Instalacja drugiego windowsa

Witam :wink:

Mam takie pytanie, na dysku C mam zainstalowanego Windowsa 7, a na dysku D mam różne pliki. Więc chciał bym jeszcze zainstalować Windowsa XP i teraz moge zainstalować go na dysku D ? czy muszę zrobić jeszcze jedna partycję dla tego systemu?

Czekam na odpowiedz :slight_smile:

Bez naprawy bootloadera Windows 7 się nie obędzie i to niezależnie od tego, gdzie zainstalujesz XP. Systemy Windows należy ZAWSZE instalować od najstarszego do najnowszego.

Czyli teraz nie zainstaluje WinXP majac Win7…? eh… możesz mi wytłumaczyc baradziej o co chodzi z tym bootloaderem ?

zainstalujesz win xp ale niebedzie ci system xp widzial 7 takze automatycznie musialbys pokombinowac ale najprosciej by bylo najpierw xp potem 7 na innej partycji i 3 partycja na dane

jednym zdaniem

aha rozumiem, teraz musze Windowsa 7 przeinstalowac na XP i po instalacji dopiero instalowac Windowsa 7, eh troche zachodu z tym :wink:

W celu przywrócenia możliwości uruchomienia Visty/7 możesz użyć np. VistaBootPRO lub prostego narzędzia EasyBCD. Nie jest konieczna więc ponowna reinstalacja Win7.

A nie prosciej i praktyczniej bedzie postawic maszyne wirtualna?

ale o ile dobrze mi wiadomo to każdego bootloadera można dołożyć inny system, w partition magic 8 był program do bootowania systemów.

teraz to już się kompletnie zmieszalem… Może jedna osoba da jakąś dobrą rade i powie co i jak zrobić abym nie musiał na nowo robic teinstal Win7 później wgrywanie WinXP itd…

Pomocny artykuł http://nokiahacking.pl/przywracanie-boo … vt4100.htm

najprosciej jest tak jak mowilem mozna oczywiscie to ominac ale dla prostego uzytkownika najprostrza bedzie moja metoda :slight_smile:

No nie mów że wgranie programu i przywrócenie bootloadera jest trudniejsze od wgrywania kompletnego systemu.

No dokładnie, jest różnica między zainstalowaniem jednego programu i zaznaczeniu w nim odpowiednich opcji (i to jeszcze z podaną instrukcją), a kompletną instalacją systemu od samego początku, bo najpierw wypadałoby zadbać o backup swoich danych z tych partycji, później trzeba instalować system, sterowniki i programy - najważniejsza różnica: czas :smiley:

Dobra posłucham metody Longhorn2009 Ale mam jeszcze jedno pytanie, czy jak bede musial jeszcze podzielic partycje D na jeszcze jedną to czy bede musial ja sformatowac czy bede mógł sobie odjąc od niej jakies 80 Gb na windowsa XP? bez utraty plików? :smiley:

Aha dzieki Wam wszystkim, jesteście wielcy! :wink: Jutro bedę działać, ale mam tylko jeszcze takie pytanie… to co podal Longhorn2009 to oczywiście robic przed instalacja Win XP? :stuck_out_tongue:

Jeśli chodzi o przywracanie bootloadera Windows 7 przy użyciu programu VistaBootPRO czy EasyBCD, robisz już to po instalacji XP-ka, inaczej program nie miałby raczej czego przywracać skoro bootloader XP nie miałby nawet jak nadpisać tego bootloadera z Win 7. Innymi słowy: bez instalacji XP nie musiałbyś przeprowadzać żadnej z tych czynności, bo Windows 7 normalnie by się uruchamiał jako jedyny system w komputerze, tak jak to robi(/-ł) do tej pory. To najprostsza metoda bez konieczności reinstalacji Windows 7 - wydzielasz miejsce na XP z tego dysku D, instalujesz XP-ka, potem instalujesz w XP-ku program VistaBootPRO lub EasyBCD, przywracasz bootloadera według instrukcji Longhorna2009 , restart kompa i powinieneś mieć Menu z wyborem systemu, który chcesz uruchomić.

EasyBCD chyba ma opcję naprawy bootloadera, ale nie jestem pewny

Witam :wink:

Zrobiłem sobie dodatkową partycje na Windows`a XP, zainstalowalem go i zrobilem wszystko według instrukcji podanej od Longhorna2009.Zrobilem to z poziomu XP i wszystko zobiło się pomyślnie. Zrestartowalem komputer i nie mialem żadnego bootloadera z wyborem Windowsa, tylko od razu uruchamia mi sie Windows 7… Yyy… chyba cos nie tak jest…

Naprawe bootloadera robisz z poziomu Siódemki.

Zrobilem tą naprawe bootloadera z poziomu Siódemki, zerstartowalem system i znów nie pojawiło się Menu z wyborem systemu :frowning: