Bad sectory na dysku zewnętrznym - czym to naprawić?

Dzień dobry,

Szukam pomocy.

Na moim dysku zewnętrznym około 2 lata od zakupu zaczęły pojawiać się bad sektory i jest naprawdę źle - jeśli jedna kratka to 244 MB danych, to mam tych kratek około 30 :frowning: (sprawdzone programem HDDTUNE)

Na dysku tym trzymam rodzinne filmy, zdjęcia, dlatego mam ogromną prośbę o pomoc w uratowaniu tych danych.

Czy jest szansa przenieść dane alokowane w bad sectorach w inne miejsce i w ten sposób odzyskać dostęp do całości danych?

Dysk obecnie zajęty jest w około 99%.

Podaj SMART dysku (HD Tune zakładka Health).

Niezwłocznie zrób kopię plików.

Gdy włączam HDDTune i wybieram dysk zewnętrzny (nie wewnętrzny), to nie mam nic w okienku.

Kopiowanie … Nie mogę zrobić całości kopii, bo mi wyskakuje komunikat, że nie może odczytać danego zdjęcia, filmu i nakazuje mi klikać “Dalej”, pomijając konkretny plik.

Podaj odczyt SMART z CrystalDiskInfo Portable wypakuj i uruchom (zmień ustawienia, Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]), pokaż screena z programu (wszystkie parametry).

Proszę bardzo (dałem 10 [DEC] 1 byte, a było jeszcze 2 byte):

dyskpscn.jpg

EDIT:

Dałem opcję RESCAN, bo to chyba trzeba kliknąć, żeby jakieś cyferki wyskoczyły (nie znam się na tym) i teraz jest tak:

dyskpscn2.jpg

Przecież można ustawić samo 10 [DEC].

Parametr C5 (podświetlony na żółto) to sektory czekające na wydzielenie z puli używanych sektorów.

Skopiuj wszystkie ważne pliki z dysku!

Uruchom wiersz poleceń, wpisz chkdsk f: /f i Enter.

Podaj nowy SMART.

Żółta kropka przy dysku systemowym (partycje C i E) informuje o problemie z dyskiem (pokaż SMART dysku systemowego).

Podaję samo 10 [DEC] dla dysku zewnętrznego (z bad sectorami):

dyskpscn3.jpg

Podaję również samo 10 [DEC] dla dysku systemowego:

dyskpscn4.jpg

Dodane 02.06.2013 (N) 20:42

To zabieram się za kopiowanie danych - jak to najlepiej zrobić? Po prostu w Windowsie? Nawet jak mi nakazuje klikać dalej przy błędnym pliku?

Dysk systemowy jest w złym stanie, 131100 relokowanych sektorów (bad sektry).

Dysk przepracował 30023 godziny (cud że jeszcze działa).

Ok, czyli co mam robić, bo nie bardzo rozumiem, że jest w złym stanie. Komputer ma 7 lat.

Kupić nowy dysk?

A co z tym dyskiem zewnętrznym, da się go uratować?

Nie wiadomo ile jeszcze ten dysk podziała (miesiąc czy może rok, najgorsze jest to że nie wiadomo kiedy dojdzie do awarii).

Prędzej czy później.

Dziękuję za pomoc. Będę szukał czegoś.

A co z tym dyskiem zewnętrznym, da się go uratować?

W takich przypadkach zaleca się zrobić zerowanie (usunie wszystko z dysku) i remap dysku.

To poprawi kondycję powierzchni użytkowej dysku (ale nie zmieni ogólnego stanu).

Dobrze, dzięki falcon89. Teraz szukam miejsca wolnego na innym komputerze na dane z dysku zewnętrznego z bad sectorami. Jak to zrobię, spróbuję zrobić kopię tego, co się jeszcze da skopiować.

A gdy by się nie dało skopiować, to nie ma szans na odzyskanie tych danych, które Windows nie może skopiować??

Jeśli są to uszkodzenia fizyczne to nie ma szans.

Komenda chkdsk ma za zadanie odzyskać uszkodzone sektory.

Czy przypadkiem dysk nie był odłączany bez odmontowania go (przez Bezpieczne usuwanie sprzętu)?

Pisałeś o tym:

Uruchom wiersz poleceń, wpisz chkdsk f: /f i Enter.

Podaj nowy SMART.

Włączyłem to, usunął jakieś tam błędy…

Po ponownym włączeniu CrystalDiskInfo wygląda to tak (dysk zewnętrzny):

dyskpscn5.jpg

PS.

Być może zdarzyło się, że został wyłączony bez opcji “Bezpieczne usuwanie sprzętu”, ale w zdecydowanej ilości przypadków, jeśli już, to dysk był odłączany po zamknięciu systemu Windows w ogóle (żeby nie narażać dysku właśnie na błędy)

Jeśli już skopiowałeś wszystkie pliki to można zabrać się za zerowanie.

Zerowanie (usunie wszystko z dysku) możesz wykonać przy pomocy HDD Low Level Format Tool (możesz pobrać wersje portable, nie wymaga instalacji).

Uruchom program, wybierz dysk (tylko się nie pomyl !), Continue, zakładka LOW-LEVEL FORMAT i kliknij FORMAT THIS DEVICE (zerowanie może trochę potrwać, w szczególności przy dysku na USB).

Po zerowaniu podaj nowy SMART dysku.

Niestety, nie mogę skopiować wszystkich plików, gdyż przy niektórych wyskakuje, że odczyt jest niemożliwy i klikam “POMIŃ”, i kopiuje się dalej…

Dodane 04.06.2013 (Wt) 6:22

Ok, LOW LEVEL FORMAT wykonany. Wyskoczył komunikat w tym programie żeby zrobić partycję.

Jak to zrobić?

Dysk nie jest widziany przez Windowsa w ogóle teraz.

Podaję informacje z CrystalDiskInfo po Low Level Formacie:

dyskpscn6.jpg

Niestabilne sektory (C5) zniknęły.

Inicjowanie dysku

http://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc782513(v=ws.10).aspx

http://telewizory.blogspot.com/2010/01/instalowanie-dysku-sata.html

Jak zainicjować dodatkowy dysk twardy…

Chyba się udało - sformatowałem go w tym menedżerze jeszcze (nie szybko) i dopiero co skończył.

Wygląda na to, że operacja zakończona, chociaż brakuje 20 GB danych (już chyba nigdy się nie dowiem co to było) :frowning:

Szkoda, że dzisiejsze dyski twarde wcale nie są “pewniejszym” sposobem zachowania danych niż dyskietki 1.2 czy 1.44, które się używało. :expressionless:

Dziękuję za pomoc!

Monitoruj stan dysku.