ArchLinux - dźwięk raz jest, a raz go nie ma

Mam problem z dźwiękiem pod moim Archem, otóż raz jest, raz nie… np. wczoraj sobie spokojnie słuchałem radia zet online (przeglądarka), oglądałem filmiki na yt, a dziś już nie ma dźwięku (wcześniej też raz był, raz nie) ;D

Natomiast mimo że np. dźwięku w przeglądarce teraz nie mam to amarok sobie gra spokojnie, ale kadu chyba milczy bo nic nie pipcze mimo że chyba powinno :wink:

Posiadam dwie karty dźwiękowe zintegrowana + Creative SB Live! 24bit (czy jakoś tak ta nazwa leciała) na PCI i z niej właśnie korzystam jako głównej.

W KDE’owskim menadżerze ustawione mam tak:

http://bankfotek.pl/image/1481403.jpeg

Ktoś ma jakieś pomysły? Cinnarch nie miał problemu więc coś tylko ustawić trzeba.

Czy cokolwiek zmieni po restarcie zastosowanie komendy (jako root):

alsactl store

Odnośnie Kadu - sprawdź moduł obsługi dźwięki zewnętrznym programem. Jako polecenie do odgrywania dźwięku ustaw:

/usr/bin/aplay

było jak jest, amarok sobie np. gra, ale w przeglądarce dźwięku nie ma ;( vlcplayer też nie ma dźwięku.

Zainstaluj pakiet libcanberra. Czy masz zainstalowanu PulseAudio? Jeśli tak - rozważ jego usunięcie.

Wylącz w biosie zintegrowaną

potem z /etc/xdg/autostart wywal pulseaudio lub pulseaudiokde

tylko nie 2 naraz bo będzie ci ciągle pytać o osuniecie kart z listy.

nie mam PulseAudio, wgrałem libcanberra i nic jak było tak jest. Zaraz spróbuję znaleźć w biosie czy da się wyłączyć tą kartę, ale do tej pory tej opcji nie widziałem (w sumie to nie szukałem).

Zainstaluj pulseaudio bo jak jeden program używa Alsy to 2 ma dostęp zablokowany jak pulse jest to dźwięk działa z każdego programu po wgraniu pulse wykonaj moja poradę poprzedniego postu vs pulse a następnie w każdym programie ustaw karta muz pulse i managerze audio kde ustaw żeby pulse było 1 na górze ;).

Pokaż jeszcze wyniki poleceń:

pacman -Q | grep flash

pacman -S hwinfo && hwinfo --arch

Nie mogę w biosie wyłączy integry (gigabyte ga-ep35c-ds3r rev2.1)

Czyli mam doinstalować PulseAudio (pacman -S pulseaudio)

i wywalić potem te pliki :slight_smile: zaraz spróbuję.

moja poradę poprzedniego [b]postu vs pulse[/b] a następnie

???

Nie instaluj PulseAudio, bo urwiesz ;] Podaj wynik polecenia:

cat /proc/asound/cards

lspci -k

Amarok używa globalnych ustawień ale kadu czy inny program poza gałezi kde m a w ustawieniach wybor karty muzyczne to wyvbiesz pulse audio w ustawieniach :).

Kapkę za późno napisałeś że urwę, doinstalowałem póki co i zaczęło grać :D, zaraz zobaczymy czy się nie popsuje, bo czasem wcześniej już też grało, a potem nie.

Tylko że zainstalowałem i nic więcej nie klikałem… zaczęło grać

a to wynik polecenia:

Sorki za taki długi tekst, nie wiem jak tu zrobić zwijany spoiler.

Dodane 30.04.2013 (Wt) 23:06

No i po restarcie się urwało :stuck_out_tongue: znaczy vlc niby gra, amarok gra a przeglądarka nie ;D

Samo KDE też nie zagrało na starcie.

Dodane 30.04.2013 (Wt) 23:12

Wydaje się że wszystko gra prócz przeglądarki.

Ustal nazwy modułów jądra z jakich korzystają karty dźwiękowe. Zajrzyj tutaj:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Ad … sound_card

i stosownie do tego przewodnika ustal domyślną kartę dźwiękową. PulseAudio radziłbym wywalić. Im mniej “skomplikowania” tym lepiej. Daj znać czy działa.

Podaj wyniki wszystkich komend, o które pytałem.

W konfiguracji Biosu w sekcji Integrated Peripherals wyłącz Azalia Codec , integra zamilknie.

możesz mi to przełożyć na nasz? Kapkę krucho u mnie z angielskim o ile proste rzeczy rozumiem tak tu mam problem dokładnie zrozumieć, a nie chce popsuć coś sobie w systemie ;>

PulseAudio finalnie wywaliłem bo nic nie pomogło :frowning:

Podaj wynik:

lspci -k

masz kilka postów temu :wink:

Według wiki Archa, aby ustawić domyślną kartę powinieneś przygotować plik /etc/modprobe.d/alsa-base.conf z zawartością

options snd slots=snd_ca0106,snd_hda_intel

options snd_ca0106 index=0

options snd_hda_intel index=1

Wyłączyłem kartę zintegrowaną. Przeglądarka dalej nie gra, reszta gra :stuck_out_tongue: Kompletnie już nie rozumiem

Na raz vlc, amarok, kadu też grają jak coś.

EDIT: Już się zabieram za zrobienie pliku :slight_smile:

Dodane 30.04.2013 (Wt) 23:53

Mam mały problem, nie mogę zrobić tego pliku bo nie moge odpalić nic z prawami roota aby tam zrobić plik o.O

dolphina też nie mogę, odpalić to samo.

przez nano da się jakoś nowy plik zrobić?

Po utworzeniu pliku oraz restarcie komputera podaj jeszcze wynik polecenia:

cat /proc/asound/cards