Zdjęcie do dowodu w domu?

Witam,

może zacznę od tego, że jestem laikiem komputerowym:D…

…chcąc zaoszczędzić postanowiłam sama wydrukować zdjęcie do legitymacji…i tu pojawia się problem, zdjęcie ma mieć rozmiar 35x45mm, drukowane na papierze 10x15cm. Próbuję wykonać to w Photoshopie ale jakoś mi nie wychodzi, po zmniejszeniu rozmiaru zdjęcia i nanoszeniu go na tę matrycę /10x15/ zdjęcie zmniejsza się…proszę o pomoc, jeśli ktoś zrozumiał o co mi chodzi!

Kinga.

W obecnych przepisach unijnych, zdjęcia legitymacyjne mają bardzo określone wymiary. Jest jeden szablon który musi być spełniony. Nie mam na myśli wymiarów wydruku, lecz wymiary wielkości głowy na fotografii, kąt pochylenia głowy. Ludzie mają różne głowy i szczerze mówiąc gdyby wszystkie zdjęcia miałby być wykonane zgodnie z normą, mało kto by się kwalifikował.

//Pozdrowienia z zakładu fotograficznego.

Zdjęcie wykonano mi profesjonalnie w studiu;p, tylko po co mam je drukować 5zł za sztukę, jak mogę mieć 4zdjęcia za 2zł./juz raz popełniłam ten błąd/

kingastud , pamiętaj jednak że zdjęcia wydrukowane na zwykłej drukarce w domu nie są tak trwale jak te wydrukowane przez pracownie fotograficzną.

Jeśli kingastud masz drukarkę termo-sublimacyjną, to jakość zdjęć będzie identyczna.

…ale ja zamierzam wydrukowac zdjecie u fotografa, tylko mam problem z umieszczeniem na jednym zdjęciu 4 czy 6 zdjęć, takich małych-legit.-rozumiecie?

jaki program stawia Tobie w tym opór ?

Photoshop, jak pisałam wcześniej robię - wydaje mi się, że dobrze, dopiero gry zmniejszone do 35x45mm zdjęcia poprzez kopiowanie chce umieścić na przygotowanej podstawie 10x15cm, zdjęcia się zmniejszają…

kingastud , może masz różne skale na podglądzie obu plików? :smiley: sprawdź czy na obu “belkach” u góry masz napisaną skale obrazka/zdjęcia 100% :stuck_out_tongue:

P.S. Zwróć uwagę także na wartość DPI dla każdej z grafik… muszą być jednakowe :!:

j/w one na wydruku się nie zmniejszą, po prostu masz ustawione różne skalowanie, wszystko bedzie ok

a może masz skalowanie w drukarce uruchomione?

Ale super potraficie pomóc…

Może ja wyjaśnię w czym masz problem przy drukowaniu.

Strona A4 ma 300 DPI rozdzielczości, a zdjęcie standardowo ma ustawione 72 przez co podczas drukowania jest większe. Mało tego aby poprawnie wydrukować takie zdjęcia należy użyć narzędzia kadrowania i ustawić wielkość zdjęcia na zadane wymiary oraz rozdzielczość DPI na 300, a potem wyciąć całość i wkleić na kartkę A4. Dopiero coś takiego drukujemy.

Jakby były problemy z tym zdjęciem to chętnie pomogę. Podeślij mi zdjęcie a ja je odpowiednio poprawie i prześle gotowy do wydruku plik.

Drukarka termo-sublimacyjna, czy jakakolwiek inna nie jest w stanie zrobić zdjęcia tak dobrej jakości jak np d-lab 3 (cyfrowa maszyna do wywoływania zdjęć). Zdjęcie z drukarki jest chropowate i zawsze ma mniejszą ostrość od jakiegokolwiek zdjęcia z maszyny cyfrowej. Jeśli ktoś mi pokaże zdjęcie z drukarki to zawsze je poznam. Poza tym nie widziałem jeszcze drukarki która byłaby w stanie odzwierciedlić naturalne kolory zdjęcia.

A tak przy okazji… papier 10x15 nie ma takich wymiarów w rzeczywistości. to tylko nazwa! Rzeczywisty rozmiar takiego zdjęcia to 10,5x15,2 lub też 10x15,2 w zależności od producenta papieru.

Dziękuję wszystkim za pomoc,

…heh, jak się w koncu okazało ustawiając rozdzielczosc zdjecia i podstawy na wartosc 300, miałam różne jednostki, w jednym 300 cm/piks, a w drugim 300 mm/piks;D…chyba, dokładnie nie pamietam:)ale juz się udało:)

Pozdrawiam, dziękuję.

Kinga.

Ponieważ dostaję coraz więcej maili z prośbą o wytłumaczenie jak zrobić zdjęcie do dowodu w domowych warunkach zamieszczam tutaj opis poszczególnych czynności jakie trzeba wykonać oraz warunki jakie zdjęcie MUSI spełniać by zostało dopuszczone przez urzędasów :stuck_out_tongue:

Zakładam przy tym, że macie choćby minimum podstaw obsługi Photoshopa.

Odpowiednio poukładane zdjęcia do dowodu mieszczą się spokojnie na formacie 9x13 (9x12,7) o ile będziecie je rozmieszczać w orientacji pionowej. Ta forma jest też pewnie tańsza niż zdjęcie 10x15 (10x15,2), ale dam opis do tego większego formatu żebyście nie mieli zbytnio problemów z układaniem :slight_smile:

Wszystko będzie jasne + program do drukowania i edycji zdjęć (we wszystkich formatach) Photo Scape to jest to. Wystarczy drukarka atramentowa i papier do drukowania zdjęć, np. Photo Premium, pełno na Allegro. Żaden fotograf nie zrobi lepszych, bo nie ma czasu na edycję, poprawki itp, efekt gwarantowany polecam, sam się zdziwiłem po wydrukowaniu (in plus oczywiście), bo bardzo ważny jest papier! !!

Zdjęcia legitymacyjne, paszportowe itp. zrobisz programem IDPhotoStudio2.5, który automatycznie dostosuje wymiary źródłowego zdjęcia do nastawionych a następnie powieli i przygotuje do druku na arkuszu A4 w dowolnej ilości od 1 do 30 zdjęć formatu 35x45mm.

o ja, ale temat… jakiś czas temu pracowałam w zakładzie fotoraficznym, pstrykałam zdjęcia do dokumentów, czasem drukowaliśmy takie właśnie składane kwiatki … dużo trzeba praktykować, żeby dobrze przygotować zdjęcie do druku … ja bym nie kombinowała i oddała się w ręce profesjonalistów, gdy drukujesz swoją własną składankę w zakładzie, nie będą się wysilać, by odpowiednio ustawić kolory i możesz np wyjść zielona lub szara na twarzy…albo purpurowa :smiley: My właśnie tak zniechęcaliśmy klientów do takich kombinacjij - w końcu to chleb fotografa robic i wywoływać zdjęcia :smiley:

Cześć,

miałem podobny problem i wasze wskazówki na tym forum a w szczególności Twoje CyberScorp

Przed zapisaniem do “JPG” “spłaszcz warstwy” (nie pamiętam ale chyba skrót “Ctrl” + +" Shift" + “E” )

w każdym razie jest taka opcja w menu “Warstwy” lub “zapisz dla Internetu lub urządzeń” jako JPG “jakość 100”.

Dodane 10.08.2010 (Wt) 16:56

ja razem ze zdjęciami wysyłam próbkę zgodna z “EuroScale Coated” jeśli się nie zgadza z odbitką próbną “Cromalin” reklamuje fotografie jako niezgodne z kolorystyką. Jeśli daję do wywołania fotografię to fotolab powinien zadbać o odpowiedni profil kolorystyczny swoich maszyn !!

Hej,

Dzięki bardzo _ RoninPn _ za szybką odpowiedź :slight_smile:

To faktycznie chodziło o spłaszczenie :wink:

Trzeba było “spłaszczyć warstwy” :stuck_out_tongue_winking_eye: (na pewno skrót “Ctrl” +" Shift" + “E” )

Reasumując :slight_smile:

Odpowiednio poukładane zdjęcia do dowodu mieszczą się spokojnie na formacie 9x13 (9x12,7) [cm] o ile będziecie je rozmieszczać w orientacji pionowej. Ta forma jest też pewnie tańsza niż zdjęcie 10x15 (10x15,2) [cm], ale dam opis do tego większego formatu żebyście nie mieli zbytnio problemów z układaniem

Zdjęcie do dowodu koniecznie musi spełniać następujące warunki:

  • lewy półprofil

  • białe lub lekko szare tło równomiernie oświetlone - czasem dopuszczane są zdjęcia z lekko niebieskawym tłem

  • odpowiednio doświetlone

  • oczy na zdjęciu muszą być widoczne (zakaz stosowania okularów z ciemnymi szkłami)

  • w przypadku kobiet (i niektórych facetów ) na zdjęciu musi być widoczne całe lewe ucho

  • na zdjęciu muszą być widoczne ramiona

Wartości 10x15,2 jak również 9x12,7 podane są w centymetrach [cm], więc uważajcie jak skalujecie zdjęcie! !!

-1- otwierasz nowy dokument o wymiarach 10 x 15,2 [cm] i 300 DPI - minimalizujesz nowy dokument

-2- otwierasz i skalujesz zdjęcie do wymiaru 3,5 x 4,5 [cm] i 300 DPI - do tego celu KONIECZNIE musisz użyć KADROWANIA z przybornika narzędziowego, a nie ręcznego skalowania zdjęcia, bo to zniekształci je i będą wtedy inne proporcje wysokości do szerokości zdjęcia (twarzy)

-3- wciskasz Ctrl + A, Ctrl + C i przechodzisz do nowego dokumentu, gdzie wciskasz 4 razy Ctrl + V.

-4- po tym jak wciskasz Ctrl + V - rozmieszczasz zdjęcia tak jak wyglądają na listku, który dostajesz od fotografa.

-5- Zanim zapiszesz Trzeba “spłaszczyć warstwy” :stuck_out_tongue_winking_eye: (na pewno skrót “Ctrl” + “Shift” + “E” )

-6- zapisujesz do formatu JPG i zanosisz do wywołania

Bardzo dobrym sposobem by zdjęcie miało odpowiednie kolorki jest zrobienie próbki i zaniesienie zdjęcia próbnego w celu zobaczenia jakie odcienie będzie posiadało zdjęcie po wywołaniu. Pozwala to na odpowiednią korekcję kolorów.

TO CO WIDZISZ NA KOMPIE NIE BĘDZIE MIAŁO TYCH SAMYCH ODCIENI NA ZDJĘCIU chyba, że masz skalibrowany monitor pod konkretny sprzęt. A to akurat jest bardzo mało realne.