Zawieszanie się Win7 64-bit na dysku SSD

Witam,

mam pewien problem - zakupiłem dysk OCZ SSD Vertex3 60GB i po zainstalowaniu Win7 64-bit co parę minut system się zawiesza - po prostu “zamraża się” i nic nie daje się zrobić oprócz resetu - system nawet nie wykonuje zrzutu awaryjnego. Mam wersję BOX Win7, więc zainstalowałem ponownie, ale 32-bit i teraz nie ma problemu - wszystko działa. Czy jest to problem jakiejś niezgodności sprzętu z systemem, czy kwestia konfiguracji BIOSu i systemu? Próbowałem w BIOSie zmieniać tryb urządzeń SATA na AHCI i ponownie na IDE, ale różnicy nie widzę. Dodam, że próbowałem optymalizować system pod kątem instalacji na SSD według porad w sieci (wł./wył. TRIM, przenoszenie plików tymczasowych i pliku wymiany na inny dysk) i dalej to samo - na 32-bit wszystko działa, a na 64-bit co chwilę mam zawiechę.

Sprzęt:

  • Intel Core i7 2600 3,4Ghz

  • GA P67A-D3-B3

  • A-Data 4GB DDR3 1333Mhz

  • HIS Radeon HD 6870

  • OCZ ModXStream Pro 700W

  • WLAN PCI Adapter Linksys WMP54G

Nie wiem teraz, czy coś może być nie tak z dyskiem SSD, czy źle konfiguruję system 64-bit - na razie używam wersji 32-bit - w sumie jedynym minusem jest niewykorzystane ponad 0,5GB RAMu. Na dysku magnetycznym wszystko działa również przy 64-bit. Jakieś pomysły?

Problemem może być kontroler SandForce w tym SSD. Niestety w necie jest mnóstwo złych opinii o produktach opartych na tym kontrolerze (BSODy, freeze, niewykrywanie dysku podczas startu systemu).

Niestety wcześniej o tym nie słyszałem - dopiero teraz znalazłem kilka artykułów. No to nadzieja w nowym firmware dysku i chyba serwis. Szkoda, bo dysk jest naprawdę szybki.

EDIT: Na stronie OCZ jest nowe firmware do tego dysku - sprawdzę, jak działa po aktualizacji

i jak po aktualizacji?

Hula bez problemu. Zaktualizowało FW dysku z wersji 2.08 do 2.13. Poza tym, że skopałem trochę przy instalacji i zostawiłem w BIOSie tryb SATA jako IDE a nie AHCI, w którym dysk działa sprawniej i szybciej. Bez reinstalacji systemu nie da się tego przestawić, więc na razie chyba zostawię tak, jak jest.

da się !!

zainstaluj sterownik AHCI z pod systemu i zrestartuj kompa. Przez uruchomieniem ponownym w biosie przestaw na AHCI i uruchom ponownie. System po włączeniu doda nowy sprzęt i będzie hulać pod AHCI! !!

daj znać jak poszło

W “międzyczasie” przeinstalowałem :stuck_out_tongue:

EDIT: Te sterowniki AHCI trzeba dodać nawet po czystej instalacji systemu. Po pierwszym uruchomieniu po instalacji, znów komp się zawiesił i myślałem już , że naprawdę coś mam skopane ze sprzętem, ale po zainstalowaniu sterownika AHCI/RAID, wszystko działa jak należy. Co ciekawe, jakiś czas temu, przed założeniem dysku SSD, chciałem ten sterownik zainstalować tak na wszelki wypadek i nie dało się, bo system wyświetlał komunikat, że nie ma podłączonych urządzeń tego rodzaju.