[Poradnik] Co zrobić gdy Win7 się nie bootouje(Code 5 Error)

Postanowiłem dać ten poradnik również tu, myślę, że jest przydatny, zakończył moje męki przy instalacji Win7 :wink:

(choć na innym forum nikt się nie zainteresował) :stuck_out_tongue:

_____

Witam, dość długo szukałem rozwiązania dla tego problemu i znalazłem go właśnie w tym poradniku.

Poradnik ten nie jest mojego autorstwa, screeny również nie są moją robotą.

Ja go tylko przetłumaczyłem na j. polski. :wink:

Oryginalne źródło: http://www.unawave.de/windows-7-tipps/code5-error.html?lang=EN

Podczas bootowania płyty DVD Windows 7 na niektórych komputerach w biosie pokazuje się komunikat o błędzie “CDBOOT: Cannot boot from CD/DVD: Code 5”. Narażone na to są przede wszystkim komputery ze starszymi płytami głównymi firmy “AsRock” lub “MSI”. Inne płyty można uruchomić na tych komputerach bez problemu, np. płytę Windows Vista. Płyta instalacyjna Windows 7 jest w porządku, bo można ją uruchomić na innych komputerach, więc wymiana nośnika nie pomoże, tak samo jak uruchamianie z USB.

Przyczyną błędu jest niekompatybilność między Boot Sectorem płyt głównych “AsRock” z tym wykorzystywanym przez firmę Microsoft w systemie Windows 7.

Oto sposób, który pokaże jak utworzyć nową bootowalną płytę DVD w programie ImgBurn, która będzie zgodna z płytami głównymi AsRock/MSI.

Oprócz wypalenia w programie ImgBurn płyta wciąż wymaga odpowiedniego Boot Sectora. Jeśli posiadamy płytę instalacyjną Windows Vista to możemy właśnie z niej wydobyć Boot Sector.

Jeśli nie posiadamy płyty Windows Vista to możemy użyć programu vLite. W programie vLite jest odpowiedni plik “boot.bin”, który również będzie kompatybilny. (Osobiście nie próbowałem, polecam skorzystać ze sposobu z płytą Windows Vista).

Po uruchomieniu ImgBurn z menu wybiramy “Create image file from files/folders”:

ImgBurn-Code-5-Create-image-file-from-files-folders.png

Wkładamy do napędu płytę Windows Vista.

W zakładce “Advanced” - “Bootable Disc” - “Extract Boot Image”

wybieramy nasz napęd z Vistą i klikamy obok na ikonę dyskietki:

ImgBurn-Code-5-Extract-boot-sector.png

Zapisujemy nasz plik Boot Sectora nadając mu nazwę np. “Vista-BootImage.ima”:

ImgBurn-Code-5-Naming-the-boot-sector-file.png

Następne okno pyta nas czy chcemy użyć tego obrazu do aktualnego projektu:

ImgBurn-Code-5-message-used-for-the-current-project.png

Zatem pole “Make Image Bootable” zostało automatycznie wybrane:

ImgBurn-Code-5-Make-image-bootable.png

W zakładce “Options”, wybieramy “ISO9660 + UDF”

i zaznaczamy opcje “Include Hidden Files” oraz “Inculde System Files”:

ImgBurn-Code-5-Option-tab-select-ISO9660-and-UDF.png

W zakładce “Labels” dodajemy nazwy dla ISO9660 i UDF:

ImgBurn-Code-5-Add-volume-label-ISO9660-and-UDF.png

W zakładce “Advanced” - “Restrictions” - “ISO9660” zaznaczamy opcję “Don’t Add Version ‘;1’ To Files”:

ImgBurn-Code-5-Restrictions-tab-ISO9660.png

W zakładce “Advanced” - “Restrictions” - “UDF” nic nie trzeba zmieniać/zaznaczać:

ImgBurn-Code-5-Restrictions-tab-UDF.png

Teraz wkładamy płytę Windows 7 i wybieramy nasz napęd jako źródło:

ImgBurn-Code-5-Choose-DVD-source.png

Wpisujemy nazwę dla naszego obrazu ISO i miejsce gdzie zostanie zapisany:

ImgBurn-Code-5-Choose-destination-ISO-file-name.png

Aby stworzyć obraz ISO klikamy na duży przycisk:

ImgBurn-Code-5-Creating-ISO-file.png

Po krótkiej analizie obraz zostaje utworzony:

ImgBurn-Code-5-Analysis-of-ISO-file.png

Po skończeniu operacji wybieramy “Ez-Mode Picker”:

ImgBurn-Code-5-Ez-Mode-Picker.png

Wreszcie wybieramy “Write image file to disc” aby nagrać nasz nowo stworzony obraz ISO na płycie:

ImgBurn-Code-5-Burn-ISO-image-to-disc.png

Wybieramy wyżej wspomniany obraz ISO jako źródło:

Po włożeniu czystej płyty DVD nagrywanie rozpoczynamy poprzez wciśnięcie dużego guziora :slight_smile:

ImgBurn-Code-5-Burning-DVD.png

ImgBurn-Code-5-Burning-DVD-progress.png

Po tej operacji możemy się cieszyć w pełni bootowalną płytką Windows 7. Testowałem na buildzie 7201 i 7229 :slight_smile:

Pozdrawiam.

/.RadziU.

Witam !

Co zrobić w przypadku gdy posiadamy tylko program VLite ? Jak przebiega początkowa procedura ? Czyli sprawa z Extract Boot Image itd. ?

Ja mam taki sam problem jak opisany w poradniku, posiadam płytę z Windows Vista i zaraz wstawię na jakiś serwer plik boot.bin sobie jakoś poradzisz bo poradnik naprawdę bardzo dobry. Na razie muszę zrobić Bootowalną płytkę z Windows 7. Ja instalowałem Win 7 z Visty na czystą partycje bo nie też miałem ten błąd i nie mogłem zbootować.

a moze ktos podpowiedziec gdzie znajde ten boot.bin z visty ?

Na oryginalnej płycie z Vistą :slight_smile:

Pozdrawiam

gdybym mial viste to bym gupio nie pytal :))

Proszę bardzo:

Vista_SP1_PL_BootImage.ima (Rozmiar: 2.00 KB)

http://odsiebie.com/pokaz/5031454—f3a3.html

Vista_SP2_PL_BootImage.ima (Rozmiar: 2.00 KB)

http://odsiebie.com/plik/5031473—27d9.html

IMHO znacznie szybciej i wygodniej Windowsa 7 można zbootować na starszych BIOSach za pomocą SBM.

Pozdrawiam :slight_smile:

Sory że odkopuje temat ale mam pytanie.

Czy dla wersji 7 32bit może być ten sp2 z visty ?? (Ten Boot Image) ??

W związku z tym, że zamknęli nam odsiebie, podaje te same pliki co wyżej na innym serwerze :wink:

SP1

http://www.przeklej.pl/plik/vista-sp1-pl-bootimage-ima-00051m06i7tb

SP2

http://www.przeklej.pl/plik/vista-sp2-pl-bootimage-ima-00051m08s5a5

Witam,

Miałem problem opisany powyżej. Postąpiłem zgodnie z instrukcjami i wypaliłem DVD.

Niestety, teraz gdy komputer bootuje mi płytę system staje. Słuchać, że stacja DVD czyta dysk, ale po chwili przestaje pracować i komputer stoi z czarnym ekranem, kursor pisaka mruga w górnym lewym rogu, komp jedynie reaguje na CTRL+ALT+DEL

Mój komputer to HP Pavilion dysk twardy SATA, aktualnie mam system Windows XP, próbuję zainstalować Windows 7. Plik bootowania w procesie tworzenia płyty naturalnie pobrałem z dysku recovery dla Win XP.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam,

Wojtek

Świetny poradnik, wszystko działa!

Poradnik super! Dzięki .RadziU. :slight_smile: