Jak założyć własny serwer ftp dostępny nie tylko w mojej sieci

(jakubgross) #1

Witam poszukuje programu do stworzenia własnego serwera ftp. Czy da się, aby inna osoba (z innej sieci, z innym ip) mogła się z nim połączyć.

Mój ruter to: Axesstel MV610

Mam zmienne IP.

Czy da się to jakoś zrobić?

Z góry dzięki za pomoc, :slight_smile:

jakubgross

(bart86) #2

na jakim systemie chcesz postawić serwer FTP?

(jakubgross) #3

Moge na windowsie 7, ale wolałbym na Linuxie (Ubuntu).

(Dimatheus) #4

Hej,

Generalnie jak już wybierzesz oprogramowanie do stworzenia serwera FTP i uruchomisz je na komputerze, konieczne będzie przekierowanie w rowerze portu 21 na adres lokalny IP komputera z uruchomionych serwerem. Można także posłużyć się opcją DMZ. I kwestia ostatnia - zastąpienie konieczności wpisywania zmiennego adresu IP poprzez usługę w stylu DynDNS.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(jakubgross) #5

Jakie może to być oprogramowanie? Jak mam ustawić przekierowanie portu? Możesz mi trochę dokładniej wytłumaczyć? :slight_smile:

(bart86) #6

Gadmin proftpd na Ubuntu

(jakubgross) #7

Ale jak mam przekierować na port 21?

(bart86) #8

Ubuntu masz zainstalowane czy zwirtualizowane?

(Dimatheus) #9

Hej,

W przypadku Windowsa sporo jest serwerów FTP. Sam zobacz: http://www.dobreprogramy.pl/Serwery-WWW-i-FTP-dla-specjalistow-IT,Programy,Windows,244.html, na przykład Home Ftp Server. Ja sam używam CeserFTP. :slight_smile:

W panelu zarządzania w routerze - opcja powinna nazywać się Port Forwarding.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(jakubgross) #10

Zainstalowany na dysku. Nie lubię wirtualnych maszyn. :slight_smile:

(bart86) #11

port 21 powinien być domyślnie odblokowany jeśli nie to musisz go samemu odblokować w obie strony, program ci podałem wcześniej, jest w repozytoriach ubuntu

(Szy Mat2) #12

Windows na serwer to nie jest najlepszy pomysł... Na Linuxa serwerów jest multum, nawet niektóre z graficzną konfiguracją (ale też nie polecam tego rozwiązania). Jeden z serwerów z prostrzą, ale tekstową konfiguracją to vsftpd - jest dużo na necie tutoriali ds. konfiguracji. Co do przekierowania portu - zrobisz to w panelu routera.

EDIT: Jeżeli masz zmienne IP musisz użyć usługi typu dyndns, ale to na końcu. Najpierw skonfiguruj serwer i przekieruj port.

(bart86) #13

Czemu Windows nie jest dobry na serwer ftp? Jest dużo softu na oba systemy na windę filezilla server przykładowo

(jakubgross) #14

Nie wiem czy umiesz czytać, bo napisałem, że mogę postawić serwer albo na Windowsie, albo na Linuxie. Wybrałem jednak stawianie serwa na Linuxie. :wink: Jaką aplikacje do tego polecacie?

(Osimaru) #15

Jakub, tak może ciut poza tematem ale fajną opcją jest postawienie sobie takiego serwera ftp za pomocą kombinacji dobry router z USB + podpięty do niego dysk :slight_smile:

(bart86) #16

Serwery ftp na Linuksie są dość ciężkie w konfiguracji proftpd, vsftpd, pureftpd zaraz po zainstalowaniu umożliwiają dostęp użytkownikom w systemie na ich login i chasło do folderu domowego. Gadmin proftpd to nakładka graficzna na proftpd do konfiguracji innych programów znajdziesz opisy w Google.

(jakubgross) #17

To jak zrobić na Windowsie? Widzę, że na Linuxie to bardzo trudne. :wink:

(bart86) #18

na windowsie proste instalujesz program reszta masz już okienkowo :wink: jak to windows

(jakubgross) #19

Ale co mam zrobić po zainstalowaniu programu? Jaki wogule jest najlepszy twoim zdaniem?

(bart86) #20

Jako klienta używam filezilla i jest to najlepszy program do ftp,jak robią tak dobrego klienta to może warto sprawdzić ich serwer. Będę miał okazję jutro to sam go zainstaluje.

EDIT

teraz w domu na kompie sobie przypomniałem i mam dla ciebie prosty sposób na linuksie

instalujesz któryś z programów przykładowo vsftp

aptitude install vsftp

potem tworzysz nowego użytkownika w systemie przykładowo ftp

adduser ftp

logujesz się na to konto ftp na podaną nazwę użytkownika i hasło które utworzyłeś przy robieniu konta

czyli adres ip to adres ip komputera

nazwa użytkownika: ftp

hasło: to które ustawiłeś do użytkowika ftp

port: 22

masz gotowe konto ftp z dowolnego innego komputera z internecie