Zmapowanie SkyDrive jako dysku sieciowego

Zacznę od tego: SkyDrive jest wytworem majkrosoftu, należy do usługi Live i jest przykładem przechowywania plików w chmurze. Oferuje nam 25(!)GB przestrzeni dyskowej. Oferuje nam dostęp przez przeglądarkę. Niedawno powstał program SDExplorer służący do dostępu do SkyDrive z poziomu eksploratora Windows, ale był okrojony, a pełna wersja była płatna (nikt nie lubi płacić za coś co da się zrobić samemu :smiley: ). Ja znalazłem poradnik, jak zmapować ten dysk, był po angielsku, ale jako że znam angielski, postanowiłem ruszyć się i przetłumaczyć (a raczej napisać od nowa własnymi słowami) to dla dobrychprogramów. Działa na systemie Win 7, lecz myślę że na XP i Viście też pójdzie. Nie próbowałem-nie wiem! Link do oryginału:

http://mynetx.net/#!/2352/how-to-connec … s-explorer

No więc:

  1. Wchodzimy na naszego SkyDrive, do katalogu głównego. W przeglądarce kopiujemy fragment, który pogrubiłem:

https://cid- 1234567890abcdef.skydrive.live.com/

Czyli inaczej mówiąc, to co jest po cid- .

  1. Wchodzimy w mapowanie dysku sieciowego Windows:

1kompjuter.jpg

  1. Po pojawieniu się okienka:

mapowanie.jpg

Wpisujemy lokalizacje:

\docs.live.net@SSL\ 1234567890abcdef \XYZ

W pogrubione miejsce wciskamy nasz identyfikator wydobyty z przeglądarki.

UWAGA: XYZ zamieniamy na nazwę folderu : np.: Documents, ALE: przed nazwą folderu trzeba dać : ^2. Analogicznie: jesli folder się nazywa: fotki, to w miejsce XYZ wpiszemy ^2fotki

mapdq.jpg

  1. Klikamy Zakończ.

  2. W naszym miłym okienku logowania wpisujemy nasz Live ID jako login i hasło jako hasło.

  3. Czekamy…

  4. Dysk mamy zmapowany.

Niestety ma to pewną wadę… po zmapowaniu w linijce zajętości dysku pokazuje linijkę identyczną do tej co jest pod dyskiem C (u mnie na przykład 275GB zamiast 25)

Mam nadzieje że pomogłem. Miałem taką ochotę wygadania się jak to zrobić!

U mnie (jak i też u wielu innych osób) to rozwiązanie nie chciało zadziałać, dopóki nie posłużyłem się Officem 2010.

Mianowicie co robimy:

:arrow: otwieramy dowolną aplikację pakietu Office 2010 - ja posłużyłem się Excelem

:arrow: logujemy się do aplikacji Live SkyDrive z poziomu programu:

Plik -> Zapisz i wyślij -> Zapisz w sieci Web, wpisujemy nasze ID oraz hasło usługi Live

schowek01144.jpg

:arrow: gdy po zalogowaniu ujrzymy listę katalogów, wchodzimy do wybranego i po kilku chwilach oczekiwania, z okna zapisu kopiujemy całą ścieżkę katalogu - u mnie wygląda ona następująco:

\9q8xjo.docs.live.net@SSL\DavWWWRoot\1234567890abcdef^.Public

schowek01222.jpg

:arrow: tak skopiowaną ścieżkę możemy wkleić już do okna mapowania dysku sieciowego

Na koniec dodam od siebie, że taki dysk sieciowy choć jest fajnym bajerem i czasami nawet przydatnym, to potwornie zamula okno po wejściu w Mój komputer :slight_smile:

Po co męczyć się z mapowaniem dysku jak można użyć narzędzia: SkyDriveExplorer i po kłopocie.

Odkryłem dlaczego nie działał sposób 1. oto poprawka:

zamiast:

\docs.live.net@SSL\1234567890abcdef\XYZ

to powinno być:

\docs.live.net@SSL\1234567890abcdef^.XYZ

w moim wypadku:

\docs.live.net@SSL\windowsliveid^.Documents

I wszystko powinno działać.