszało (ale tylko menu start i pasek, bo np. gadu gadu w tle działało normalnie) i dopiero po kilkunastu sekundach menu znikało i potem pojawiał się program.

zakładam że twój procesor to barton i działa na magistrali 166 domyślnie , a zatem albo słaby zasilacz albo chłodzenie jest niewystarczające , częstotliwość magistrali ma obok mnożnik wpływ na końcową wartość taktowania procesora a zatem zmiejszenie go spowodouje zmiejszenie jego taktowania.

konkulzje :

zasilacz , podaj markę i moc

chłodzenie sprawdź , kurz czy wiatrak się kręci

ewentualnie moze mostek północny się grzeje na epoxach było pasywne chłodzenie mostka

2 problem masz sieć w domu czasami krótko sieć moze zamulać start (dokładnie inicjalizacja sieci) albo zwyczajnie system jeszcze sie nie załadował a ty za szybko starasz sie cos w nim zrobić

tyle tam tych oznaczen więc podam jak najwięcej :stuck_out_tongue:

Huntkey Model: HK300-XP Zasilanie: 230V, 50Hz

Moc wyjściowa: 300W, +5, +3,3V = 180W, +5V, +3,3V & +12V = 290W

wiatrak się kręci ale kurz rzeczywiście jest

co to jest ten mostek północny? bo mam takie dziwne podejrzenie bo jest taki wiatraczek ze złotą obudową na płycie głównej i kiedyś jak sie zajmowałem tym problemem to on dosyć wariował i tak sie kręcił jakby chciał a nie mógł a teraz to w ogóle się nie kręci

sieci nie mam i to nie chodzi o to że się nie włączył system bo kiedys specjalnie poczekałem troche po włączeniu i było to samo (a przy FSB 166 problem ten właściwie nie występuje)

dokładnie tak , ten złoty z wiatraczkiem, postaraj sięgo rozruszać posmaruj wd40 albo oliwą z pierwszego tłoczenia :stuck_out_tongue:

zdejmij czhłodzenie z proca, nałóż nową porcję pasty termoprzewodzącej i wyczyść wiatrak (nasmaruj)

po wyczyszczeniu radiatora i wentylatora z kurzu temperatura przy FSB 166 Mhz spadła do 45-53 :smiley: :mrgreen:

Zmień tytuł na konkretny używając funkcji icon_edit.gif

Inaczej temat poleci do śmietnika.

Jestem takiego zdania, skoro temat ma swoją ciągłość w poście, to nie należy zmieniać jego tytułu w trakcie wyjaśniania lub w czasie wymiany informacji dotyczących tego samego problemu. Popieram andrzejmo 1964.

Panowie Moderatorzy ! Spokojnie ! To jest Wasze Forum, ale i nasze ulubione ! SPOKOJNIE !

Gorąco pozdrawiam Wszystkich Moderatorów i Forumowiczów :slight_smile: