Boty spamowe - chronienie adresu email

Hej!

Ostatnio widząc adresy email w formie jaijdilajdl[at]o2[dot]pl naszło mnie pytanie - dlaczego boty spamowe nie zamienią sobie [at] na @ i [dot] na .?

Wydaje mi się że chodzi tutaj o wydajność ale mogę się mylić. Może któryś z forumowiczów może mi na to pytanie odpowiedzieć.

Pozdro

Pewnie zamieniają.

Najlepszym sposobem aby to sprawdzić jest utworzyć witrynę zawierającą kilkadziesiąt adresów e-mail…

ades@email.pl

adres1[at]email[dot].pl

adres2[a t]email [d o t]pl

etc.

… i co jakiś czas sprawdzać skrzynki w poszukiwaniu spamu.

To w sumie jak zamieniają to po co ten cyrk? Już chyba lepiej wkleić obrazek małpę i mieć spokój :slight_smile:

Nie można się uchronić przed spamem, więc “szyfrowanie” adresów to tylko utrudnianie życia innym użytkownikom Sieci (zwłaszcza tym najmniej doświadczonym).

Te zamiany nie są wcale skuteczne, jeżeli ktoś chce zdobyć adresy e-mail to takie tanie sztuczki go nie zwiodą. Pewnym rozwiązaniem jest posługiwanie się obrazem z adresem e-mail, ale i tak nie gwarantuje to skuteczności, przecież boty potrafią łamać CAPTCHA to z adresem e-mail też sobie poradzą. Choć oczywiście używanie grafiki jest bezpieczniejsze bo mimo wszystko zapewne bardzo mało botów skanuje obrazy w poszukiwaniu adresów e-mail.

Dziękuję za odpowiedź.