Zbyt duża(?) temperatura MCP - 72 stopnie

Witam :slight_smile:

Ostatnimi czasy grając w Euro Truck Simulator 2 komputer nagle się wyłączył, jakby z wtyczki ktoś go pociągnął. Zdarzyło się to drugi, trzeci, czwarty raz… Z początku myślałem, że jakiś idiota próbuje podłączyć się pod sieć elektryczną nielegalnie, ale to odpadło. Zajrzałem więc do AIDA64 za temperaturami… no i się przeraziłem.

Właściwości czujnika:

      Typ czujnika ITE IT8712F v7+ (ISA 290h)

      Typ czujnika procesora graficznego Diode (NV-Diode)

      Nazwa płyty głównej Asus M2N68 Series

      Stwierdzono otwieranie obudowy Nie


    Temperatury:

      Płyta główna 35 °C (95 °F)

      Procesor 47 °C (117 °F)

      Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 47 °C (117 °F)

      Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 41 °C (106 °F)

      MCP 73 °C (163 °F)

      GPU Diode 65 °C (149 °F)

      ST3160815AS 36 °C (97 °F)

      WDC WD10EADS-11M2B1 36 °C (97 °F)


    Wentylatory:

      Procesor 3054 RPM


    Wartości napięć:

      Napięcie rdzenia procesora 1.376 V

      +3.3 V 3.296 V

      +5 V 5.069 V

      +12 V 11.978 V

      VBAT baterii CMOS 3.056 V

      Napięcie procesora graficznego 1.050 V

Temperatura MCP jest dla mnie znacząco za wysoka. GPU Diode - również, ale ja nie wiem co to jest. Kieruje więc do was pytanie - jak to schłodzić? Już wyczaiłem taki o to wentylatorek do zamontowania. Dodam też, że obudowa jest otwarta z jednego boku, bo jak zamknę, to w środku dzieje się piekło.

Pozdrawiam i liczę na odpowiedź! :slight_smile:

P.S Nie przejmujcie się temperaturami procesora, jest trochę zakurzony radiator, jutro go przeczyszczę i będzie oscylować 35 - 43 stopnie :slight_smile:

MCP to chipset na płycie, GPU to karta graficzna. Przeczyść wszystko dokładnie i pomyśl nad radiatorem na chipset. Ten mały wentylatorek sobie odpuść. Druga sprawa, to zamknij obudowę lecz dołóż choć dwa wentylatory 80mm, jeden z przodu by wdmuchiwał zimne powietrze, drugi z tyłu (pod zasilaczem) by wysysał piekło. Jeśli masz możliwość dołożenia trzeciego z boku na wysokości karty graficznej - zrób to.

Na MCP jest radiator, którego jak dotknąłem to nie mam zamiaru więcej tego robić. Ogólnie w komputerze wentylator jest jeden - na procesor (+radiator oczywiście). Sam jednak nie wiem, czy dołożenie wentylatorów nie będzie czasem hałaśliwe… nie mam drzwi w pokoju, a rodzice na pewno będą denerwować się ze względu na hałas generowany przez wentylatory.

Moje pytania:

Dlaczego odpuścić sobie kupno małego dryndryla? :slight_smile:

Koszt wentylatorka 80mm

No tak, jest tam radiator ale malutki i zapewne aluminiowy, co nie jest wydajne. Sam mam z tym problem ale chipset jest za gniazdem PCI-E więc jest zasłonięty kartą graficzną, co z kolei uniemożliwia montaż wydajniejszego chłodzenia. Póki nie miałem dodatkowych wentylatorów temperatura sięgała 80 stopni, teraz nie przekracza 50.

Owszem, dwa dodatkowe wentylatory z pewnością będą generowały hałas, ale gra jest warta świeczki. Możesz wydać na to trochę więcej pieniędzy i kupić ultraciche egzemplarze, ewentualnie zainwestować jeszcze w regulator obrotów i dostosowywać ich prędkość w miarę potrzeb - grasz, dajesz na max, oglądasz film późnym wieczorem to wyciszasz.

Mały wentylatorek możesz sobie odpuścić, gdyż niewiele to da, choć teoretycznie jeśli udałoby ci się rozsądnie go zamontować na radiatorze chipsetu mógłby nieco obniżyć jego temperaturę.

Zastosuję się do zaleceń, kupię 2 wentylatory po 80mm i jeden dryndrylek.

Założyłem teraz obudowę i co chwilę słyszę jak wentylator przyspiesza. Czy nie będzie lepiej zdjąć ją do czasu kupna?

Mam miejsce do zamontowania nad kartą graficzną koło wejść USB, Ethernet i tych perełek oraz na obudowie z boku pod kartą. Czy to wystarczy aby w miarę obniżyć temperaturę chociażby do 60 stopni? Komputer nie wydaję mi się najwyższej klasy, to taki trochę średni sprzęt.

To chyba mostek południowy.

Możliwe że radiator się odczepił, czasem montują tandetne mocowania (np kołki i słabe sprężynki). Trzeba odczepić, wyczyścić, można nałożyć nową pastę termoprzewodzącą i dobrze przyczepić (może zastosować inne mocowania).

Czytałeś to co powyżej? Mam wrażenie, że nie, więc przeczytaj.

Skoro jest gorący to znaczy, że odbiera ciepło od chipsetu tylko nie ma możliwości oddać do otoczenia a to oznacza słabą wentylację wnętrza obudowy.