Najlepsza darmowa wyszukiwarka plików i folderów?

Wyszukiwanie windowsowe ostatnio mi bardzo zamula i chciałam zainstalować jakiś zewnętrzny program do wyszukiwania plików. Padło na Listary, ale nie do końca jestem z niego zadowolona. Program wyszukuje błyskawicznie i to jego największa zaleta. Posiada także bardzo przydatną opcję wyświetlania ostatnio otwieranych folderów. Niestety nie wiem co zrobić, aby wyszukiwał np. tylko foldery. W Windows Search wystarczy dopisać do szukanego słowa: “typ:folder”, a tutaj nie mam pojęcia :frowning: Bardzo niewygodny jest także sposób prezentowania wyników wyszukiwania. Jest to przewijana lista w niewielkim okienku. Kiedy już z tej listy coś wybiorę, to ona znika i nie wiadomo (a przynajmniej ja nie wiem) jak do niej powrócić. Trzeba wpisywać szukane słowo od nowa, co jest uciążliwe. Poza tym w ten sposób nie da się podejrzeć miniatur obrazów, porównać rozmiaru plików itp. Nie widzę również możliwości sortowania wyników np. wg daty czy typu pliku.

Tak więc szukam darmowego programu, który jest szybki i posiada opcje, jakich brakuje Listary. Ktoś coś poleci?

Najlepszy (dla mnie) jest wise jetsearch http://www.dobreprogramy.pl/Wise-JetSearch,Program,Windows,45769.html

Wybierasz z linków bezpośrednich. Po polsku, tysiące wyników w sekundę, z prawokliku wszystkie zadania. Wklejasz nazwę i masz. Możesz mieć nawet przycisk szybkiego wyszukiwania.

Tysiące wyników w sekundę.

Bogdan_G****: Dziękuję za odpowiedź :slight_smile: Czy program, który polecasz posiada opcje, których potrzebuję czyli możliwość sortowania wyników wg np. daty lub typu pliku? Czy można zaznaczyć, że ma wyszukać np. tylko foldery? Czy lista wyników nie zniknie po wybraniu z niej jakiejś pozycji? Czy mogę sobie otworzyć kilka wyników w osobnych oknach? I ogólnie czy wyniki są pokazywane normalnie w oknie eksploratora, tak aby można było np. porównać rozmiary plików czy podejrzeć miniatury zdjęć? Czym różni się ten program od Listary, dlaczego jest od niego lepszy? Byłabym wdzięczna, gdybyś napisał o nim coś więcej.

PS

 

betmaris W tym edytorze trzeba przerzucać kursor do akapitu, żeby była zwykła i nie ciągnęło się pogrubienie, jak coś… Takie wynalazki mamy po ostatnich zmianach wyglądu forum. Przepraszam za to, ale nie mam lipowego młotka, żebym mógł wyklepać karoserię forum, nawet nie liczę się jako sympatyk portalu. Mam tylko lipny.

Wise JetSearch, to prosty program, ale niezawodny. Nie ma zaawansowanego sortowania, tak, jak Everything, który potrafił zawiesić exploratora. Ten nie. Nawet nie ma wyszukiwania frazy w plikach.

Można wykonywać czynności z menu, otwierać wiele wyników, plików i folderów - a lista nie zniknie.

001074.jpg

Nie używałem Listary, ale czytam, że problem ustawić, aby wyszukiwał tylko foldery.

Dzięki raz jeszcze, to sobie przetestuję :slight_smile:

Sprawdź sobie program FARR. Nie jest to może typowa wyszukiwarka plików ale można go fajnie skonfigurować

https://www.donationcoder.com/Software/Mouser/findrun/

Judykator: Dziękuję :slight_smile: Jeszcze się nie zabrałam za to testowanie. To teraz mam już 2 programy do sprawdzenia :wink: Najbardziej mi szkoda tej niezwykle przydatnej opcji, jaką jest pokazywanie ostatnio otwieranych folderów w Listary…

W FARR można to osiągnąć - ustawiasz folder wyszukiwania na odpowiedni folder Recent i już (pokazują się skróty do ostatnio używanych folderów)

Jest też plugin który pokazuje ostatnio używane pliki (nie foldery) ale można kliknąć PPM na plik i przeskoczyć do folderu w którym się ten plik znajduje

Ale generalnie program służy do wyszukiwania i uruchomiania plików. Poza tym używam tam kalkulatora (wpisujesz z klawiatury działanie cyframi i pokazuje się wynik). Używam tez dodatku do serwisu Remember the Milk.

Podobny program do FARR to http://www.launchy.net/

Różnią się tylko tym że FARR szuka na bieżąco a Launchy również indeksuje pliki w tle (ale ma mniej możliwości moim zdaniem)

 

Hmm, nie do końca rozumiem. W Windows nigdzie nie zapisują się ostatnio otwierane foldery. W folderze _ Recent _ są tylko ostatnio otwierane pliki i są one widoczne także z poziomu menu Start. Jednak nie zawsze w ostatnio otwieranym folderze otwierałam jakieś pliki, czasem tylko je przenosiłam czy coś tam wklejałam albo po prostu przeglądałam zawartość, więc to raczej niezbyt pomocne.

U mnie (Windows 7)

w folderze

c:\Users\nazwa usera\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Recent\

są również skróty (*.lnk) do ostatnio używanych folderów. Zrobiłbym screenshot ale mam tam pliki których nazw nie mogę ujawnić.

Dokładnie o tym folderze mowa. Jakim cudem masz tam skróty do folderów?? Może to jakiś plugin Ci je dodaje? U mnie są tam tylko skróty do ostatnio otwieranych plików i jeszcze folder CustomDestinations, w którym są jakieś tajemnicze pliki o rozszerzeniu: .customDestinations-ms. Nigdy nie było tam skrótów do folderów i z tego co kojarzę, to kiedyś szukałam w sieci i wszędzie pisało, że w Windows 7 nie ma takiej opcji.

A odnośnie programu, to zaczęłam oglądać jakiś screencast i mam wątpliwości. Czy ten program może wyszukiwać tylko w wybranym folderze? Chodzi mi o to, że otwieram folder i kiedy wyszukuję z jego poziomu, to szuka mi tylko w tym folderze i podfolderach. I czy lista wyników wyszukiwania nie znika po otwarciu wybranego wyniku? Bo na tym screencaście wydaje się znikać. Czy da się sortować wyniki wg rozmiaru, daty czy np. lokalizacji? Czy da się wyszukać tylko foldery? Czy jest możliwość podglądu miniatur na liście wyszukiwanych obrazów? Zajmuję się grafiką i ta ostatnia opcja jest dla mnie bardzo ważna. Chcę np. wpisać “*.png” i następnie widzieć miniatury wszystkich plików PNG, które zostały znalezione w danym folderze. Jeśli ten program tego nie umożliwia, to raczej mi się nie przyda…

  1. niczego nie używam - skróty do folderów widzę zarówno Total Commanderem jaki i w systemowej przeglądarce plików. może się to gdzieś ustawia, ale nic nie ustawiałem i nie przestawiałem. Popatrz może Opcje Folderów (bo ja jestem w pracy i nie mogę nic przestawiać)

  2. FARR - szuka w folderach które mu wskażesz w opcjach, ale nic nie stoi na przeszkodzie by wskazać klika folderów lub nawet cały dysk. Można tez ustawić wyszukiwanie plików tylko z określonymi rozszerzeniami.

Można ustawić że okno programu nie znika po wybraniu pliku.

Można zapewne (choć nie myślałem jak, bo to nie jest mi potrzebne) ustawić wyszukiwanie od miejsca (folderu) który jest bieżący.

A w ogóle to Total Commander ma również niezłe wyszukiwanie, ale nie jest darmowy. Ale warto wydać te pieniądze, jak ktoś dużo pracuje z plikami.

Screenshot - te żółte to skróty do folderów.

obraz.thumb.png.8622a9755d851f70cc62d57a

Hmm, to sprawdzę jeszcze ten folder Recent na drugim laptopie.

Wyszukiwanie plików z określonymi rozszerzeniami, a co z wyszukiwaniem tylko folderów? Bo nie bardzo wiem, jakie rozszerzenie mają foldery :confused: W Windows Search wpisuję po prostu: “typ:folder” i szuka tylko folderów. I co z podglądem miniatur?

Co do Total Commandera, to kiedyś go testowałam, ale miał masę zupełnie mi niepotrzebnych opcji, a za to nie miał tych, których potrzebowałam i nawet wtyczki nie potrafiły ich dodać. To bardziej program dla jakichś informatyków, osób które zajmują się serwerami itp.

W opcjach jest ustawienie “Heuristic scoring” i można ustawić ile pkt ma wynik który spełnia określone kryteria. Potem im więcej pkt ma wynik tym wynik na liście jest wyżej. Można przypisać między innymi preferencje na wyszukiwanie folderów o określonej nazwie (odpowiadającej ciągowi który wpisujesz) - dajesz tam 999 pkt i foldery będą na pierwszym miejscu.

Podglądu miniatur FARR nie ma, albo nic o tym nie wiem. Ale na wyszukanym pliku działa menu kontekstowe Windowsa i tam można przecież wstawić podgląd pliku, tylko kolejnym programem. Np. "XnShell is a powerful Shell extension for Windows ™ Explorer"

 

A Total Commander to ma wszystko :slight_smile:

 

Hmm, brzmi na trochę skomplikowane. Mi chodzi o to, aby program po prostu ograniczył wyniki wyszukiwania, bez względu na wpisywaną nazwę, do samych folderów, kiedy użyję określonego parametru, np. “szukana nazwa +folder”. Dość często potrzebuję takiej właśnie opcji.

W Total Commander z tego co pamiętam, miałam wielki problem z dodaniem wyświetlania określonych szczegółów pliku, takich jak np. autor czy tytuł itp. Zainstalowałam nawet jakąś wtyczkę do tego, ale nie działała prawidłowo.

W FARR można to zrobić. Ale trzeba się wysilić konfigurując program. Więc jeśli wymagasz prostego programu, to chyba rzeczywiście odpuść.

W Total Commander można wyświetlać szczegółowy plików, ale nie jest to proste :slight_smile:

 

No właśnie, pamiętam, że w Total Commander najpotrzebniejsze mi rzeczy wymagały skomplikowanych czynności, instalowania wtyczek, a jeszcze i tak wynik tych działań nie był w pełni zadowalający, kiedy w eksploratorze Windows jest to normalnie na stanie. Dlatego uważam, że ten program jest dla ludzi, mających zupełnie inne potrzeby.

Podobnie z wyszukiwarką. Tak jak wcześniej pisałam, dla mnie ideałem byłby Windows Search, gdyby nie powolne działanie. Ma wszystko, czego potrzebuję i nic zbędnego, szuka i prezentuje wyniki dokładnie tak, jak chcę. Tylko z powodu tego powolnego działania zaczęłam szukać czegoś innego.  Tymczasem widzę, że te zewnętrzne wyszukiwarki zwykle dostosowane są do osób, które mają inne wymagania :frowning:

 

Kup szybszy komputer będziesz miała szybciej :wink:

Dodam w temacie, że mam także program niecałe 150KB ze spolszczeniem. Zawartość spolszczenia wkleja się do folderu programu. Działa nawet w win10. SearchMyFiles http://www.nirsoft.net/utils/search_my_files.html

Na dole strony spolszczenie i program do pobrania. A ustawić można wiele…

 

Bogdan_G: Dzięki :slight_smile: Dziś sobie przetestuję.

Judykator: Ja mam chyba coś zepsute, bo folder Ostatnie miejsca mam całkiem pusty, a na drugim lapku są tam właśnie ostatnio otwierane foldery. A jak kliknę PPM na otwarty folder na pasku zadań, to w Najnowsze, gdzie chyba powinny być ostatnio otwierane foldery, mam foldery, ale jakieś przedpotopowe, które otwierałam wieki temu :frowning: