Jak założyć własny serwer ftp dostępny nie tylko w mojej sieci

Witam poszukuje programu do stworzenia własnego serwera ftp. Czy da się, aby inna osoba (z innej sieci, z innym ip) mogła się z nim połączyć.

Mój ruter to: Axesstel MV610

Mam zmienne IP.

Czy da się to jakoś zrobić?

Z góry dzięki za pomoc, :slight_smile:

jakubgross

na jakim systemie chcesz postawić serwer FTP?

Moge na windowsie 7, ale wolałbym na Linuxie (Ubuntu).

Hej,

Generalnie jak już wybierzesz oprogramowanie do stworzenia serwera FTP i uruchomisz je na komputerze, konieczne będzie przekierowanie w rowerze portu 21 na adres lokalny IP komputera z uruchomionych serwerem. Można także posłużyć się opcją DMZ. I kwestia ostatnia - zastąpienie konieczności wpisywania zmiennego adresu IP poprzez usługę w stylu DynDNS.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Jakie może to być oprogramowanie? Jak mam ustawić przekierowanie portu? Możesz mi trochę dokładniej wytłumaczyć? :slight_smile:

Gadmin proftpd na Ubuntu

Ale jak mam przekierować na port 21?

Ubuntu masz zainstalowane czy zwirtualizowane?

Hej,

W przypadku Windowsa sporo jest serwerów FTP. Sam zobacz: http://www.dobreprogramy.pl/Serwery-WWW-i-FTP-dla-specjalistow-IT,Programy,Windows,244.html, na przykład Home Ftp Server. Ja sam używam CeserFTP. :slight_smile:

W panelu zarządzania w routerze - opcja powinna nazywać się Port Forwarding.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zainstalowany na dysku. Nie lubię wirtualnych maszyn. :slight_smile:

port 21 powinien być domyślnie odblokowany jeśli nie to musisz go samemu odblokować w obie strony, program ci podałem wcześniej, jest w repozytoriach ubuntu

Windows na serwer to nie jest najlepszy pomysł… Na Linuxa serwerów jest multum, nawet niektóre z graficzną konfiguracją (ale też nie polecam tego rozwiązania). Jeden z serwerów z prostrzą, ale tekstową konfiguracją to vsftpd - jest dużo na necie tutoriali ds. konfiguracji. Co do przekierowania portu - zrobisz to w panelu routera.

 

EDIT: Jeżeli masz zmienne IP musisz użyć usługi typu dyndns, ale to na końcu. Najpierw skonfiguruj serwer i przekieruj port.

Czemu Windows nie jest dobry na serwer ftp? Jest dużo softu na oba systemy na windę filezilla server przykładowo

Nie wiem czy umiesz czytać, bo napisałem, że mogę postawić serwer albo na Windowsie, albo na Linuxie. Wybrałem jednak stawianie serwa na Linuxie. :wink: Jaką aplikacje do tego polecacie?

Jakub, tak może ciut poza tematem ale fajną opcją jest postawienie sobie takiego serwera ftp za pomocą kombinacji dobry router z USB + podpięty do niego dysk :slight_smile:

Serwery ftp na Linuksie są dość ciężkie w konfiguracji proftpd, vsftpd, pureftpd zaraz po zainstalowaniu umożliwiają dostęp użytkownikom w systemie na ich login i chasło do folderu domowego. Gadmin proftpd to nakładka graficzna na proftpd do konfiguracji innych programów znajdziesz opisy w Google.

To jak zrobić na Windowsie? Widzę, że na Linuxie to bardzo trudne. :wink:

na windowsie proste instalujesz program reszta masz już okienkowo :wink: jak to windows

Ale co mam zrobić po zainstalowaniu programu? Jaki wogule jest najlepszy twoim zdaniem?

Jako klienta używam filezilla i jest to najlepszy program do ftp,jak robią tak dobrego klienta to może warto sprawdzić ich serwer. Będę miał okazję jutro to sam go zainstaluje.

 

EDIT

teraz w domu na kompie sobie przypomniałem i mam dla ciebie prosty sposób na linuksie

instalujesz któryś z programów przykładowo vsftp

aptitude install vsftp

 

potem tworzysz nowego użytkownika w systemie przykładowo ftp

adduser ftp

 

logujesz się na to konto ftp na podaną nazwę użytkownika i hasło które utworzyłeś przy robieniu konta

czyli adres ip to adres ip komputera

nazwa użytkownika: ftp

hasło: to które ustawiłeś do użytkowika ftp

port: 22

 

masz gotowe konto ftp z dowolnego innego komputera z internecie