Bardzo lekka przeglądarka na Windows XP

Witam

Od jakiegoś czasu uczę tatę obsługi komputera. Chciałem dać mu jakiegoś PC, niestety ze względów finansowych udało mi się zdobyć tylko taki zabytek:

CPU: Intel Pentium 4 taktowany 2 Ghz

RAM: 256 MB DDR 266 Mhz

GRAFIKA: Jakaś integra Intela

DYSK: HDD 20 GB 4200 rpm

OS: Windows XP Professional

Czy istnieje lekka i prosta w obsłudze dla laika przeglądarka na taki sprzęt? Jeśli tak to jaka?

Żadnej obecnie tworzonej aplikacji na tym nie uruchomisz. Sam windows xp czy linux przy samym uruchomieniu zje den ram na śniadanie. Zainwestuj w pamięć albo oddaj to do jakiegoś muzeum bo nigdzie indziej się nie nadaje. Teraz 2gb ram i dwurdzeniowy procesor to minimum do w miarę swobodnej pracy z aktualnym oprogramowaniem.

Niestety ta ilość pamięci RAM jest niewystarczająca dla samego systemu.

Podaj model płyty głównej to zobaczymy ile można tam wsadzić pamięci i ile to może kosztować

 

Pamięć na sam system wystarczy. Jakieś 10 lat temu sam miałem XP na komputerze z 256 MB i jakoś chodził, nawet przeglądarka działała szybko.

Avant browser. Bardzo mało pamięci potrzebuje. http://www.dobreprogramy.pl/Avant-Browser,Program,Windows,13168.html

slimjet/palemoon :slight_smile: slimboat jest jeszcze lżejszy ale tam już wszystko nie działa na niej :slight_smile:

Za cenę w przybliżeniu taką jaką podaje @MrBeckham666 kupisz na rocznej gwarancji coś co będzie dobre i ustoi na tym wszystko, co obecnie zwie się wspieranym Windows. Najlepiej z wbudowanym głośniczkiem (mniej kabli) np. coś z HP, np. HP compaq dc5850 lub tańszy (nieco ponad 100zł z dostawą do domu), dla taty będzie pewnie spoko taki http://allegro.pl/hp-dc5750-athlon-64-3500-2-2ghz-2gb-80-dvd-dt-xp-i5858415619.html I jak postawisz na tym tacie np. Lubuntu to będzie zasuwał, XP też odnajdzie się świetnie, tylko czy ja wiem żeby tak  z niewspieranym systemem do netu?.. To może lepiej Vistę w lżejszej wersji? 

 

Ale niektórzy chyba nie zrozumieli problemu - nie ma kasy na jakąkolwiek rozbudowę, ani tym bardziej na nowego kompa…

Co do przeglądarek to przetestuję wymienione propozycje, no może poza ie6:P

Skoro padło tyle propozycji przeglądarek to zadam pytanie z tej samej kategorii: Przydałby się jakiś klient email. Musi być po polsku, jak najprostszy w obsłudze(tata gubi się w programach z masą przycisków typu Office Outlook czy Word) no i lekki. Znajdzie się coś takiego?

Co do Linuksa - jako, że jestem Linuksiarzem to mysłałem na jakimś lekkim distro, ale siostrze spodobały się gierki Windows only, w które pogrywa na tym PC. :ap

Nie proponowałem Ci slimjet, bo regularnie używam komputera z XP i 512 Mb Ram i chodził bardzo wolno, podobnie jak Chrome i Opera. Firefox jest znośny, IE6 jeszcze szybszy, ale ogólnie korzystałem z Firefoxa, mimo że czasem zamuli.

Może u Ciebie Slimjet będzie szybszy.

Prosiłem abyś podał model płyty głównej, ile ma slotów pamięci?

Przecież 512 MB DDR kosztuje poniżej 10 zł !!!

jak dokupisz tyle od kogoś w okolicy to będzie o niebo lepiej działać!

 

Zrozumiałem, że nie masz kasy i wiem doskonale co to znaczy, też mam bardzo mało i poniekąd egzystuje na kredyt. Ale na tym komputerku z taką ilością pamięci nie da się obecnie pomykać po necie. Dlatego zapodałem Ci link do sprzedawcy, który ma dobrą opinię, do aukcji z komputerkiem na którym Twój tato nie czekałby aż mu się coś odwiesi. Taniej ciężko kupić coś, co nada się do netu, a to mogłoby służyć 2 lata zapewne jeszcze a gdyby rozbudować lekko, to może i dłużej? I przede wszystkim postawisz na tym i będzie chodził każdy obecnie wspierany system - się powtarzam.

Jeśli nie masz grosiwa na (może ktoś Ci pożyczy, może masz coś do sprzedania… - zdarza się…) i zostaniesz przy tym, to w necie tato na nim nie poszaleje a przy ciągłych zwiechach zacznie się zniechęcać, nawet RAM 512 choćby dziś poszło to za kilka miesięcy to już będzie za mało.

Wg. mnie (też kogoś z rodziny uczyłem) osoba, która się uczy obsługi powinna mieć komputer tylko do własnej dyspozycji na czas zanim obejmie co i jak, ale to moje zdanie.

Jeśli dołożysz tam pamięci, przy takim procesorze, to przypuszczam że ta płyta obsługuje z 1GB, to by wystarczyło żeby szło. Wówczas jeśli siostra jest mocno przywiązana do XP, to podziel dysk na pół (u mnie XP stoi na 4 GB - no okrojony na nLite, ale na 8,5-9 ustoi pełny z potrzebnymi aplikacjami dobrze byłoby choćby małą partycję wydzielić i przenieść tam “Moje dokumenty”, bo wtedy zyskujesz ze 20 - 30 sekund podczas uruchamiania, ale wg. uznania) i postaw za Windows XP jakiegoś Linuksa ze środowiskiem LXDE. Skoro sam korzystasz z Linuksa, to spokojnie możesz uczyć posługiwania się internetem tatę z poziomu Linuksa zamiast z niewspieranego XP. Jeżeli jednak zostaniesz przy XP, co raczej średnio wskazane byłoby polecać, to po dołożeniu pamięci spróbuj jak działają te przeglądarki: https://sourceforge.net/projects/kmeleon/files/k-meleon/1.5.4/K-Meleon1.5.4pl-PL.exe/download?use_mirror=iwebdownload=  to K-Meleon 1.5.4 w pełni spolszczony, ma niskie wymaganie, ale jest trochę już nieaktualny (tak jak XP;)).

Piszę to bez złośliwości itp. - po prostu tak jest, że jeżeli sytuacja

ma dominować i przekreślać możliwość rozbudowy w cenie do 20 zł, to chyba najsłuszniej oddać komputerek siostrze do gier, a na komputerek dla taty po woli odkładać i kiedyś jakiś zakupić. Magiczne czary mary tutaj nie zadziała:( 

@keromatsu Nie traktuj tego jakbym Cię pouczał - po prostu takie są fakty, internet jest coraz cięższy i aplikacje do korzystania z niego również.

 

Co do klienta poczty, to lekki jest np. ten http://www.dobreprogramy.pl/Claws-Mail,Program,Windows,42128.html  , ale nie wiem czy nie za dużo ma troszeczkę tych funkcji.

@Robin-Otzi nie zamoerzam rozbudowywać tego kompa, ale skoro potrzebujesz tej imformacji: płyta główna to Dell Optiplex GX260

Chodzi mi o to, że aby system chodził chociaż w miarę przyzwoicie, to NIEZBĘDNA jest większa ilość pamięci RAM!

Rozumiem, że nie masz możliwości przeznaczenia na rozbudowę nawet najmniejszej kwoty, ale może ktoś z forumowiczów znajdzie na dnie szafy np. dwie kości po 512MB DDR i będzie mógł ci wysłać!

Wiesz może, czy masz aktualnie jedną kość pamięci?

Mam włożoną jedną kość DDR 256 MB taktowaną 266 Mhz

Lepiej linuxa zainstaluj, ja dużo lat temu też miałem takie coś z 256 mb ramu, i Debian z lxde chodził bez zarzutów(nawet z mozillą), więc wciskanie, że taki komputer nie nadaje się do niczego to pop prostu bzdura. 

No właśnie “dużo lat temu”, obecnie, to musiałaby być starsza wersja,  wg. mnie najnowszy Debian będzie potrzebował 512 żeby śmigać, ale można pobrać i sprawdzić.

Ale swoją drogą (mogę się mylić), to ten komputer co prawda może nadawać się do wielu rzeczy, ale bez dołożenia tam pamięci, to do internetu może służyć raczej jako taki na którym można testować co się uruchomi a co nie. Choćby odpalenie filmiku na youtube zatnie go jeśli da się w ogóle załadować wcześniej stronę.  Niemniej oczywiście próbować warto, najwyżej okaże się że nie wypaliło. Ja też używam między innymi “archaików”, ale internet na nich sobie odpuściłem, bo sytuacja kiedy odpalenie przeglądarki żre wszystkie zasoby i zapoczątkowuje czas, który trzeba odczekać do momentu kiedy będzie w gotowości by działać itp. to o zgrozo…, ale wg. upodobań…  Po prostu co do mnie, to po czterdziestce cierpliwość już nie ta :wink:

 

dokłądnie osoba który sie uczy powinna się uczyć na sprzecie który działa w miare. jak trzeba bedzie na każdej operacji czekać i czekać no to co to za nauka :slight_smile:

Jak podajecie przeglądarki, to przy jakich ustawieniach i z jakimi dodatkami, podawajcie, ile RAMu zajmuje.

Pojęcie lekka przeglądarka ma pobierać według potrzeb @kromatesu niecałe 100MB RAM - taka jest sugestia, bo do dyspozycji jest RAM 256MB. Zakładając następnie ustawienie na sztywno wielkość początkowa stronicowania 750MB i wielkość maksymalna 750MB stronicowania, czyli tak zwane ustawienie na sztywno, to system XP w tym przypadku będzie przydzielał pamięć do 1GB na tym leciwym sprzęcie.

Nawet Firefox pójdzie przy oszczędnych ustawieniach, a palemoon atom, to aż się prosi. Oto z kilkoma dodatkami ustawiony na sztywno:

http://postimg.org/image/t1vdv5c7r/

Do tego office, player, flipbook maker i wiele innych programów. Ale bez antywirusa. Wystarczy ghostery, (w opcjach wszystko zaznaczone), żeby nic nie wlazło.

Co do seamonkey - to przy jakich ustawieniach ile bierze? Zaciekawiła mnie ta propozycja. A na Linuxie, to taki Firefox mniej bierze pamięci, niż na Windowsie? Zaciekawiła mnie ta propozycja, żeby Linux.

Bez konkretów, to wiara w chmurze.

System zabiera zdecydowanie mniej zasobów i jest o niebo lepsze zarządzanie pamięcią ram-swap. A nie tak jak windows. Poniżej 1gb ram, więcej operacji wykonuje dysk niż sama pamięć operacyjna.

Dodam tylko że na linuxie firefox to nie jedyna przeglądarka :wink:

Zrozumiałem z tej wypowiedzi, że lekki Linux bardziej ma obciążać dysk, a mniej pamięć… Była to negatywna ocena Linuxa?

Miało być podane, że Linux bardziej obciąża procesor, mniej pamięć?