Naprawa MBR w Win 7

Mam problem. Miałem w kompie 4 partycje: C z Win XP, D z danymi, E z Win 7 i H z danymi recovery (fabrycznie od nowego kompa). Najpierw miałem XP, a potem doinstalowałem 7. Doszedłem do wniosku, że mi XP i partycja recovery nie są potrzebne, więc je usunąłem i połączyłem z partycją D. Najprawdopodobniej usunąłem MBR. Przy próbie ponownej instalacji Win 7 wykrywa mi normalnie partycje, więc tablica partycji jest ok. Mam dostęp do linii komend z płytki instalacyjnej Win 7. Próbowałem stosować metody opisane w necie, dotyczące naprawy mbr za pomocą poleceń bootrec i bcdedit, jednak nie pomogło… Może coś źle wpisywałem?

Uprzejmie proszę o pomoc. Nie chciałbym instalować 7 raz jeszcze, bo chciałbym zachować poprzednie ustawienia i zainstalowane programy.

Uruchom system z płyty i wejdź w opcje naprawy systemu i wybierz naprawę sektora rozruchowego.

Pozdrawiam!

To było pierwsze, co zrobiłem, ale nie pomogło.

bootrec /fixmbr

bootrec /fixboot

bootrec /rebuildbcd

Powyższe komendy nic nie dały. Na innym komputerze ściągnąłem obraz “Ultimate Boot CD” i nagrałem na płytkę. Zbootowałem, użyłem kilku programów (nie potrafię z pamięci napisać których, w każdym razie dotyczyły partycji) i dzięki nim pokazałem partycję, która była ukryta (nie wiadomo czemu) i ustawiłem jako “boot” partycję z Win7. Odpaliłem płytę z 7 i tam wybrałem opcję “napraw przy uruchomieniu” i obecnie wszystko działa ok :slight_smile:

chciałbym sobie poradzić z tym problemem ,chciałbym zacząć od pytania co zrobić z tymi komendami ?

wpisać je do lini komend

jeśli masz dostęp do innego systemu z windowsem to można się posłużyć programem

na kompie mam tylko windowsa 7. i tak je poklei wpisywać 3 ? te komendy ?

Dodane 13.11.2011 (N) 20:49

narzazie znalazłem rozwiązanie zastępcze. Ustawiłem w biosie dysk ten stary z którego dawało się bootowac na 1 miejsce i od razu z niego odpala. Czy działanie Windowsa będzie jakieś wolniejsze czy coś jeżeli bootuje się z tego starego 80gb dysku już wieloletniego a nie np z nowszego większego szybszego ?

nie powinno

masz po prostu bootloader na innym dysku

program easybcd->BCD deployment->wybierz partycje z systemem na tym nowym dysku i kliknij install bcd

i sprawdź jeśli nie będzie działać to użyjesz tylko komendy

a może być taki błąd że zmieni się kolejność dysków ale to póżniej