Bluescreeny: nv4_disp.dll, ntoskrnl.exe, ntfs.sys


(Toffik325) #1

Witam Szanownych Forumowiczów! :smiley:

Od formatu (jakiś miesiąc temu) borykam się z różnorodnymi Bluescreenami... Oto niektóre z nich:

 • ntoskrnl.exe - o ile dobrze pamiętam to jest proces jądra systemu...

 • Win32k.sys - jakiś plik systemowy..

 • nv_4disp.dll - pierwszy raz mam Bluescreena z powodu tego pliku :smiley: Raczej nie podejrzewam, aby grafika była winowajczynią...

Najczęściej pojawiały się BSODy ntoskrnl.exe. I teraz tak:

 • Memtest86 - wypalony na płytkę, cały jeden test - 0 błędów.

 • 3Dmark05 - Na 1 teście CPU wychodził "Raport bla bla...". Po restarcie jednak poszło wszystko gładko, a uzyskany wynik w normie - 17100 Smarków :wink:

 • Temperatury - w normie (CPU max 45, GPU 75).

 • NOD32 - 0 wirusów.

 • Naprawiałem caly system z płytki Windowsa (oryginał) - wszystko zakończyło się powodzeniem, myślałem, że koniec problemów. Po zainstalowaniu aktualizacji, kilka dni później.. BSOD :smiley:

Do tego często zdarza się, że jak pobieram coś z Mozilli, otwieram pobrany plik wyskakuje błąd najczęściej informujący o zepsutym pliku "This file can be corrupted...". Zauważyłem, że dzieje się tak tylko z większymi plikami. Po restarcie wszystko chodzi cacy.

Podczas grania w Counter-Strike czasem zdarzają się zwiechy...

Podczas otwierania jakiegokolwiek folderu (zwykły folder, Mój Komputer itd itd.) napotkał mnie 2 razy błąd "Explorer.exe zostanie zamknięty... Raport bla bla..."

Przy tym wyżej raz miałem jeszcze dokładnie to samo z drwtsn32.exe (Doctor Watson :wink: )

Nie sądzę, aby procek nie wytrzymywał, grafika, płyta, czy może zasilacz (wszystko w sigu)...

Logi z HJT: http://www.wklej.org/id/186260/

BTW: Wiem, że od razu mogę walnąć formata i jakby dalej nękały mnie BSODy sprawdzić czy to wina OC, ale nie na tym rzecz polega. Wolałbym się dowiedzieć czym to jest dokładnie spowodowane i wiedzieć czego nie robić w przyszłości. Może przy tym zaoszczędzę czas i pliki, a będę dalej mógł się cieszyć 3,1GHZ na procku :smiley: :wink:

Z góry wielkie dzięki!


(Dawid Czernek) #2

GPU 75 stopni w Celcjuszach?


(Toffik325) #3

@UP

To jest normalna temperatura tych kart (GF 8800GTS 640MB G80).

Ok. Na razie po formacie 0 BSODów. Do tego naprawiłem problem BIOSu "No IDE Master H.D.D. detected" - po prostu przełożyłem dysk na gniazdo SATA 2 (Pamięci, z których system ma być czytany powinny być podłączone na SATA 1/2/5/6 - tych czerwonych, mobo Asus P5K-E, na innych Asusach powinno być podobnie). Dla tych co mieliby w przyszłości podobny problem. Na BSODy podziałał chyba tylko format.

Dzięki za pomoc xD

-- Dodane 02.11.2009 (Pn) 23:08 --

Eh... Ponawiam temat.

Po tych kilku dniach od formatu:

30.10 - Bluescreen nv4_disp.dll.

2.11 - Bluescreen ntfs.sys

2.11 - Bluescreen win32k.sys

Już mi ręce opadają... Może macie jakieś pomysły? Wszystko pobierane/instalowane (łącznie z systemem) oryginalne... Może macie jakieś pomysły jak rozwiązać problem? :frowning:


(Ataserwis) #4

O tak, wiele pomysłów.

Chcesz znać wszystkie, czy wystarczą te będące rozwiązaniem problemu?

Wszystkich nie wypisze, bo mi sie literki na klawiaturze ścierają. Natomiast podanie pasujących rozwiązań wymaga znajomości:

 • pełnej konfiguracji sprzętu (modele - hasła typu "zasilacz 400W" czy "dysk 300GB" nic nie wnoszą)

 • danych SMART dysku (HD Tune zakładka "Health")

 • napięć i temperatur idle/stress (wykresy OCCT są do tego celu najlepsze - o ile uda się je zrobić, napięcia sprawdzamy miernikiem)

PS memtest 86(+) puszcza się na co najmniej godzinę (lub 3-4 pełne przebiegi w trybie rozszerzonym)


(Reksio009) #5

Sprawdź Smart dysku twardego.


(Toffik325) #6

Nic nie napisałem, bo miałem wszystko w sygnaturce. Niedawno ją zmieniłem, więc opiszę konfigurację:

 • Asus P5K-E (temp ~40 - 50*C) (NB 1,25V)

 • Core 2 Duo E6550 2,33ghz @ 3,1ghz cooled by Scythe Mugen II 1,4V

 • GoodRam 4GB 800mhz CL5 @ 876mhz CL5 1,85V

 • Nvidia GeForce 8800 GTS 640MB (G80!)

 • Chieftec CFT-12S-560A 560W

 • WD Caviar 250GB

Zapuszczałem w HD Tune Error Scan - 0 bad sectorów, zapomniałem o tym wspomnieć :wink: , w zakładne "Health" wszystko oznaczone jest jako "OK".

Temperatury są na bank w porządku - w obudowie mam dobry przewiew zbudowany z 3 coolerków, C2D nie przekracza w stresie 50*C, napięcie 3.3V jest niemalże idealne (odchylenia w granicy 0.05V), 5V podobnie, natomiast 12V ~ 11,7V. Mogę zaraz zarzucić wykresami :wink:

Daruj sobie :wink:

Niestety, ale nie jestem taki głupiutki, jakby problem był taki łatwy bym go rozwiązał, a zanim zaśmieciłem forum wykonałem wiele testów. :wink:

BTW: Temperatura dysku nie przekracza 41*C w stresie (wspominałem o przewiewie? :wink: ). A jeśli zaraz padną teksty typu "dobrze zbudowałeś przewiew...?" mogę dokładnie wszystko rozrysować na rysunkach wraz z dokładną datą produkcji i oznaczeniem wiatraczków :wink:

Edit:

OK. Jestem po testach OCCT. I powiem szczerze, że dość blado wyszło, nie mam pojęcia z jakiego powodu. Procesor rozgrzał się do 60*C (tutaj akurat może czas na nową pastę), jednak przy obu testach CPU błąd wywaliło już po 5 minutach...

Galeria wykresów

Nie wiem co może być powodem tak słabego wyniku. Być może błędne ustawienia OC? Ale jakie... :smiley: W BIOSie przywrócę ustawienia standardowe i przeprowadzę test.

Edit2:

Dobra... Teraz naprawdę nie wiem co jest nie tak. Błąd wywaliło po równo 5 minutach, według mnie wszystko wygląda OK (początkowy Vcore jest wynikiem przywrócenia wszystkiego default/auto, czyli również EIST - zmiana parametrów na niższe, kiedy procesor nie jest obciążony).

Galeria wykresów

Eh... Ręce mi opadają. Nie mam pojęcia co jest nie tak... :frowning:

Dzięki za odpowiedzi :frowning:


(Ataserwis) #7

OK, to jest ostatni mój post w tym temacie.

Bez znaczenia, to nic nie wnosi do sprawy. Ważne są dane, a nie "diagnoza" robiona przez program na podstawie błędnie zadanych wartości granicznych.

Dysk jest za ciepły (ale modelu nie podałeś, może to wykonanie "tropikalne"), temperatury chipsetu nie widzę. Napięcie +12V za niskie - jeśli wierzyć pomiarom programowym (nie wierzę, na płytach Asus P5K nawet program Asusa przekłamuje pomiary napięć). Mieści się w granicach normy ATX, ale to nie jest zasilacza za 30 PLN i powinno być bliskie nominalnemu (płyty główne "nie lubią" niskiego napięcia +12V, układ zasilania procesora może mieć problem z utrzymanie napięcia Vcore przy skokach obciążenia).

... które nic nie dały.

Sprawdzałeś temperaturę chipsetu? palcem, nie programem?

Co może być uszkodzone? moje typy, z podanym przybliżonym prawdopodobieństwem trafienia:

10% że uszkodzony dysk; 30% - płyta główna/procesor (nie da się tych dwóch rzeczy zbadać razem tak żeby wynik był jednoznaczny); 30% - zasilacz lub dowolne urządzenie wejścia/wyjścia (klawiatura, mysz, czytnik kart, drukarka); 30% - pozostałe "ciekawe przypadki" (w tym miejscu szczególnie pozdrawiam pamięci)

Opieram się na niepełnych danych, więc margines błędu spory. Z tym że uszkodzenie jest proste do zdiagnozowania - w serwisie.

Pojawianie się błędów w teście OCCT przy nominalnych ustawieniach (wszystkiego?) świadczy o tym że problem/uszkodzenie występuje niezależnie od OC. Czyli albo system (można wykluczyć, był reinstalowany - chociaż w tym przypadku dla celów serwisowych instalował bym własną kopię systemu na swoim dysku), albo sprzęt -> w tym karta graficzna, urządzenia sieciowe (często bywają przyczyną "ciekawych" problemów z komputerami) i samo "otoczenie" komputera (peryferia, monitory, zasilanie itp). Nic czego nie dało by się wykryć na serwisie, albo mając dostęp do podzespołów. No niestety, najprostszą (i zarazem najpewniejszą) metodą stosowaną w diagnozowaniu uszkodzeń komputerów jest "podmianka".

END


(Toffik325) #8

beztytuuptg.png

Proszę bardzo...

Nie podałem nazwy dysku, ponieważ jestem pewien na 100%, że nie jest za ciepły. Koło 40*C to standardowa temperatura. Dysk to WD Caviar 2500AAKS.

Bo skoro temperatura chipsetu od początku była OK (0 błędów), a jedyne co zrobiłem to zmieniłem obudowę i dodałem 3 wiatraki do obudowy, to raczej niemożliwe, żeby temperatura była jakimś cudem wyższa (nawet po przywróceniu standardowych ustawień?).

Czyli według Ciebie Error Scan, 3DMark, Orthos to testy, które nic nie dają? ...

Dlatego je wykonałem.

Peryferia były identyczne, jak jeszcze nie miałem problemów. Monitor tak samo...

Zaktualizuję BIOS (widzę, że jest nowsza wersja). Być może jakaś opcja w BIOSie, którą przeoczyłem powoduje błąd.

Dzięki za odpowiedzi.

BTW:

Sorry, ale żadnej łaski mi nie robisz pisząc tutaj. Nie chcesz pisać, nie pisz, nie wiem po co w ogóle zaczynasz gadkę swoimi tekstami, jaki to Ty jesteś lepszy.

EDIT:

Po zaktualizowaniu BIOSu, OCCT Linpack 1h - 0 błędów. Być może był błąd w poprzedniej wersji, być może przeoczyłem ustawienie, być może źle podkręcałem.

Tutaj daję wykresy: KLIK. Jak widać, wszystko jest w normie. Napięciem 12V bym się nie przejmował, jest stabilne, znajduje się w normie ATX, a zasilacz ma już 2 lata. Teraz zastanawiam się, czy problem się nie powtórzy po OC :wink:

Gdy pokaże się BSOD (dzieje się to dość rzadko) dam znać. Być może problem został rozwiązany.

EDIT2:

Kur... DE! Postanowiłem zrobić test OCCT trochę później, aby być pewien w 100%, że wszystko OK. Skończyłem grać w CoD4. Ok. Test. I co się okazuje? WYWALA PO 5 MINUTACH...

EDIT3:...

Wczoraj, koło 23 (jakieś 2,5h po teście wykonanym wyżej), postanowiłem tym razem zrobić test Power Supply (zamiast Linpack). Komputer chodził non-stop od poprzedniego testu, więc spodziewałem się gorszych wyników, dodatkowo z racji tego (że jak zauważyłem) Power Supply obciąża wszystko na MAX. Czasu niestety miałem mało, więc zapuściłem na 15 minut. 0 błędów, spodziewałem się po raz kolejny dziwnie po 5 minutach erroru. Teraz się zastanawiam, w jakim stopniu ten program przekłamuje? To jest dość dziwnie, jeszcze mnie nie wywaliło później niż po 5 minutach. Jak się wtedy nie zawiesi, to przechodzi bez problemu cały test! Trochę to dziwne...

Może jakieś pomysły? :frowning: