Partycjonowanie hdd przy instalacji ubuntu

Witam. Na Win XP SP3 mam taki podział HDD:

  1. C - system + sterowniki

  2. D - gry / programy

  3. E - stuff (muzyka, filmy)

Jak to zrobić w Ubuntu ?

  1. SWAP

  2. “”

  3. ???

Chcę mieć oddzielną partycję na pliki, bo bawienie się w oddzielną partycję na home to półśrodek.

Masz C,D,E czyli zostaje Ci ostatnia i jedyna partycja podstawowa w takim wypadku musisz stworzyć partycje rozszerzoną podzielić na partycje logiczne i zrobić taki podział:

/ - 5GB Ci starczy;

swap - jeśli masz kilka Gigabajtów pamięci RAM i nie korzystasz z hiberncji to swap jest zbędny ale początkującym proponuję go jednak zrobić, bo nie gwarantuję że system będzie w 100% poprawnie bez niego działał.

/home - nie musisz tworzyć partycji dla katalogu domowego skoro na D i E masz dane one będą dostępne pod Linuksem a gdybyś miał wszystko w /home to pod Windowsem nie miałbyś dostępu do tej partycji bez instalacji dodatkowych sterowników a nie warto się w to bawić :slight_smile:

Zapoznaj się jeszcze z tym partycjonowanie-dysku-pod-instalacje-linux-t343058.html

Pozdrawiam!

roobal jesteś pewien że 5gb na “/” mu starczy? Ja nie byłbym tego taki pewny… ubuntu po instalacji zajmuje coś około 3/4, do tego dodaj dodatkowe programy i już jest problem… ja bez problemu zapchałem jakiś czas temu 10GB na “/” (programy + etqw)…

Dla świętego spokoju proponuję na “/” przeznaczyć od 10 do 15gb…

Jeszcze co do partycje warto przypomnieć że z obsługą ext4 pod windowsem jest dalej problem… warto mieć to na uwadze przy planowaniu podziału na partycje współdzielone z windowsem.

Zależy od użytkownika, m.in czy będzie wkładał dużo zmian w system (programy itp.) Do samego uruchomienia systemu i korzystania z niego 5 gb w zupełności wystarczy.

Swap polecam zrobić na wielkość Twoich pamięci Ram lub trochę mniejszy.

Gdybym nie był pewny to bym nie pisał.

Nie wiem skąd masz te dane ale są one błędne, używałeś ostatnimi czasy w ogóle najnowsze Ubuntu? U mnie wraz z dodatkowym oprogramowaniem partycja montowana w katalogu głównym o wielkości właśnie 5GB i zajęte jest jedynie ok. 2,5GB wg analizatora wykorzystania dysku, więc nie wiem skąd u Ciebie te 3/4 a 3/4 to 75% a u mnie zajmuje ok. 50%, czyli 2/4 = 1/2 miejsca na partycji montowanej w / o wielkości 5GB, bo analizator pokazuje wszystkie katalogi łącznie z partycjami do nich podmontowanymi.

zrzut_001.jpeg

Canonical na płytkach z Shipit również zaleca minimum 4GB na instalację systemu, co nie znaczy że sam system tyle zajmie. Kiedyś tworzyłem pod Debianem partycję wielkości 10GB i nawet po instalacji kilku gier jak OpenArena, Nexuiz i kilka tym podobnych i ledwo 5GB zajęte było, do tego wystarczy oczyszczać /var/log i /var/cache/apt, bo można mieć i 20GB dla / i też w końcu zacznie brakować miejsca.

Pozdrawiam!

Dziwna sprawa: radzisz robić partycję 5 GB, a zarazem wstawiasz zrzut z partycji 11,4 GB :smiley: .

Ps.: Co według tego analizatora znaczy użycie ?

Bo na: / pisze użycie 100%

A czytałeś to?

Mój dysk ma 80GB a na /home mam obecnie przeznaczone 40GB z tego zajęte te 11.4GB, dlatego pokazuje 100%, ponieważ analizator pokazuje zajęcie katalogów a nie partycji, do nich podmontowanych, proszę czytać z uwagą zanim zaczniesz się wymądrzać.

Pozdrawiam!