WD Green - błędy pozycjonowania

Dysk działał, ale możliwe, że w transporcie został uderzony, bo nagle w SMART pojawiły się liczby przy pozycji „07 liczba błędów pozycjonowania.”
Chciałem sformatować partycję, ale nawet szybkie formatowanie nie działa.
Czy coś można z dyskiem zrobić? Rozbieranie i ruszanie głowicy ma jakiś sens? Dodam, że nie wydaje niepokojących dźwięków i nie mam na nim potrzebnych danych.

Jeżeli masz taką możliwość to podaj tu wszystkie parametry SMART tego dysku. Bo gdyby rzeczywiście podczas transportu byłby uderzony, to mogą tam być inne krytyczne błędy niż tylko wspomniany przez ciebie parametr 07.

Rozbieranie dysku w warunkach domowych, majstrowanie przy głowicy, może się skończyć tylko trwałym uszkodzeniem nośnika.

Akurat teraz nie mam takiej możliwości, ale jestem pewny że błędy są tylko w 07.
Nawet próbowałem go zerować, ale jak zobaczyłem, że po 10 minutach program pokazuje tak wolne sektory, że będzie to trwało wieki (najwolniejszy sektor miał czas dostępu 75 sekund) to przerwałem to, a teraz mam dysk bez partycji. O dziwo żadnych badów, błędów odczytu czy zapisu.

Można powiedzieć, że on teraz jest trwale uszkodzony, bo nie mogę go sformatować. Bardziej chodziło mi o to czy warto tracić czas na otwieranie go i późniejsze podłączanie czy od razu wyrzucić do kosza.

Jeżeli nie masz tam danych istotnych, które chciałbyś przywrócić to oddawanie takiego dysku do firmy posiadającej komorę bezpyłową w celu próby jego naprawy nie ma sensu. Taka usługa wyniesie na pewno więcej niż koszt zakupu takiego dysku na rynku - do tego nie wiadomo nawet jaką pojemność ten dysk posiada. Jak nie zależy Ci na danych to ja bym taki dysk dokładnie sprawdził i jak się nie uda z nim nic zrobić to spisał go na straty.

Swoją drogą mam cały regał magazynowy dysków HDD o pojemnościach od 500 GB do 2 TB, które zostały wymienione na dyski SSD. Nikt tego obecnie nie chce albo ludzie oferują 30 zł za dysk 1TB + koszty wysyłki. Taki dysk trzeba poddać procedurze niszczenia danych, później go zapakować i wysłać do odbiorcy. Przy takiej kwocie to szkoda życia i czasu na takie zabawy :slight_smile:

To AI?

Wiadomość sam pisałem, nie była generowana - jeżeli o to chodzi.