Bluescreeny: nv4_disp.dll, ntoskrnl.exe, ntfs.sys

Witam Szanownych Forumowiczów! :smiley:

Od formatu (jakiś miesiąc temu) borykam się z różnorodnymi Bluescreenami… Oto niektóre z nich:

  • ntoskrnl.exe - o ile dobrze pamiętam to jest proces jądra systemu…

  • Win32k.sys - jakiś plik systemowy…

  • nv_4disp.dll - pierwszy raz mam Bluescreena z powodu tego pliku :smiley: Raczej nie podejrzewam, aby grafika była winowajczynią…

Najczęściej pojawiały się BSODy ntoskrnl.exe. I teraz tak:

  • Memtest86 - wypalony na płytkę, cały jeden test - 0 błędów.

  • 3Dmark05 - Na 1 teście CPU wychodził “Raport bla bla…”. Po restarcie jednak poszło wszystko gładko, a uzyskany wynik w normie - 17100 Smarków :wink:

  • Temperatury - w normie (CPU max 45, GPU 75).

  • NOD32 - 0 wirusów.

  • Naprawiałem caly system z płytki Windowsa (oryginał) - wszystko zakończyło się powodzeniem, myślałem, że koniec problemów. Po zainstalowaniu aktualizacji, kilka dni później… BSOD :smiley:

Do tego często zdarza się, że jak pobieram coś z Mozilli, otwieram pobrany plik wyskakuje błąd najczęściej informujący o zepsutym pliku “This file can be corrupted…”. Zauważyłem, że dzieje się tak tylko z większymi plikami. Po restarcie wszystko chodzi cacy.

Podczas grania w Counter-Strike czasem zdarzają się zwiechy…

Podczas otwierania jakiegokolwiek folderu (zwykły folder, Mój Komputer itd itd.) napotkał mnie 2 razy błąd “Explorer.exe zostanie zamknięty… Raport bla bla…”

Przy tym wyżej raz miałem jeszcze dokładnie to samo z drwtsn32.exe (Doctor Watson :wink: )

Nie sądzę, aby procek nie wytrzymywał, grafika, płyta, czy może zasilacz (wszystko w sigu)…

Logi z HJT: http://www.wklej.org/id/186260/

BTW: Wiem, że od razu mogę walnąć formata i jakby dalej nękały mnie BSODy sprawdzić czy to wina OC, ale nie na tym rzecz polega. Wolałbym się dowiedzieć czym to jest dokładnie spowodowane i wiedzieć czego nie robić w przyszłości. Może przy tym zaoszczędzę czas i pliki, a będę dalej mógł się cieszyć 3,1GHZ na procku :smiley: :wink:

Z góry wielkie dzięki!

GPU 75 stopni w Celcjuszach?

@UP

To jest normalna temperatura tych kart (GF 8800GTS 640MB G80).

Ok. Na razie po formacie 0 BSODów. Do tego naprawiłem problem BIOSu “No IDE Master H.D.D. detected” - po prostu przełożyłem dysk na gniazdo SATA 2 (Pamięci, z których system ma być czytany powinny być podłączone na SATA 1/2/5/6 - tych czerwonych, mobo Asus P5K-E, na innych Asusach powinno być podobnie). Dla tych co mieliby w przyszłości podobny problem. Na BSODy podziałał chyba tylko format.

Dzięki za pomoc xD

Dodane 02.11.2009 (Pn) 23:08

Eh… Ponawiam temat.

Po tych kilku dniach od formatu:

30.10 - Bluescreen nv4_disp.dll.

2.11 - Bluescreen ntfs.sys

2.11 - Bluescreen win32k.sys

Już mi ręce opadają… Może macie jakieś pomysły? Wszystko pobierane/instalowane (łącznie z systemem) oryginalne… Może macie jakieś pomysły jak rozwiązać problem? :frowning:

O tak, wiele pomysłów.

Chcesz znać wszystkie, czy wystarczą te będące rozwiązaniem problemu?

Wszystkich nie wypisze, bo mi sie literki na klawiaturze ścierają. Natomiast podanie pasujących rozwiązań wymaga znajomości:

  • pełnej konfiguracji sprzętu (modele - hasła typu “zasilacz 400W” czy “dysk 300GB” nic nie wnoszą)

  • danych SMART dysku (HD Tune zakładka “Health”)

  • napięć i temperatur idle/stress (wykresy OCCT są do tego celu najlepsze - o ile uda się je zrobić, napięcia sprawdzamy miernikiem)

PS memtest 86(+) puszcza się na co najmniej godzinę (lub 3-4 pełne przebiegi w trybie rozszerzonym)

Sprawdź Smart dysku twardego.

Nic nie napisałem, bo miałem wszystko w sygnaturce. Niedawno ją zmieniłem, więc opiszę konfigurację:

  • Asus P5K-E (temp ~40 - 50*C) (NB 1,25V)

  • Core 2 Duo E6550 2,33ghz @ 3,1ghz cooled by Scythe Mugen II 1,4V

  • GoodRam 4GB 800mhz CL5 @ 876mhz CL5 1,85V

  • Nvidia GeForce 8800 GTS 640MB (G80!)

  • Chieftec CFT-12S-560A 560W

  • WD Caviar 250GB

Zapuszczałem w HD Tune Error Scan - 0 bad sectorów, zapomniałem o tym wspomnieć :wink: , w zakładne “Health” wszystko oznaczone jest jako “OK”.

Temperatury są na bank w porządku - w obudowie mam dobry przewiew zbudowany z 3 coolerków, C2D nie przekracza w stresie 50*C, napięcie 3.3V jest niemalże idealne (odchylenia w granicy 0.05V), 5V podobnie, natomiast 12V ~ 11,7V. Mogę zaraz zarzucić wykresami :wink:

Daruj sobie :wink:

Niestety, ale nie jestem taki głupiutki, jakby problem był taki łatwy bym go rozwiązał, a zanim zaśmieciłem forum wykonałem wiele testów. :wink:

BTW: Temperatura dysku nie przekracza 41*C w stresie (wspominałem o przewiewie? :wink: ). A jeśli zaraz padną teksty typu “dobrze zbudowałeś przewiew…?” mogę dokładnie wszystko rozrysować na rysunkach wraz z dokładną datą produkcji i oznaczeniem wiatraczków :wink:

Edit:

OK. Jestem po testach OCCT. I powiem szczerze, że dość blado wyszło, nie mam pojęcia z jakiego powodu. Procesor rozgrzał się do 60*C (tutaj akurat może czas na nową pastę), jednak przy obu testach CPU błąd wywaliło już po 5 minutach…

Galeria wykresów

Nie wiem co może być powodem tak słabego wyniku. Być może błędne ustawienia OC? Ale jakie… :smiley: W BIOSie przywrócę ustawienia standardowe i przeprowadzę test.

Edit2:

Dobra… Teraz naprawdę nie wiem co jest nie tak. Błąd wywaliło po równo 5 minutach, według mnie wszystko wygląda OK (początkowy Vcore jest wynikiem przywrócenia wszystkiego default/auto, czyli również EIST - zmiana parametrów na niższe, kiedy procesor nie jest obciążony).

Galeria wykresów

Eh… Ręce mi opadają. Nie mam pojęcia co jest nie tak… :frowning:

Dzięki za odpowiedzi :frowning:

OK, to jest ostatni mój post w tym temacie.

Bez znaczenia, to nic nie wnosi do sprawy. Ważne są dane, a nie “diagnoza” robiona przez program na podstawie błędnie zadanych wartości granicznych.

Dysk jest za ciepły (ale modelu nie podałeś, może to wykonanie “tropikalne”), temperatury chipsetu nie widzę. Napięcie +12V za niskie - jeśli wierzyć pomiarom programowym (nie wierzę, na płytach Asus P5K nawet program Asusa przekłamuje pomiary napięć). Mieści się w granicach normy ATX, ale to nie jest zasilacza za 30 PLN i powinno być bliskie nominalnemu (płyty główne “nie lubią” niskiego napięcia +12V, układ zasilania procesora może mieć problem z utrzymanie napięcia Vcore przy skokach obciążenia).

… które nic nie dały.

Sprawdzałeś temperaturę chipsetu? palcem, nie programem?

Co może być uszkodzone? moje typy, z podanym przybliżonym prawdopodobieństwem trafienia:

10% że uszkodzony dysk; 30% - płyta główna/procesor (nie da się tych dwóch rzeczy zbadać razem tak żeby wynik był jednoznaczny); 30% - zasilacz lub dowolne urządzenie wejścia/wyjścia (klawiatura, mysz, czytnik kart, drukarka); 30% - pozostałe “ciekawe przypadki” (w tym miejscu szczególnie pozdrawiam pamięci)

Opieram się na niepełnych danych, więc margines błędu spory. Z tym że uszkodzenie jest proste do zdiagnozowania - w serwisie.

Pojawianie się błędów w teście OCCT przy nominalnych ustawieniach (wszystkiego?) świadczy o tym że problem/uszkodzenie występuje niezależnie od OC. Czyli albo system (można wykluczyć, był reinstalowany - chociaż w tym przypadku dla celów serwisowych instalował bym własną kopię systemu na swoim dysku), albo sprzęt -> w tym karta graficzna, urządzenia sieciowe (często bywają przyczyną “ciekawych” problemów z komputerami) i samo “otoczenie” komputera (peryferia, monitory, zasilanie itp). Nic czego nie dało by się wykryć na serwisie, albo mając dostęp do podzespołów. No niestety, najprostszą (i zarazem najpewniejszą) metodą stosowaną w diagnozowaniu uszkodzeń komputerów jest “podmianka”.

END

beztytuuptg.png

Proszę bardzo…

Nie podałem nazwy dysku, ponieważ jestem pewien na 100%, że nie jest za ciepły. Koło 40*C to standardowa temperatura. Dysk to WD Caviar 2500AAKS.

Bo skoro temperatura chipsetu od początku była OK (0 błędów), a jedyne co zrobiłem to zmieniłem obudowę i dodałem 3 wiatraki do obudowy, to raczej niemożliwe, żeby temperatura była jakimś cudem wyższa (nawet po przywróceniu standardowych ustawień?).

Czyli według Ciebie Error Scan, 3DMark, Orthos to testy, które nic nie dają? …

Dlatego je wykonałem.

Peryferia były identyczne, jak jeszcze nie miałem problemów. Monitor tak samo…

Zaktualizuję BIOS (widzę, że jest nowsza wersja). Być może jakaś opcja w BIOSie, którą przeoczyłem powoduje błąd.

Dzięki za odpowiedzi.

BTW:

Sorry, ale żadnej łaski mi nie robisz pisząc tutaj. Nie chcesz pisać, nie pisz, nie wiem po co w ogóle zaczynasz gadkę swoimi tekstami, jaki to Ty jesteś lepszy.

EDIT:

Po zaktualizowaniu BIOSu, OCCT Linpack 1h - 0 błędów. Być może był błąd w poprzedniej wersji, być może przeoczyłem ustawienie, być może źle podkręcałem.

Tutaj daję wykresy: KLIK. Jak widać, wszystko jest w normie. Napięciem 12V bym się nie przejmował, jest stabilne, znajduje się w normie ATX, a zasilacz ma już 2 lata. Teraz zastanawiam się, czy problem się nie powtórzy po OC :wink:

Gdy pokaże się BSOD (dzieje się to dość rzadko) dam znać. Być może problem został rozwiązany.

EDIT2:

Kur… DE! Postanowiłem zrobić test OCCT trochę później, aby być pewien w 100%, że wszystko OK. Skończyłem grać w CoD4. Ok. Test. I co się okazuje? WYWALA PO 5 MINUTACH…

EDIT3:…

Wczoraj, koło 23 (jakieś 2,5h po teście wykonanym wyżej), postanowiłem tym razem zrobić test Power Supply (zamiast Linpack). Komputer chodził non-stop od poprzedniego testu, więc spodziewałem się gorszych wyników, dodatkowo z racji tego (że jak zauważyłem) Power Supply obciąża wszystko na MAX. Czasu niestety miałem mało, więc zapuściłem na 15 minut. 0 błędów, spodziewałem się po raz kolejny dziwnie po 5 minutach erroru. Teraz się zastanawiam, w jakim stopniu ten program przekłamuje? To jest dość dziwnie, jeszcze mnie nie wywaliło później niż po 5 minutach. Jak się wtedy nie zawiesi, to przechodzi bez problemu cały test! Trochę to dziwne…

Może jakieś pomysły? :frowning: