Partycjonowanie hdd przy instalacji ubuntu


(Kaensainen) #1

Witam. Na Win XP SP3 mam taki podział HDD:

  1. C - system + sterowniki

  2. D - gry / programy

  3. E - stuff (muzyka, filmy)

Jak to zrobić w Ubuntu ?

  1. SWAP

  2. "\"

  3. ???

Chcę mieć oddzielną partycję na pliki, bo bawienie się w oddzielną partycję na home to półśrodek.


(roobal) #2

Masz C,D,E czyli zostaje Ci ostatnia i jedyna partycja podstawowa w takim wypadku musisz stworzyć partycje rozszerzoną podzielić na partycje logiczne i zrobić taki podział:

/ - 5GB Ci starczy;

swap - jeśli masz kilka Gigabajtów pamięci RAM i nie korzystasz z hiberncji to swap jest zbędny ale początkującym proponuję go jednak zrobić, bo nie gwarantuję że system będzie w 100% poprawnie bez niego działał.

/home - nie musisz tworzyć partycji dla katalogu domowego skoro na D i E masz dane one będą dostępne pod Linuksem a gdybyś miał wszystko w /home to pod Windowsem nie miałbyś dostępu do tej partycji bez instalacji dodatkowych sterowników a nie warto się w to bawić :slight_smile:

Zapoznaj się jeszcze z tym partycjonowanie-dysku-pod-instalacje-linux-t343058.html

Pozdrawiam!


(Soren) #3

roobal jesteś pewien że 5gb na "/" mu starczy? Ja nie byłbym tego taki pewny... ubuntu po instalacji zajmuje coś około 3/4, do tego dodaj dodatkowe programy i już jest problem... ja bez problemu zapchałem jakiś czas temu 10GB na "/" (programy + etqw)...

Dla świętego spokoju proponuję na "/" przeznaczyć od 10 do 15gb...

Jeszcze co do partycje warto przypomnieć że z obsługą ext4 pod windowsem jest dalej problem... warto mieć to na uwadze przy planowaniu podziału na partycje współdzielone z windowsem.


(BejDżej) #4

Zależy od użytkownika, m.in czy będzie wkładał dużo zmian w system (programy itp.) Do samego uruchomienia systemu i korzystania z niego 5 gb w zupełności wystarczy.

Swap polecam zrobić na wielkość Twoich pamięci Ram lub trochę mniejszy.


(roobal) #5

Gdybym nie był pewny to bym nie pisał.

Nie wiem skąd masz te dane ale są one błędne, używałeś ostatnimi czasy w ogóle najnowsze Ubuntu? U mnie wraz z dodatkowym oprogramowaniem partycja montowana w katalogu głównym o wielkości właśnie 5GB i zajęte jest jedynie ok. 2,5GB wg analizatora wykorzystania dysku, więc nie wiem skąd u Ciebie te 3/4 a 3/4 to 75% a u mnie zajmuje ok. 50%, czyli 2/4 = 1/2 miejsca na partycji montowanej w / o wielkości 5GB, bo analizator pokazuje wszystkie katalogi łącznie z partycjami do nich podmontowanymi.

zrzut_001.jpeg

Canonical na płytkach z Shipit również zaleca minimum 4GB na instalację systemu, co nie znaczy że sam system tyle zajmie. Kiedyś tworzyłem pod Debianem partycję wielkości 10GB i nawet po instalacji kilku gier jak OpenArena, Nexuiz i kilka tym podobnych i ledwo 5GB zajęte było, do tego wystarczy oczyszczać /var/log i /var/cache/apt, bo można mieć i 20GB dla / i też w końcu zacznie brakować miejsca.

Pozdrawiam!


(saturno) #6

Dziwna sprawa: radzisz robić partycję 5 GB, a zarazem wstawiasz zrzut z partycji 11,4 GB :smiley: .

Ps.: Co według tego analizatora znaczy użycie ?

Bo na: / pisze użycie 100%


(roobal) #7

A czytałeś to?

Mój dysk ma 80GB a na /home mam obecnie przeznaczone 40GB z tego zajęte te 11.4GB, dlatego pokazuje 100%, ponieważ analizator pokazuje zajęcie katalogów a nie partycji, do nich podmontowanych, proszę czytać z uwagą zanim zaczniesz się wymądrzać.

Pozdrawiam!