Jak zainstalować XP Home Edition na komputerze z XP Pro?

Witajcie :slight_smile:

Mam pewien problem i nie wiem jak go rozwiązać. W domu mam stary komputer z Windowsem Professional, jak się okazało wersję piracką.

Kupiłam płytę z oryginalną wersją Windowsa XP Home Edition (pisze na niej "Do rozprowadzania wyłącznie z nowymi koputerami PC) i chciałabym go zainstalować na komputerze. Nie ma na nim nic ważnego, nie potrzebuję kopiować żadnych plików systemowych.

Mój problem polega na tym, że nie wiem jak się za to zabrać. Czy włożyć tą płytę i postępować jak w tym wątku : reinstalacja-systemu-krok-kroku-t130197.html?

Serdecznie dziękuję za pomoc :slight_smile:

Tak, tylko nie zapomnij ustawić bootowania z CD/DVD na 1szym miejscu w biosie

KarolinaNs ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Już poprawiłam.

Niestety nie wiem co się dzieje, ale nie da się zrobić tego przez płytę. Po kliknięciu ENTER nie wyskakuje mi licencja tylko informacja, że nie mam żadnych dysków twardych.

Co to oznacza?

Bios ustawiony, płyta oryginalna, wymagania sprzętowe też ok.

Standardowy problem przy instalacji XP na komputerze z dyskami podłaczonymi do kontrolera SATA.

Masz trzy wyjścia:

  • Przełączenie w biosie trybu pracy kontrolera

  • Na początku instalacji podanie sterowników do kontrolera z dyskietki lub pena

  • dogranie sterowników do instalki za pomocą programu nLite

Kolejność rozwiązań problemu podałem od najłatwiejszego do najtrudniejszego.

Jak zmienić W BIOSIE? Nie mogę znaleźć opcji o “sata controller mode”

Prawdopodobnie tak. Jakie masz jeszcze inne opcje do wyboru? Jaka to dokładnie płyta główna?

ID płyty : i915-6A79VG0SC-00

Nazwa: nieznane

W BIOSIE już się pogubiłam, nie mogę znaleźć nic związanego z SATA.

(Typ BIOSU to Awkard Modular).

Prawdopodobnie będzie to pod pozycją “AHCI”

Sprawdź jakie masz dokładnie podzespoły w komputerze, użyj np. programu Speccy:

http://www.dobreprogramy.pl/Speccy,Prog … 15677.html

Po ściągnięciu, zainstalowaniu i uruchomieniu, odczekaj chwile aż sprawdzi Twój komputer, następnie wybierz z menu “Plik” opcję “Opublikuj zrzut” i podaj na forum tylko link do tego zrzutu (odpowiednia opcja pojawia się na ekranie - “Kopiuj do schowka” - na forum wklej ze schowka)

Pobierz w takim razie program CPU-z

http://www.dobreprogramy.pl/CPUZ,Progra … 13047.html

Odczytaj model płyty głównej w zakładce “Mainboard” i podaj na forum.

Gigabyte Technology

Model 8I915P-D

Intel i915P/i915G

Jeśli to twoja jedna z pierwszych przygód z BIOS to wszelkie zmiany zapisuj na kartce, każde menu i pozycję gdzie wchodzisz i dokonujesz zmian.

Ja bym spróbował to ustawienie:

ON-Chip SATA Mode

ustawić w tryb Non-Combined. Zapisz zmiany Save and Exit setup. Jakby coś się pogorszyło to cofnij zmiany, najlepiej na Auto.

Nie mam takiej opcji. Albo nie wiem gdzie szukac

Przejrzyj obrazki po kolei:

BIOS_3.png

BIOS_2.png

BIOS_1.png

Powodzenia ;]

Heh no faktycznie jest. Gapa ze mnie.

Próbuje instalować tego windowsa jeszcze raz.

Edit: nie ładuje mi nic z płyty. Pokazuje sie tylko ekran wyboru systemu.

Nie gapa - jeśli chodzi o BIOS to lepiej zapytać 10 razy niż skaszanić np. aktualizację BIOS, “bo koledzy z klasy powiedzieli, że po apgrejdzie można odblokować dodatkowych 40 rdzeni procesora” :smiley:

PS

Swoją drogą zamotany ten BIOS nieźle …

Jednak będę musiała przywrócić tamto ustawienie. Nie odczytuje mi nic z płyty, system loguje się normalnie.

Przy ładowaniu wyskakuje mi ekran wyboru systemu : XP Professional i coś o nazwie Recovery.

No to teraz w takim razie spróbuj jeszcze przestawić na Disabled. Teoretycznie ustawienie “Non-Combined” miało sprawić, by kontroler SATA przedstawiał się jako IDE/ATA …

Sprawdź też dokładnie kolejność urządzeń, gdzie BIOS szuka systemu (kolejność bootowania).

Płyta poszła, niestety dalej ten sam komunikat o braku zainstalowanych dysków twardych.

1st to CD, 2nd to hard disc

W BIOSie w ustawieniach podanych w http://forum.dobreprogramy.pl/jak-zainstalowac-home-edition-komputerze-pro-t509258.html#p3197542 przez marcin’82, na drugim ekranie (w On-Chip SATA Mode ) powinnaś wybrać opcję Non-Combined (koniecznie), a potem zapisz (F10) zmiany i wyjdź z BIOSu.

By zbootować z płytki możesz przy starcie komputera, jak się pojawią (na czarnym tle) napisy dotyczące płyty głównej, wcisnąć klawisz F12 i potem pojawi Ci się menu startowe i wtedy wybierz napęd CD-ROM. A jak wystartuje z płytki CD, to pojawi się komunikat o naciśnięciu dowolnego klawisza … - to wtedy naciśnij (szybko) jakiś klawisz (Enter, Spację, itp.), to uruchomi się instalacja Windows XP.