Ponowna instalacja xp tym razem nie widzi twardego dysku

Witam dzieci Neo. Mój problem polega na tym ze nie wiem dlaczemu nie widzi dysku twardego. (przepraszam ze powtarzam temat ale chodzi o konkret) instalowalem już wcześniej ta wersję xp sp2 i nie było problemu co do twardziela)

Wkładam płytę xp rusza mi instalator ładuje stery i gdy czas zacząć instalke cisnę enter i wyskakuje ze brak zainstalowanych dyskow itp. Zapoznalem się z tematem i możliwy brak sterow SATA.

Moje pytanie: czy możliwe jest że wcześniej nie trzeba było ich instalować a teraz trzeba. Może trza coś ustawić w biosie żeby mi go widziało? Jedyna możliwość to integracja sterow z xp ? Czy xp sp3 pomoże ?

Z góry dzięki za porady.

to żadna odpowiedz :confused: pytanie czy może być tak ze raz przy instalacji xp nie potrzebuje sterow a czasem potrzebuje? To dość dziwne.

Tak to bywa. Z tego co inni pisza to SP2 i SP3 posiada już te stery, wcześniejsze wersje XP nie.

Masz trzy możliwości (sposoby)-

  1. sterowniki ze strony producenta płyty głównej nagrywasz na dyskietke, na poczatku instalacji systemu naciskasz F6 i podajesz te sterowniki.

  2. W biosie przełączasz tryb pracy kontrolera dysków z trybu SATA/AHCI na IDE/ATA

  3. Integrujesz sterowniki z instalką XP za pomocą programu nLite, nagrywasz płytkę z systemem i z niej instalujesz.

PS.

Wiesz kto to “dziecko NEO” ?? http://pl.wikipedia.org/wiki/Dziecko_ne … _Neostrady

Dzięki ! Pomogło to drugie! Szacunek dla Ciebie.

Co do dzieci Neo to rodzaj nowego gatunku, generacji ludzi którzy rodzą się w epoce internetu np neostrady.

Za czasów kiedy się rodzilem 85 rocznik nie było tak szybkiej wymiany informacji! :wink: z przymrużeniem pozdr.

Dodam od siebie, że ze sterownikami do kontrolerów SATA jest tak, że niekoniecznie są wbudowane w Windows XP SP2 lub SP3, czego przykładem jest mój komputer. Kontroler SATA ma tutaj niejako swój własny BIOS (w “normalnym” BIOS-ie nie ma żadnych opcji zwiazanych z SATA) i jedyny sposób na zainstalowanie XP to włożenie dyskietki ze sterownikami. Jeśli masz napęd FDD, to zrób dyskietkę - to najprostrzy sposób.

Sposób, który wybrałeś jest najłatwiejszy, jednak w tym trybie dysk twardy i kontroler pracuje w mniej wydajnym trybie do tego pozbawionym pewnych funkcjonalności.

Polecam Ci doinstalowanie sterownika “SATA” za pośrednictwem menadżera urządzeń, następnie reset, wejście w Bios i przełącz ponownie na AHCI.

W menadżerze aktualizujesz sterownik w tej pozycji: http://odsiebie.com/pokaz/6214803—f0fe.html

Pamiętaj - jeśli zmienisz sterownik na ten “SATA”, to po resecie musisz przełączyć w Biosie, bo w innym przypadku komputer się nie uruchomi.

Dzięki jeszcze raz !

Dodane 17.10.2009 (So) 19:14

Cedar czyli sterowniki SATA nie zostały zainstalowane Ze muszę dogrywac?

Nie musisz. Jednak jeśli chcesz aby dysk twardy pracował ze swoją pełną wydajnością to warto doinstalować sterowniki i przełączyć ponownie na tryb AHCI/SATA.

Sa funkcje dysków twardych, które działają tylko w trybie SATA (np. NCQ http://pl.wikipedia.org/wiki/NCQ )