Jak zoptymalizować vistę by działała jak windows seven

Troszku trudna sprawa na sam początek polecam zainstalowanie TuneUP Utilities 2009 lub 2010 .dostosowujesz wydajność masz komunikaty czy masz łącze internetowe,jaką masz prędkość łącza,czy korzystasz z sieci firmowej.Oraz parę innych zaleceń tego programu radze przyjąć wszystkie zalecenia,a efekty wizualne ustawić na harmonijne połączenie efektów graficznych z wydajnością.Następnie w pasku wyszukiwania wpisujesz regedit przechodzisz do HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters jeżeli używasz Visty parę dni masz wszystko zainstalowane klikasz dwa razy na EnableSuperfetch wpisujesz 0 EnablePrefetcher musi mieć wartość domyślną czyli 3 .Mile są widziane komentarze fachowców,bo dotychczas zalecali wyłączenie całkowite funkcji wstępnego ładowania do pamięci,a ja znalazłem sposób jak zarazem uporać się z mieleniem dysku podczas startu przez 5 minut.To nie prawda ze funkcja Superfetch nie mieli dyskiem po paru dniach,każda zainstalowana nowa aplikacja rozpoczyna następny okres mielenia przy starcie.Moja porada nie wyłącza koniecznej funkcji wstępnego ładowania do pamięci,moja porada pokazuje jak się pozbyć funkcji ciągłego dodawania wpisów podczas startu Windowsa.Jestem laikiem w tej dziedzinie a sam gdy kupiłem laptopa z orginalną Vistą borykałem się z tą kobyłą.Raz zapłaciłem za Vistę i to mi wystarczy,nie chciałem kolejnego systemu efekt moich porad jest taki użycie pamięci ram z 38% z 2 GB przy włączonym Firefoksie,programie do drukarki,modemie internetowym,oraz pakiecie internet security.

Ale o co Ci chodzi,to jest jakiś tutek czy co?

Ja np mam wyłączoną usługę wstępne ładowanie do pamięci bo dla mnie nie były zauważalne żadne korzyści z tej usługi.

Taki stan rzeczy zdarza się po instalacji Service Pack, choć u mnie nie było to nigdy dłużej niż 1 min ,a zrobiłem Reprefetch w TveakVi i system działa po 40 sec , stare dane Prefetch można tez czyścić w CCleaner.

Łukash nie tylko mi o to chodzi czy ktoś używa mojej porady,i jak Vista mu się sprawuje.Porady mówią o wyłączeniu tej funkcji,ale z panelu sterowania.A ja wykombinowałem jak wyłączyć niedopracowany Superfetch a zostawić znany z XP Prefetcher.Z tego co ja odczułem to działa tak samo jak z wyłączoną usługą wstępnego ładowania do pamięci.nie potrzeba wyłączać wstępnego ładowania do pamięci system jest w minutkę gotowy do pracy a aplikacje ciut szybciej się ładują.Testowałem Win7 RC i nie widzę różnicy :o ,a gdy wyłączyłem tą funkcje całkowicie z panelu sterowania komp po miesiącu zbzikował ładował się dwie minuty.Trzy miesiące mam zrobione jak pisałem i jest super :smiley: .

Reasumując lepiej zarobić na nowym systemie niż poprawić funkcje superprefetch w Vista.No cóż ale stało się miliony ludzi wyrzuciło Vistę do kosza za którą zapłaciło,Windows 7 ma zapewne też w sobie jakieś wady by przekonać ludzi do Windows 8.I w ten sposób robiąc nie dopracowane systemy robi się furtkę do kolejnych żniw.

Teraz się narobiło masę wirusów i luk na XP ,na Vistę coraz więcej a Win 7 jest cacy kto je wymyśla kto ma z tego interes.Producent antywirusów czy systemów ,ale to już inny temat i w nim nie zabieram głosu sami rozum macie.Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o

Albo czegoś nie wiem…i nie rozumiem,gdzie w panelu można wyłączyć to o czym piszesz.

Superfetch - usługa Wstępne ładowanie do pamięci

Prefetch - po prosty folder Prefetch

opisaną funkcję tylko przez regedit ,a inni wyłączają panel sterowania-Narzędzia administracyjne-usługi-wstępne ładowanie do pamięci-Typ uruchamiania wyłączone.A wtedy wyłączony zostaje też prefetch.Napisałem ten post bo Microsoft wydał na mnie wyrok jak nie chcesz kobyły kup sobie Win 7 :twisted: .Ale od czego się ma łeb jak sami nie poprawili przez dwa lata to sam sobie Vistę doprowadziłem do porządku,nie po to za nią płaciłem [-X .

No to zdaję mi się że gdy dasz EnableSuperfetch na 0 <-nic nie buforuje ,to tak samo jak wyłączyć wstępne ładowanie do pamięci w usługach.

Łukash nie koniecznie bo jest w rejestrze EnablePrefetcher oraz EnableSuperfetch ja gaszę tylko ten drugi a zwykły Prefetcher działa dalej.Owszem EnableSuperfetch nic nie buforuje ale w jaki sposób działa EnablePrefetcher który mam włączony na trzy.Tego to nie wiem w folderze PrefetchParameters mogę zmieniać (BaseTime,BootId,EnableBootTrace, EnablePrefetcher,EnableSuperfetch,VideoInitTime)

Czyli z tego co piszesz to wnioskuje ze masz tylko EnableSuperfetch,troszku to dziwne.

Ja mam wyłączoną usługę wstępnego ładowania,a EnablePrefetcher i Superfetch mam na 3 i wszystko gra i buczy,a system chodzi jak burza :smiley:

Łukash też tak miałem ale po miesiącu mi się start systemu wydłużył,przełączyłem jak napisałem i Vista śmiga.Nieważne jaka konfiguracja ważne ze Vista chodzi normalnie i nie trzeba Sevena kupować :stuck_out_tongue: .Chyba celowo z myślą o nowym systemie nie naprawili Superfetch.Ale oni nie rozumują ze jest biedniejszy kraj z rządzącym słoneczkiem Peru :frowning: .W którym nie za bardzo stać ludzi na nowy system co chwilę.A może sobie to słoneczko zabiorą do USA i zrobi tam Irlandię bo u nas mu nie wyszło :wink: #-o :x .

Pokil , Ja tak mam od prawie trzech lat i jest ok.

No pewnie że Vista to bardzo dobry system, pisałem to też wszędzie i zawsze,Vista i 7 maja te same wymagania,jak wchodziła to wszystkim nie pasowało to, że na tamte czasy były wysokie ,a producenci pakowali ją we wszystko co miało procesor i dlatego ten system stracił ,bo za słaby konfig , bo sterowniki ,itd. Ja np z tym systemem nie miałem żadnych problemów.Trochę tips&triks i system tornado.(Moja opinia)

też są winni producenci laptopów,instalując masę nie potrzebnego ■■■■■■■■■■.Ja na laptopie miałem tylko recovery dysk wywaliłem dziadostwo zoptymalizowałem,kupiłem z gazetą Hard Disk Manager 9.5 Special Edition .Nagrałem obraz dysku ,przywróciłem i też hula.Ten program jest dobry pod tym względem ze można nagrać bootowalną z nim płytkę,i uruchomić go przed startem systemu.Ze systemu się wszystkiego nie defragmentuje.Chociaż Vista jak dla mnie miała olbrzymie zalety,każdy by chciał system cacy.Ale dzięki temu systemowi nauczyłem się wielu rzeczy i niby z początku upierdliwa a się człowiek przyzwyczaił.I pomyśleć ze się nie wiedziało co to jest i jak się obsługiwać edytorem rejestru itp ,dzięki Viście nauczyłem się obsługi Linuxa.Bo wkurzony z początku Vistą zainstalowałem go,potem przyszła kolej na Windows 7 RC.Ale wybrałem Vistę a Sevena to bym już nie chciał bo po co.Może jak bym chciał mieć powyżej 3GB ram.Na systemie 32 bit.

Dobra, widzę że tu Panowie się rozpisujecie na temat przyśpieszenia Visty to może ktoś mi powie jak to cholerstwo w końcu przyśpieszyć tak żeby chodziło jak trzeba. Czekam i czekam…

Zastosowałem metodę Pokila i jakoś mi się to nie podoba bo Vista robi to samo czyli czekam ponad 3,5 minuty aż wszystko się załaduje.

dobreprogramyfan , ile masz ramu, bo jeżeli masz 1gb, to nie dziw się, że wolno Ci działa. Powyłączaj sobie programy, żeby nie ruszały razem z systemem, zrób defragmentację partycji systemowej, przeczyść i zdefragmentuj rejestr oraz przeczyść partycję systemową programem odkurzacz ze zbędnych śmieci, bo jeżeli masz mało miejsca na systemowej partycji, to niestety będzie Ci mulić i nie przestanie do póki nie zwolnisz miejsca. Przejrzy jeszcze te wyniki z googli: http://www.google.com/search?q=Windows+ … =firefox-a. Po ich przejrzeniu i wyłączeniu tych usług co są podane na tamtych stronach system powinien działać już sprawnie. Ewentualnie możesz zainstować sto parę złotych z tego co się nie mylę w licencję na TuneUp Utilities 2011 i skorzystać z turbo mode…

Dodane 01.04.2011 (Pt) 0:22

Właśnie, jeszcze nie dopisałem, że jeżeli masz 1gb ramu, to podstawą jest włożenie 2gb. Świetnie byłoby jakbyś włożył 3…

piotr92, jeśli chodzi o ram to ja też dołożyłem 2gb w zeszłym roku istart visty jest coraz dłuższy,stosuję wszystkie porady jakie jakie są publikowane na forum i nic nie pomaga,mam nadzieję że komuś uda się rozwiązać ten problem bez reinstalacji systemu,byłbym bardzo wdzięczny.

A porobiłeś wszystko co opisałem w swoim poście?

Ale przecież Vista działa szybciej od 7, chyba źle napisałeś temat, popraw go :wink:

A tak na poważnie to takie grzebanie nieraz pomaga, a nieraz wręcz szkodzi, mam oba systemu i nie widzę różnicy poza wyglądem :slight_smile:

Co do wyłączenia Superfetcha, to mam obawy czy nie zmniejsza to stabilności systemu.

Czy wyłączenie Superfetcha obniża znacznie ilość używanej pamięci przez system i zwiększa wydajność odczytywania danych z dysku (nie muli), bo nie do końca rozumiem?

No to zdaję mi się że gdy dasz EnableSuperfetch na 0 <-nic nie buforuje ,to tak samo jak wyłączyć wstępne ładowanie do pamięci w usługach

Niestety ta metoda działa ale tylko przez kilka uruchomień. Potem system zachowuje się tak samo jak bez zmienionego prefetchera…

Porady jak przyśpieszyć vistę nie są doskonałe. Każdy użytkownik ma też inną konfigurację sprzętową co może mieć też duży wpływ na zachowanie się komputera. Z mojego doświadczenia wynika, że każda porada jaką znajdziesz w internecie jest do niczego. Jeśli to działa tylko przez krótki czas. Najlepiej gdy się weźmie za kompa osoba obyta z oprogramowaniem i sprzętem i go od początku skonfiguruje. Taka jest moja rada. Tylko skąd taką osobę wziąć…

Oddać komputer do serwisu. Tam na pewno ktoś obeznany się nim zajmie. Można też wynająć na telefom informatyka…

Mam 2 gb ramu jeśli chodzi o ścisłość, mam wszystko wyczyszczone. Na dysku ponad 50% wolnego miejsca. Usunąłem wszelkie programy zaśmiecające mój dysk, wszystko co mi startuje z windowsem to AVG i Rocket Dock. Nic więcej. Mimo to chodzi tak jak chodziło. Żadnych zmian. Procek ustawiony na 2 rdzenie przy rozruchu, usługi powyłączane. Nawet te które używam tylko od czasu do czasu. Nie mam już siły do tego sprzętu…